Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 368 lei?? Asta este un pret "special" pentru tine ca ai reviziile incluse. Asa am luat si eu masina, cu revizii incluse (gratuite) 5 ani. Insa din ce am inteles, revizia pentru un 0,9 tce daca mergi sa o faci contra-cost este de 500-600 lei pentru manopera si piese.

    Cred ca pun piesele cu discount si manopera aproape de zero ca sa nu le dea atat de mult pe minus in contabilitate. Oricum de platit le platesti la inceput cand inchei contractul. In jur de 2000 lei parca.

    Comment


    • Piesele sunt mai ieftine cu 20% si manopera mai putina cu o ora pentru ca atat deconteaza RCI. Trebuie doar sa semnezi devizul iar facturarea se face catre RCI.

      Comment


      • Ce parere aveti de reviziile astea extinse de 1 an sau 20,000 km? Nu sunt cam multi 20.000 pentru un dacia oil (elf)?

        Comment


        • Cel mai probabil cum zice colegul gabriel1960 așa pare a fi si RCI plătește prețul real al unei revizii pe când restul, cei care plătesc din buzunar sunt beneficiarii unei jecmaneli specifice plaiurilor noastre din partea service-urilor

          Comment


          • In privința nr de km si a intervalului de revizie intr-un regim normal de exploatare nu cred ca este cazul sa te îngrijorezi iar pentru anumite condiții mai speciale de utilizare intervalul de revizie se reduce la jumătate conform manualului de intretinere si utilizare.
            Acum cine doreste sa faca revizia mai des si cu un ulei mai de calitate este liber sa o facă dacă consideră acest lucru necesar.

            Comment


            • M-am gandit si la asta dar daca faci 2 pe an una o platesti. Oricum nu cred ca as face mai mult de 12-15 mii pe an dar pentru cine face 15-20 mii este de luat in calcul. Sunt si alti producatori care au intervale lungi cu 1 an si 20 mii dar aia au castrol nu dacia oil. Nu sunt hater dar nu stiu cat de fiabil este acest dacia oil fabricat la Brasov. Insa ma consoleaza gandul ca Dacia nu si-a canibaliza singura prin produse nasoale astfel incat sa pateasca ceva nasol motoarele....

              Comment


              • Verifica norma ACEA A3/B4 RN0710 (pentru motoare turbo benzina, recomandat Renault) la uleiul pe care ti-l ofera la revizii. Colegii cer Elf, Dacia Oil are doar RN0700 (motoare aspirate). De asemenea, alege un 5W40 sau 5W30, nu 10W40.
                Legat de ca(ta)strol - ulei cu mult marketing in spate, scump si nu foarte stralucit, contrafacut la greu - exista alternative mai bune. Am avut in Solenza 3 schimburi. Schimburi facute fix la an (nu faceam 10000 km), filtru mann schimbat odata cu magnatec 10W40 cumparat de la firma cunoscute (Autok...), sa evit cat se poate riscul contrafacerii. Am desfacut capacul culbutori pentru reglaj la 85000 si in interior totul era acoperit cu o mazga maron-inchis, foarte lipicioasa, ramanea carpa pe ea (cred ca asta era de fapt "marmelatecul" din reclamele cu 'adera la suprafetele motorului'). Am curatat 3 zile intregi partea superioara a chiulasei, ai mei m-au crezut nebun. Am trecut pe Mobil Super (nici asta nu e foarte grozav), dupa inca 2 schimburi totul era auriu... Poate alte tipuri de ulei de la castrol or fi bune, dar magnatecul semisintetic e o mizerie.

                Comment


                • Originally posted by Maskatu View Post
                  Ce parere aveti de reviziile astea extinse de 1 an sau 20,000 km? Nu sunt cam multi 20.000 pentru un dacia oil (elf)?
                  Mai nou, s-a mărit intervalul...1 an sau 30000 km. Așa am primit eu la 1.0 Sce.
                  fost 1.4 MPI / GPL
                  actual 1.0 SCE

                  Comment


                  • Si la 0.9 la fel este acum, la 30000 km. Ulei recomandat Dacia Oil.

                    Comment


                    • Eticheta plasată în compartimentul motor indică marca ,,ELF" ca ulei de motor.
                      fost 1.4 MPI / GPL
                      actual 1.0 SCE

                      Comment


                      • "Recomanda elf".... Este marketing, uleiul trebuie sa respecte norma si vascozitatea recomandata, restul e can-can.

                        Comment


                        • Dar revizia o faci la câți km vrei tu. Daca alegi uleiul dintre ce au ei, adică 5w40 as vrea pentru un 0.9 tce. Au de spus ceva?
                          Dar, daca te duci cu piesele tale, nu ar mai acoperi garanția, in caz de un defect tehnic la motor. Este adevărat?
                          Last edited by EmanuelO; 4 May 2019, 12:16.

                          Comment


                          • Originally posted by EmanuelO View Post
                            Daca alegi uleiul dintre ce au ei, adică 5w40 as vrea pentru un 0.9 tce. Au de spus ceva?
                            Nu au de spus nimic, oricum Elf 5W40 este uleiul recomandat pentru 0.9 TCe!

                            Comment


                            • Tocmai ce am citit pe un forum o posibila metoda de a reseta martorul pentru revizie fara a apela la reprezentanta.
                              Va conectati cu un ELM 327 la mufa din torpedo, descarcati in telefon Dacia Service Reset. Codul PIN 1234.
                              Nu am incercat pentru ca pe mine nu ma intereseaza pana in 2023.
                              Bafta!

                              Comment


                              • Originally posted by bubuleanu View Post

                                Mai nou, s-a mărit intervalul...1 an sau 30000 km. Așa am primit eu la 1.0 Sce.
                                haha! aproape ca era sa scap o picatura, de bucurie (naturally).
                                în țara prafului treaba asta prinde la un mare
                                nu va cacati pe voi din cauze de "sarakie". daca chiar va place, faceti-i revizia la 10k km.
                                am spus-o de mai multe ori - sintem campioni la "praf" > limitati-i influenta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google