Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am întrebat la ei și au zis ca nu ma refuza, deși la un moment dat au zis prin vara lui 2018, ca în afara nu te primesc sa pui piese tale. Am pus la ei, plăcute, diverse chestii. Nu știu ce sa zic, probabil ai dat peste vreun operator.....

    Comment


    • Am facut azi revizia de patru ani. Pe langa revizie, ulei si filtre, am schimbat conform fisei de intretinere curea de accesorii, role, intinzator, antigel si lichid de frana. La verificarea initiala s-a constatat ca si bieleta antirasturnare era cam obosita asa ca s-a inlocuit si ea.
      Toata distractia: 1956.31
      20190509_091535.jpg 20190509_091526.jpg 20190509_101452.jpg 20190509_090818.jpg 20190509_142210_Burst01.jpg20190509_085307.jpg
      ODO azi 39544

      Comment


      • Doar garniturile sau bara efectiva?

        Comment


        • Cauciucul. Se simtea deja in schimbatorul de viteza. Mecanicul spunea ca si tamponul motorului are joc cam mare...
          Last edited by DannyMC; 9 May 2019, 20:29.

          Comment


          • Cam scumpute, atât au ținut și la mine, le-am schimbat pe garanție la 4,5 ani.

            Comment


            • Adevarate preturi de reprezentanta la piese..filtrele la dublu pret, iar uleiul aproape de 3 ori mai scump decat la un magazin online, ce emite factura si certificat de conformitate..

              Comment


              • Originally posted by aris86 View Post
                Cam scumpute, atât au ținut și la mine, le-am schimbat pe garanție la 4,5 ani.
                Adica daca ai garantie 5 ani schimbi curea de accesorii, role, intinzator, antigel si lichid de frana plus bieleta, pe cheltuiala lor??? Am si eu garantie extinsa 5 ani si revizii incluse 5 ani si sunt curios daca ma asteapta asemenea facturi cum are coelgul sus de 1900 ceea ce mi se pare cam mult pentru o dacie.

                DannyMC tu mai ai garantie?

                vali2008 Intr-adevar din ce vad in factura, preturile sunt bubuite grav. Cam asa e la toate reprezentantele si toate marcile. Preturile pentru piese din cate vad sunt cam de doua ori mai mari. Bieleta aia originala in piata este 150 iar f de habitaclu maxim 60-70.

                Comment


                • Vezi ca ai in "Fisa de intretinere" absolut toate informatiile in ceea ce priveste operatiile si consumabilele schimbate. Doar daca ai oferta cu cei "5 ani fara griji" nu o sa platesti nimic din ceea ce scrie acolo pentru ca oricum sunt platite (prin renuntare la discount la achizitie sau, dupa caz, prin ratele lunare la cei cu credit). Cine a avut garantie standard de trei ani si a cumparat apoi si cei 2 ani extra plateste absolut tot ceea ce inseamna revizii.
                  In ceea ce priveste bieleta intra pe garantie doar daca considera ei ca a fost vorba de un defect de fabricatie. In general o sa primesti raspuns ca nu intra pe garantie.

                  Eu trebuie sa ma duc cam intr-o luna la a doua revizie si scrie in Fisa ceva de curatarea sistemului de aer conditionat.
                  Last edited by gabrieln1960; 10 May 2019, 09:30.

                  Comment


                  • Eu am plătit toate consumabilele la revizie, inclusiv distribuția. Ce am rezolvat pe garanție au fost doar piese/componente de înlocuit, inclusiv bieletele antiruliu.

                    Comment


                    • gabrieln1960 Din cate imi aduc aminte da. Am dacia box 3 cu 5 ani fara griji + garantie extinsa 5 ani. Cred ca sunt 2 chestii diferite... O sa mai intreb o data la dealer sa fiu sigur. Si nu, nu am primit discounturi la achizitie, doar alarma...

                      Comment


                      • 3, 4, 5 ani fără griji (plata anticipată a reviziilor)+ garanția 5 ani vin la pachet cu finanțarea RCI prin programul Dacia All inclusive

                        Ceilalți pot cumpăra separat garanție extinsă 12 sau 24 luni https://www.dacia.ro/content/dam/Dac...tenso-2017.pdf
                        Logan 0.9 TCe 2018

                        Comment


                        • Am intrebat si asa este... 5 ani fara griji, 5 ani garantie deci sunt scutit de plata unor facturi ca cea de sus postata de colegul. (ma cam luase cu transpiratii).

                          aris86 Inseamna ca nu ai x ani fara griji de ai platit reviziile.
                          ​​​​​​
                          PS Bieleta anti-basculare/rasturnare este o problema veche la Dacia, de pe vremea super novei. Boala lor sa pice la 80-100 mii. Oricum la 0.9 tce este destul de normal sa se uzeze fiind motorul in 3 pistoane si neechilibrat, sunt mereu oscilatii mari ale motorului care se transmit in bieleta.

                          Totusi mi se pare cam devreme la 39.000 km dar la reprezentanta au un obicei renumit in a recomanda schimbarea unor piese care mai pot fi utilizate cel putin pana la urmatoarea revizie.

                          Comment


                          • Maskatu Garantia nu acopera reviziile! Fara inlocuirea bieletei, devizul era peste 1600.

                            Comment


                            • Garantia nu acopera reviziile dar din ce spune colegul de mai sus, "5 ani fara griji" le acopera. Stiu din start ca am reviziile de filtre si ulei "gratis". Daca este cum zice colegul sa intre si o revizia ca a ta de 1600 tot moka, e parfum....

                              Comment


                              • Pai asa ar trebui sa fie pentru ca la a patra revizie este programata schimbarea kitului de accesorii si acurelei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google