Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am intrebat si eu, cica e acelasi ulei cu etichete diferite. Mai bine bucura-te de masina (e chiar frumoasa), pana la revizia de un an mai este iar cand ce apropie termenul, mai te documentezi atunci
    p.s: Dacia Oil e doar 10w40. Elf are si 10w40 si 5w40. Dacia Oil era si 5w30 dar inteleg ca nu e compatibil cu motorul. Desi mie la un service mi-au zis ca nu are nimic dar nu cred, din moment ce e alta norma.

    Comment


    • Maskatu
      Cel mai bun ulei este cel schimbat la timp!
      Daca respecti intervalul de service fara "sa faci liniute cu masina" nu ai de ce sa te stresezi.
      Posibil sa nu aiba calitate identica dar nu vei sesiza nicio diferenta (nici in prezent nici in viitorul foarte indepartat) indiferent de uleiul ales.
      Mergi pe Dacia Oil (marca proprie!!) iar daca nu au pune Elf.
      Last edited by abc; 20 May 2019, 14:59.

      Comment


      • Ok, mai ramane problema cu specificatia...5 sau 10W... nu am avut timp dar voi rasfoi manualul sa vad daca este notata o valoare anume.

        Comment


        • Uleiul trebuie să respecte norma ACEEA A3/B4, eventual norma Renault RN0710
          Logan 0.9 TCe 2018

          Comment


          • Nu inteleg, exista 5w30 cu norma A3/B4? Am sunat la service si au zis ca da... Eu nu am gasit de vanzare pe net... Ma simt de parca sunt la targ la vitan, nu la reprezentanta. Mi s-a zis ca merge si 5w30, e chiar mai bun... Pai daca scrie 5w40 in fisa si pe site... Doar nu cumpar vin rosu sau vin alb, e vorba de uleiul de motor.

            Comment


            • Dupa cum v-am spus am trimis la VC cateva intrebari legate printre altele si de ulei. Tocmai ce-am primit, in loc de raspuns, un mail prin care sunt informat de drepturile mele in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal. Nu am niciun link prin care sa-mi dau sau nu acordul si sunt trimis pe site la renault la sectiunea "termeni si conditii". Trebuie sa le trimit un raspuns prin care sa accept conditiile sau este suficienta simpla accesare a linkului cu site-ul si a sectiunii de "termeni si conditii"? Sa speram ca pana ajung la revizie vine si raspunsul!

              Comment


              • Dacă nu le dai acel acord, nu vor putea sa te sune. Trebuie sa le trimiți iar mail.

                Comment


                • La tractorasul meu e mai simplu. Si fisa si myDacia recomanda Elf 5W30/5W40. Dar la revizii in reprezentanta aveau doar Dacia Oil. Nu imi bat capul prea tare ca oricum la 10 000 km (nu apuca anul) il dau afara. Cam costisitoare si toata revizia, dar asta e.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    Dacă nu le dai acel acord, nu vor putea sa te sune. Trebuie sa le trimiți iar mail.
                    Le-am trimis un raspuns de acceptare dar cred ca o sa mai astept inca 10 zile.

                    Comment


                    • Eu am 1.0Sce si in fisa de pe myDacia apare la ulei motor doar NORMA A3/B4 si recomandarea ELF
                      Mai apare un tabel cu alegerea raportata la temp exterioara suportata xxW40 -deci toate cu 40 !) Ca si multi dintre voi ,eu exclud din start 10W40 .Dacia Oil este 5W30 norma A5/B5 deci cade...(daca au diversificat gama si nu stiu eu , ca nu am luat de mult de la Dacia , acceptati scuzele mele...)
                      Ce imi pare suspect e ca NU apare in fisa de pe myDacia norma Renault a uleiului (in brosuri nu retin...) La lichidul de frana informatiile sunt mult mult mai detaliate.
                      Poate ca intentionat e lasata in coada de peste...asa nu supara niciun producator... si la cat de ''diluate'' sunt pe piata noastra ( multe chiar contrafacute) stiu si ei ca diferenta este (uneori)fix zero in cond normale de utilizare !
                      Are dreptate Maskatu , s-au cam sabotat singuri (sau dau cel putin senzatia de neprofesionalism)

                      Comment


                      • Originally posted by Maskatu View Post
                        Ok, mai ramane problema cu specificatia...5 sau 10W... nu am avut timp dar voi rasfoi manualul sa vad daca este notata o valoare anume.
                        Uita de 10W40 pentru ca este un ulei semi-sintetic, nepotrivit motoarelor "turbo". Importante sunt norma ACEA A3/B4 si aprobarea suplimentara RN710.

                        Daca totusi vrei sa mergi pe "recomandarea" producator/service si sa ai masina mai mult de 3 ani, fara probleme semnificative la motor, iti pot da 2 sfaturi:
                        - conduci "batraneste"/relaxat fara accelerari bruste si eviti sa turezi prea des peste 3000 rpm
                        - schimbi uleiul la maxim 8000 - 10000 km

                        PS: recomandarea lui Torquemada (Elf RN-Tech 5W40) ramane cea mai buna optiune adresata lui 0.9TCe pentru perioada de garantie. Alternative la sfarsitul garantiei pot fi RAVENOL VST SAE 5W-40 sau Motul 8100 X-cess 5W-40.

                        Comment


                        • Nu s-a sabotat nimeni, pentru garanție trebuie să treci pe la ei la revizie.

                          Că se bat câmpii cu tipul de ulei, cu proveniența pieselor și drobul de sare e tipic românesc , repet, de ce dracu mai cumperi o mașină nouă dacă nu vrei (a se citi poți) să faci vizita anuală la reprezentață? Cumperi un SH și gata
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Probabil ca si eu am exagerat cu frecventa intrebarilor despre ulei dar problema cu care ma confrunt eu este ca unii vor sa imi bage doar 10w40 iar altii vor 5w30 si mai am 7 zile pana se implineste anul de la facturare ma duc vineri la unii si voi insista cu 5w40 elf.

                            Comment


                            • Este adevarat ca de multe ori si noi sarim calul cu grija fata de masina dar eu zic sa avem putina intelegere unii fata de altii. Pe de o parte asta vine tocmai din faptul ca cei mai multi au facut poate niste sacrificii financiare pentru a-si lua o masina noua (fie ea si Dacia) si nu un sh, iar pe de alta parte din experientele impartasite pe diverse forumuri in ceea ce priveste modul in care reprezentantele isi trateaza clientii. In general oamenii intra pe forumuri nu atunci cand toate merg bine ci tocmai ca sa-si verse amarul atunci cand ei considera ca sunt tratati necorespunzator. In ceea ce ma priveste pe mine, pana acum cei de la General Autocom Buzau m-au tratat corect la toate cele trei Dacii luate de noi de la ei dar tot atat de adevarat este ca nu am avut treaba cu ei decat pentru reviziile in garantie si sper ca si de acum incolo lucrurile sa ramana la fel.

                              @iatagan
                              Daca ai de ales intre mai multe locuri unde sa faci revizia, suna la fiecare dintre ei, cere toate lamuririle necesare si fa programarea acolo unde consideri tu ca este cel mai bine. Daca imi aduc bine aminte am vazut aici pe forum oameni care s-au dus cu masina pana la Alexandria pentru ca acolo au considerat ei ca merita.
                              Succes!

                              Comment


                              • Originally posted by iatagan View Post
                                .... mai am 7 zile pana se implineste anul de la facturare ma duc vineri la unii si voi insista cu 5w40 elf.
                                Nu lăsați pe ultima zi și nu mergeți fără programare.
                                Logan 0.9 TCe 2018

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google