Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by claudius_log View Post
    Pai, trebuia facuta schimbarea asta la un moment dat. Evident ca tehnic nu s-a schimbat aproape nimic de la un an la altul, de aceea si reviziile la 30k (in Vest) sunt de cativa ani asa.
    Cred ca a fost si o miscare buna de marketing de la Renault. Au anuntat pachetul 5 ani fara griji in epoca cand revizia era la 20k (si implicit, mai multe intrari in service pentru masini in astia 5 ani) apoi au facut trecerea la reviziile la 30k, cu mai putine intrari in service/5 ani deci un castig financiar pentru ei si o pierdere pentru cumparator. ;)

    evident ca, nici la noi, din punct de vedere "tehnic" nu s-a schimbat nimic in comparatie cu "vestul din prospecte".
    noi, inca, sintem campioni la praf.
    or, daca tu esti convins ca praful asta "national" (care se va regasi atit in filtrul motorului, cit si in filtrul de habitaclu) actioneaza ca un lubrifiant desavirsit si "trebuie" tinut 30k km...
    eu sper sa reusesti sa te impui atunci cind ceri "masina la schimb".

    Comment


    • Originally posted by DannyMC View Post

      Si in afara de faptul ca este mai scump alta diferenta fata de 900 SXR mai exista?
      2g la densitate

      Daca ne uitam la fisele tehnice SXR este France, update 2015, fara perioada de valabilitate
      RN TECH este Romania, rev. 1 2017, valabil 3 ani.

      Ideea este ca la revizie am constatat ca filtrele de aer sunt destul de murdare/imbacsite...in special cel de habitaclu.
      Parca la fiat nu se murdarea asa...iar km erau mai putini .
      Last edited by anduvirgil; 16 May 2019, 21:35.
      Logan 0.9 TCe 2018

      Comment


      • Din discutia asta cu uleiul, am intrat bou si am iesit vaca.

        Unde va apar reviziile in My Dacia? Am introdus masina, apare in sistem si recunoaste dotarile dar nu vad nimic de revizii sau ulei.

        Comment


        • Sub masina mai apar niste lucruri:
          Attached Files

          Comment


          • La mine în My Dacia au apărut primele informații privind revizia abia după ce am făcut prima revizie până atunci nu era nimic. În privința consumabilelor m-am ghidat după fisa de întreținere (ca ulei am folosit Elf 5w40 motor 1.0Sce) si am ținut cont si de sfaturile unor colegi de pe forum care făcuseră revizia înaintea mea

            Comment




            • Logan 0.9 TCe 2018

              Comment


              • In My Dacia, scria pana acum vreo doi ani si istoricul, adica reviziile efectuate si alte intrari in service! Acum mie imi mai apare doar ce ar trebui sa fac la revizia urmatoare.

                Comment


                • Am gasit acum si apar si garantiile. Garantia ei, garantia pentru vopsea si anticoroziune insa la garantia ei apar 3 ani nu 5. Probabil este o problema de actualizare din sistem si apare standard.

                  Iar la filtru de aer si polen tot o data la 2 ani apare.

                  La ulei motor scrie "elf" iar pe fisa primita de la dealer scrie dacia oil plus. )

                  Comment


                  • Pe luneta scrie Elf.....
                    Logan 0.9 TCe 2018

                    Comment


                    • Iar diferenta dintre RN TECH si 900 SXR care ar fi?
                      Cand merg la schimburile de ulei, au cei de la dacia 5w40 RN TECH?
                      Mai mult ca sigur vor recomanda Dacia Oil...

                      Comment


                      • RN tech e cel mai scump ulei de la elf. Bun pentru aia cu diesel dpf, de-asta e si asa de scump

                        Comment


                        • Era un post pe undeva....RN tech inlocuie SXR...
                          Pe site elf RN tech nu apare...
                          Logan 0.9 TCe 2018

                          Comment


                          • Originally posted by EmanuelO View Post
                            Iar diferenta dintre RN TECH si 900 SXR care ar fi?
                            Cand merg la schimburile de ulei, au cei de la dacia 5w40 RN TECH?
                            Mai mult ca sigur vor recomanda Dacia Oil...
                            RNTech - Vascozitatea cinematica 100°C: 4.7mm2/s
                            900SXR - Vascozitatea cinematica 100°C: 14.7mm2/s

                            Adica la 100°C cel RNTech se poate numi inca ulei.

                            Service-ul recomanda Dacia Oil ca e mai ieftin, chiar daca platesti totul din banii tai.
                            Poti sa ceri service-ului ca inlocuirea uleiului sa se faca cu Elf si sa platesti "diferenta".

                            Asa cum a spus si Torquemada, "fiecare baga ce vrea in masina lui".

                            Comment


                            • JNic am înțeles, mulțumesc frumos! La reprezentanta dau rntech? Sau doar sxr au și ei. Dacia oil nici macar nu respectă normele motorului... Nu înțeleg de ce baga așa ceva.

                              Comment


                              • Salutare!
                                Am avut surpriza sa constat ca la reprezentanta au atat sxr, cat si rntech..eu l-am adus insa separat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google