Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by szaszhuni91 View Post
    la reprezentanta MIDA din Miercurea Ciuc mi-au facut baietii prima revizie, la 11500km, in ianuarie, doar ca au uitat sa umble la calculatorul masinii, ieri am fost sa scoata afisul de service, am 15000km de atunci, a costat 570lei, mi-au inlocuit airbag-ul prin garantie, 0,9 TCE SL Plus, 2018 iunie
    a fost recall la airbaguri?

    PS ce bine era daca aveam si noi airbaguri cortina ca la Duster....

    Comment


    • Originally posted by Maskatu View Post
      O sa tin cont de asta insa eu unul am reviziile incluse 5 ani. Nu stiu daca vor pune altceva sau este posibil sa ma puna sa platesc diferenta de la uleiul mai ieftin la cel mai scump.

      Chiar si asa mi se pare aiurea sa iti puna in motor alt ulei decat cel scris in carte. Pai le dau cu manualul in cap ! Daca acolo scrie ca trebuie mere pui mere nu pere...
      In carte este posibil sa ai mentionate mai multe tipuri de ulei, acceptate de producator. Atata timp cat la revizii primesti un ulei din cele acceptate, totul este OK din punctul lor de vedere.
      De exemplu in cartea mea sunt trecute 0W30, 0W40, 5W30, 5W40, 10W40. Am un mare dubiu ca 10W40 indeplineste norma RN710 specifica lui 0.9Tce.
      Desi Elf este mai scump ca Dacia Oil iti recomand sa platesti diferenta, daca va fi cazul, si sa optezi pentru el in perioada de garantie.
      Dupa terminarea garantiei, fiecare se descurca cum poate si cum doreste. Din nefericire, pe piata romaneasca sunt foarte multe uleiuri contrafacute si gasirea unei surse de incredere este destul de dificila. Chiar si marile magazine pot cade in capcana "pretului cel mai mic".

      Cele 2 solutii posibile sunt:
      1 - te duci la service cu uleiul tau si platesti la ei doar manopera, caz in care service-ul este responsabil doar de lucrare in caz de probleme
      2 - te duci la service si platesti la ei uleiul si manopera, caz in care service-ul este responsabil atat pentru materiale cat si pentru lucrare in caz de probleme
      Service-urile care se respecta verifica calitatea uleiului, nu se bazeaza doar pe declaratia furnizorului.

      Comment


      • Originally posted by JNic View Post


        Service-urile care se respecta verifica calitatea uleiului, nu se bazeaza doar pe declaratia furnizorului.
        )))))))) ....... unde fac asta? chiar ai impresia ca il trimit la un laborator acreditat ))? pe nimeni nu intereseaza, daca au declaratie de conformitate e bun din pct-ul lor de vedere.

        Comment


        • Originally posted by Maskatu View Post

          a fost recall la airbaguri?

          PS ce bine era daca aveam si noi airbaguri cortina ca la Duster....
          da, era recall+revizie

          Comment


          • Originally posted by Maskatu View Post
            ce bine era daca aveam si noi airbaguri cortina ca la Duster....
            O sa avem, la Logan 3!

            Comment


            • Data viitoare iau Duster direct. Oricum este cu cateva clase peste Logan.

              Comment


              • Si pretul este mai mare....

                Comment



                • Originally posted by Maskatu View Post
                  In perioada de garantie nu prea ai cum sa pui alt ulei inafara de dacia oil. ..
                  Fals! Pui ce ulei vrei daca respecta normele din "cartea de intretinere". Daca preferi sa faci revizia cu "totul de la ei" iti vor pune DaciaOil. La prima revizie am pus Ravenol VST 5w40 si n-a zis nimeni nimic, l-au pus in motor si pa! La a doua am ales varianta "totul de la ei" si mi-au pus DaciaOil Plus (5w30) zicand ca asa apare la ei in calculator conform VIN-ul masinii. La a treia revizie am pus eu Elf 5w30 adus de mine ca si celelalte consumabile inclusiv placute de frana, ca asa am vrut, nici un comentariu din partea reprezentantei. Nicio amenintare legata de pierderea garantiei sau alte bazaconii la nici una dintre revizii.
                  Last edited by Fanez; 8 May 2019, 19:07.

                  Comment


                  • Doar un pret mai mare la manopera deoarece s-a lucrat cu piesele clientului.

                    Comment


                    • abc da pretul este spre dublu....

                      Fanez : scuze nu stiam. Banuiesc ca in sistem ar trebui sa apara un ulei corect pentru motor. Si cred eu ca este cat de cat ok acel ulei. Stiu ca dacia oil nu este premium insa nu cred ca Dacia si-ar sabota propriile masini, mai ales in garantie, punand un ulei najpete. Barem asa mai low budget cum este el, ai siguranta ca este original. Pe piata sunt multe falsuri si de multe ori te bucuri ca pui un castrol sau un Motul ultra mega laudat dar daca este fake este posibil sa fie mai prost ca dacia oil...

                      Comment


                      • Originally posted by abc View Post
                        Doar un pret mai mare la manopera deoarece s-a lucrat cu piesele clientului.
                        Nu inteleg de ce continui sa generalizezi ipoteza asta, desi ti-au fost aduse o gramada de argumente contra, se pare ca nimeni si nimic nu-ti schimba opinia.
                        Repet pentru a nu se creea pe viitor un sablon privind manopera > cu materialul clientului:
                        Preț manopera Logan 1.0 sce, prima revizie, 112,34 , reprezentanta Pitești. Fara comentarii privind proveniența pieselor. Total revizie = 280 ron.
                        Cat ar fi fost manopera daca luam de la ei?

                        ....cu scuzele de rigoare..

                        Comment


                        • Se mai practica încă la unele reprezentante tarif diferențiat, de exemplu AutoMarcus București, am prins anul trecut 85 lei/h cu consumabilele mele și 55 lei/h cu ale lor. La Meridian au scos tariful diferențiat, este 90 lei/h, nici înainte nu am beneficiat de cel mai mare, ma facturau mereu la preț ca și când erau piesele de la ei.

                          Comment


                          • Meridian accepta cu piesele clientului?!
                            Logan 0.9 TCe 2018

                            Comment


                            • Da, de ce nu ar accepta.

                              Comment


                              • Mda...la mine nu au acceptat ...am fost refuzat în 2 locații meridian...


                                se pare că nici pentru cele ieșite din garanție nu acceptă cu piesele clientului


                                Apropo de asta

                                Lasă că se exfoliază de noua
                                Logan 0.9 TCe 2018

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google