Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Old Driver View Post
    Am primit si devizul de la Dacoserv Salaj sector 5 Buc.Asta e putin mai scump Cum se vede si la devizul de la Dacoserv Militari,pentru schimbarea filtrului de aer,cer 85 lei manopera??? Astia nu sunt sanatosi? Filtrul il schimbi intr-un minut.
    Nu, ai manopera totala pentru ce s-a facut la masina de 5,5 ore(revizie, schimbare distributie, schimbare filtre si ce o mai fi pe acolo) cu 85 lei ora fara TVA iar mai jos ai contravaloarea pieselor. Filtrul de aer costa 62,86 lei fara TVA.
    In celalalt ai detaliata manopera cu 0,1 ore pentru schimbare filtru aer la 85 lei ora, adica 8,5 lei fara TVA.

    Pretul este comparabil cu oferta primita de la reprezentanta pentru un Fusion, benzinar, 1,4, din 2010. Tot revizie si schimbare distributie.
    Last edited by gabrieln1960; 4 February 2020, 18:20.

    Comment


    • Am inteles cum e cu manopera.Mde cat traiesti inveti.Fiind la prima masina.....pana ma prind cum e cu reviziile astea,mai intreb si eu pe aici.Va multumesc pentru lamuriri.Sa aveti o seara cat mai buna!
      Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

      Comment


      • Salutare
        M-am programat pentru VIneri la Auto Europa Timisoara, pentru schimb ulei si filtru de ulei. Masina are 15000 km, revizia e la 30 000, dar vreau sa schimb uleiul la 15 mii. Nenea de la telefon mi-a zis 500 RON cost, da cred ca era beat... astept sa vedem ce o factura... DIn devizele pe care le-amvazut pe forum, nu ar trebui sa treaca de cca 250 RON....

        Comment


        • Daca e cu materialele lor, e putin 500 de lei; numai uleiul e jumatate din pretul de mai sus.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Eu cred că este cu materialele lor,o să bage ulei la butoi È™i un filtru de ulei chiar È™i in reprezentanță mai mult de 100 lei nu cred că este.

            Comment


            • Cu materialele lor. Ulei + filtru ulei. Da' cred ca mai bine o sa intreb inainte de a se apuca de treaba....

              Comment


              • Nu te amagi; o sa fie in jur de 600 de lei revizia. In reprezentante uleiul pentru motoare cu filtru de particule, mai jos de 200 lei bidonul de 5 litri, nu cred sa existe.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Iancu, schimb doar ulei si filtru de ulei, nu fac toata revizia. eu am 5 ani fara griji (sau cum s-o fi numind) dar vreau sa schimb uleiul din 15 in 15 mii de km, nu la 30 cum zice cartea. Dar, oricum, maine aflu si va zic..

                  Comment


                  • Aha. Oricum reprezentanta taxeaza schimb ulei, filtru +rev. vehicul care implica in jurul a 120 de lei. Ulei peste 200, filtru ulei+ garnitura buson, ~50 si sare usor de 400 de lei.
                    Daca vrei cava mai ieftin, cumpara uleiul FE 5w30 si filtru de origine (cel mai ietin 175 de lei) si mergi intr-un service multimarca. In felul acesta ai scapat cu 230 de lei.
                    Last edited by IancuMIC; 6 February 2020, 12:56.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Te va taxa probabil undeva la o ora de manopera = 100-120 lei.
                      Ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, garnitura buson = 550-600 lei
                      Daca scoti filtrele de aer si de motorina mai scazi 170-200 lei de la materiale, probabil si ceva din manopera.
                      Cu alte cuvinte, 500 de lei cat ti-au cerut ei pare a fi in regula pentru o reprezentanta. Daca alegi sa faci schimbul in regie proprie sau la un service mai micut dar de incredere costul se reduce substantial. Daca nu aveai Diesel ci 0,9 TCe ti-as fi recomandat sa faci singur operatia. E la fel de usor ca la batrana 1300.
                      Last edited by gabrieln1960; 6 February 2020, 13:08.

                      Comment


                      • HM.. vad eu maine. Dar schimbarea uleiului la ... Gigel service in care am incredere... nu va duce la comentarii de garantie si alte nebunii? Nu cred ca se vede nici unde schimbul de ulei ca doar nu se dau clicuri prin soft, dar totusi... ??
                        am o presimtire c amaien ma voi duce direct nervos la service . Ca atunci cand am treaba cu sattul intru direct cu nervi hehehe

                        Comment


                        • De ce vrei neaparat sa faci in reprezentanta treaba asta? Dute in alta parte si nu intereseaza pe nimeni, cand vrei sa schimbi uleiul.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Am schimbat eu uleiul la un servis obisnuit chiar daca masina este inca in garantie , mi s-a parut destul de negru . Ulei ELF5W40 (5L)+4 saibe buson+filtru ulei origine au costat 139 lei , am gasit la o vulcanzare mai mare acest serviciu de inclocuit filtrusi ulei la 40 lei + 5 lei "de o bere"...oricum nu a batut bon .
                            Chiar daca am avut o oarecare retinere de serviciu am zis ca stau langa el si ii atentionez in caz ca nu efectueaza ceva corect, dar spre surprinerea mea a lucrat curat ,strans cu atentie si suruburi scut date cu vaselina.
                            Total 184 lei fata de Serus care cerea 600lei , bine ca la ei numai uleiul costa 56lei / L .
                            Last edited by Maiorul1230; 6 February 2020, 17:58.

                            Comment


                            • Compari mere cu pere.
                              184 lei (defapt 179 lei) schimb ulei + filtru ulei la un service oarecare cu pretul de 600 lei din reprezentanta Serus care cuprinde in mod categoric si alte operatii (revizie si/sau inlocuiri alte filtre)

                              Comment


                              • pai tocmai , daca vrea sa schimbe uleiul si filtrul intre revizii nu se merita sa te duci la reprezentanta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google