Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut. Revin.

    Am fost la Cobalcescu de unde am si luat masina, pentru revizia de 1 an . Am scris despre problemele tehnice pe topicul dedicat! A fost in mare parte foarte ok si am avut surpriza sa constat ca rci a aprobat sa schimbe TOATE filtrele (inclusiv polen si aer) chiar daca pe fisa de intretinere era notat DOAR filtrul de ulei si schimb ulei pentru prima revizie. Va readuc aminte ca am platit "5 ani fara griji".

    Pana sa imi spuna daca aproba rci si filtrul de polen si aer, am cerut un deviz si ar fi costat separat 246 RON DOAR aceste filtre cu tot cu manopera. Vai de capu meu !

    La ulei au spus ca au bagat RN17 5W30 despre care tot pe aici am citit...
    "Renault RN17 is the latest 5W-30 mid SAPS service fill specification for gasoline and EURO 6 diesel vehicles. Renault has simplified their list of specifications by replacing their older specifications, RN700 and RN710, with RN17."

    Deci nu a fost acel 5w40 despre care se discuta sau dacia oil 5w30. Ma bucur totusi ca nu au bagat Dacia Oil...

    Per total am fost multumit. Oameni ok, care explicau orice nelamurire. Mi-a cam dat cu virgula la treava cu freonu.... sigur o sa piarda iar, sper sa nu zica sa umple iar ci sa inlocuiasca conducta. Probabil au considerat ca daca a pierdut "doar" 150 grame, nu e asa de panica. Probabil ca voi trece de vara asta si va pica la toamna ca si anul trecut....

    Comment


    • Nu te speria de pretul mare, gasesti in magazine la vreo 85 lei ambele si sunt usor de schimbat singur dupa cei 5 ani.

      Comment


      • RN 17 asta e ulei ? asa-l chema pe el ? RN e firma sau e marca eu nu inteleg stiu castrol mobil dar RN ? ce inventie mai e si asta ? chinezarie ?

        eu merg doar cu elf 10w40 si-asa intre schimburi il haleste pe tot de nici nu mai schimb decit completez

        Hai cu loganu III ca asta si-a facut viata si-a mincat malaiul asteapta rematu sa traisca

        Comment


        • RN17 este o norma noua de ulei care inlocuieste RN0700 si RN0710. Clasa de vascozitate este 5W30 si este produs sub marca Castrol. Este un ulei special pentru motoarele Dacia/Renault Euro 6. Este recomandat pentru autoturisme echipate cu filtru de particule si sisteme SCR. On-line il gasiti undeva la 130 lei pentru un bidon de 5 litri.
          Am de trei ani masina si am schimbat prima data cu 10W40 Dacia Oil Plus, a doua oara cu 5W40 Elf si, chiar daca orice motor consuma o anumita cantitate de ulei, nu a fost necesar pana acum sa completez. Masina o ai exact asa cum o ingrijesti.


          Attached Files
          Last edited by 77sky; 15 May 2020, 20:16.

          Comment


          • Nu cred ca il gasesti la 130 lei/5l. L-am vazut pe un site la vreo 280 de lei/5l.

            Comment


            • Comment


              • Interesant.
                https://www.daciashop.ro/ulei-5w30-r...cr?search=rn17

                Comment


                • iatagan stiu ca sunt la 85 lei dar am avut noroc si le-au schimbat ei.

                  Am verificat azi uleiul si este la jumatare intre min si maxim. Ei au zis ca pun 4.1 L ca asa le zice sistemul..... Am pus masina in alta pozitie sa verific mai tarziu. Inainte de schimb statea fix sub maxim! Nu stiu ce au facut...creca i-am laudat prea tare. Si parca moare iar aeru.

                  Comment


                  • E ok sa o las asa la jumate? Cu uleiu din fabrica statea fix sub maxim.... sa mai cumpar eu ulei sa completez? sa merg la berbecii astia?

                    Comment


                    • Las-o asa. Daca e peste minim e perfect. Oricum mi se pare mult ulei. In 2.0tdi intra fix 4 litri si ala e mai mult decat dublu la cilindree, plus ca are radiator de ulei, stuturi de ulei sub cilindri, doua axe cu came si filtru de particule care dilueaza uleiul.
                      Daca e la mijloc e absolut ok.

                      Comment


                      • Maskatu Cat a costat uleiul Castrol GTX RN17 in reprezentanta?

                        Comment


                        • Am făcut și eu revizia,schimbat filtru aer,ulei, polen,ulei Castrol 5w40, 4 litri,total 460 de lei.
                          ​​Uleiul este intre minim și maxim pe joja.

                          Comment


                          • Eu țin nivelul de ulei la 1mm sub maxim. Nu are ce rău să îi facă, din contră daca va uitați pe bara fata va arata același lucru. 4.1l e marketing.

                            Comment


                            • Originally posted by adi90 View Post
                              Maskatu Cat a costat uleiul Castrol GTX RN17 in reprezentanta?
                              Nu stiu.... nu am vazut factura finala. Eu am platit la inceput cand am cumparat masina, programul "5 ani fara griji". Facturile de la revizie sunt emise direct pe rci lesing. Mie mi-au dat doar devizul si o fisa de constatare unde nici macar nu scrie ce ulei au bagat. Am intrebat eu si am aflat de acel RN17....

                              Comment


                              • Revizie 2 ani, Dacoserv Salaj, piesele mele.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google