Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ t0rquemada, ce a scris valioglu: ” Poate facem topic separat cu 1.0Tce”. (nu precizeaza cine \ unde).

    Ce ai scris tu ” Cum nu a primit 0,9TCe topic separat, nici 1,0TCe nu ar trebui să primească

    Ce am scris in #5607: ” Cred ca poate fi deschis unul fara probleme pe Dacia Logan : Motorizari benzina, chiar si sub o alta forma pe Dacia Logan II sau unul chiar pe My Ride (cum este momentan si pe la vecini)”

    Si uite un topic pe Dacia Logan: Motorizari benzina pentru 0.9TCe : https://www.loganclub.ro/forum/forum...-logan-0-9-tce
    deschis de colegul gabion in 28th October 2013, ca nu a “prins” e altceva.

    Despre opinii diferite asa e: curat ghinion.
    Last edited by Gil26; 22 February 2020, 20:09.

    Comment


    • @ t0rquemada, apoi cred ca toti trei am scris romaneste: topic separat , nimeni nu a scris Sub-Forums.
      (Le cam incurci iar, dar ramanem la 99.9% ai tai).
      Last edited by Gil26; 22 February 2020, 20:33.

      Comment


      • Originally posted by Gil26 View Post
        Nu cred ca a vrut sa ia peste picior nici aici si nici pe forumul vecin, mai degraba nu a citit cu atentie ambele topicuri.

        @ claudiut, bine ai venit pe forum. Daca frunzaresti putin acest topic vei vedea ca sunt costuri de intretinere (revizii) diferite (functie de reprezentanta, cu\fara piesele clientului, etc) pentru modelele existente. Pentru unitatea de care intrebi si inca nici nu a fost livrata (dar vor fi cat de curand) este cu atat mai greu de estimat.
        Plus ca Dacia a devenit din ce in ce mai "secretoasa", nu mai sunt fisele acelea cu costurile estimative, intervalele de service au fost modificate, din My Dacia a disparut pana si Cartea mea de service in noul format, etc.. Asa ca e greu de raspuns la intrebarea ta.
        Multumesc pentru primire. Am sa caut mai multe pe forumuri aici si dincolo,inclusiv pe goagal dupa care revin cu intrebari daca e cazul. N-am venit sa supar pe nimeni pe aici asa ca imi cer scuze daca am deranjat pe careva. Zi buna.

        Comment


        • @ claudiut, nu cred ca ai pentru ce sa iti ceri scuze. Ai pus o intrebare si ai spus multumesc, iar in toate cele trei posturi ai dat dovada de bun simt. Poate doar pe distinsul nostru coleg se pare ca l-ai suparat si deranjat. Frumoasa primire ai avut. Bine macar ca ai primit cateva raspunsuri pe forumul celalalt.

          Stimatul coleg nu realizeaza insa ca afirmatiile sale sunt de fapt o gluma:

          Originally posted by t0rquemada View Post
          Cum cine - doar moderatorii. Doar un moderator pot deschide un topic nou pe ariile mentionate
          https://www.loganclub.ro/forum/forum...rizari-benzina
          https://www.loganclub.ro/forum/forum...orizari-diesel
          Topic pe secțiunea Logan II poate deschide oricine.
          Si tot invoca regulamentul acesta pe care e clar ca nu il cunoaste dar tot ii place sa "urecheze" cu el. Mai ales cand tot el greseste.
          Last edited by Gil26; 24 February 2020, 22:21.

          Comment


          • La 1,0TCe+gpl costurile de revizie vor fi pe aproape de 0,9TCe+gpl, aprox 640ron/revizie.

            P.S. Când vrei să cumperi un produs, pasul zero e să îi cauți la producător detaliile, iar după o minimă documentare despre produsul cu pricina, poți întreba ce vrei pe unde vrei și abia apoi te poți supăra că ți-se răspunde cum ți s-a răspuns.



            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Salut, va atasez un deviz pentru prima revizie (Logan Prestige 2019, motorizare 0.9 TCe).
              Uleiul folosit este Elf 5w40 RN Tech.
              Am facut-o la 9 luni si 14.750 Km.
              Numai bine!
              Attached Files
              Last edited by EmanuelO; 26 February 2020, 10:32.

              Comment


              • Buna, devizul e ok, eu la toate cele 4 revizii am platit la fel ca tine. In schimb văd că au schimbat uleiul,sunt curios daca anul asta îmi va pune și mie același ulei .

                Comment


                • Originally posted by EmanuelO View Post
                  Salut, va atasez un deviz pentru prima revizie (Logan Prestige 2019, motorizare 0.9 TCe).
                  Uleiul folosit este Elf 5w40 RN Tech.
                  Am facut-o la 9 luni si 14.750 Km.
                  Numai bine!
                  La ce service?Eu la meridian anul trecut am dat 700 de lei.

                  Comment


                  • Sunt din Brașov, am fost la Mida in Sfântu Gheorghe pentru că, in Brașov prețul era în jur de 700 pentru aceleași operații de manoperă.
                    Garnitura de la buson costa 13 lei acolo...
                    Last edited by 77sky; 28 February 2020, 19:55.

                    Comment


                    • Cine poate sa-mi recomande un service competent, cu preturi un pic mai mici decat reprezentanta, pentru revizie si un schimb de discuri+placute? Multumesc!
                      L.E. Daca e si in Bucuresti ar fi superb!

                      Comment


                      • Cu toate ca este reprezentanta, eu am fost sambata la Dacoserv Militari, unde m-au primit cu piesele mele, si printre altele am schimbat si discuri + placute. Pentru aceasta operatiune am platit 166 lei (TVA inclus). Doar pentru linistea mea ca am garantia (scriptica) lucrarii si ca stiu de unde sa-i iau daca se intampla ceva, pretul a meritat. Mai ales ca oamenii s-au purtat neasteptat de frumos, foarte saritori, si dornici sa te ajute.

                        Comment


                        • Salutare
                          Pt un Logan 0.9 TCe cu bord de 32000 km, prin luna iunie urmeaza revizia a IV-a (al 4-lea an)
                          Intrebare: la ce se cere cf fisei de intretinere, pe langa clasica revizie ulei, filtre etc... si urmatoarele de jos:
                          1. Înlocuire curea de accesorii şi galeţi
                          2. Înlocuire lichid de răcire
                          3. Înlocuire lichid de frână
                          4. Control şi completare nivel fluid refrigerent
                          5. Curăţare şi control sistem de aer condiţionat
                          ar fi STRICT necesar si primele 3 de mai sus?

                          Comment


                          • - Daca ai cei "5 ani fara griji" inseamna ca, sub o forma sau alta, reviziile si extragarantia sunt oricum platite si nu te deranjeaza cu nimic sa se faca operatiile respective.
                            - Daca le platesti cash nu cred ca te obliga nimeni sa le efectuezi. Trebuie doar sa tii cont ca, daca ai 2 ani de garantie suplimentara, este posibil ca anumite eventuale defecte venite la garantie sa-ti fie refuzate.
                            - Daca esti iesit din garantie poti sa le faci unde si cand vrei.
                            - Daca vrei totusi ca masina sa beneficieze de o intretinere corecta operatiile respective consider ca sunt necesare.

                            Comment


                            • @gabrieln1960 ideea e ca am garantie 3+1 ani , iar revizia va fi efectuata la sfarsit de garantie (adica ca si garantie nu cred ca mai conteaza decat garantia comerciala pt piesele respective: curele, role etc), si din cea am mai citit pe aici, in cel mai rau caz sa zic asa se poate rupe cureaua sau sa troncane rola, cu consecintele de rigoare, asa ca ma gandesc ca doar la 32 k in bord , doar la o inspectie vizuala daca e sa o faca la curea si e ok, o mai las, la rola inca nu am zgomot.... nu stiu ce varianta finala o sa am...o sa vad ce si cum

                              Comment


                              • gabrieln1960 Salutare, vrei, te rog, să fii mai explicit privind garanția suplimentară de 2 ani, legat de refuzul la anumite defecte.... Nu de alta , dar am dacia extenso .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google