Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu o sa gasesti, deoarece nu e nevoie sa-l schimbi. Sunt taxiuri cu 500k + de km care merg cu uleiul original in cutie, da, rau nu-i face, dar nici nu ajuta .

    Comment


    • Originally posted by crisalex View Post
      Ms pt ajutor. In fisa de intretinere nu am gasit nimic de uleiul de la cutia de viteze... De ce cantitate ar fi nevoie?
      iti trebuie 3 litri de ulei domnule. Este 25 lei litru de ulei elf nfj 75w80 gl4, am luat eu in vara.
      Last edited by 77sky; 8 October 2021, 19:55.

      Comment


      • Originally posted by pistritu View Post
        ​​​​​uleiul de la cutia de viteze se schimba la 60.000km
        Poti te rog sa spui in care fisa de intretinere (sau orice alt document) producatorul Dacia precizeaza ca uleiul cutie de viteze trebuie schimbat la 60 000 km? Iar daca nu, atunci de ce nu s-ar schimba la 40 000 sau 80 000 km?

        Comment


        • Poate face confuzie la cutia automata /robotizata.

          Comment


          • In fisele de intretinere de Logan (cel putin I si II) nu e trecut vreun termen pentru schimbarea uleiului din cutia de viteze manuala. Eu personal as merge pe schimbare macar pe la 80.000-100.000 km pentru ca orice ulei isi pierde din proprietati dupa ceva timp si km.
            PS: Nici lichidul de servodirectie nu e mentionat in fisa de intretinere.

            Comment


            • Eu personal am luat mașina de la un prieten de familie, el la 10k km a făcut schimbul de ulei singur punând elf, nu cum zice producătorul la 30k km, automat mașina nu mai face obiectul garanției. Mașina este din 2020 motor 999 TCE +GPL, acum face 20k km și am ales sa ii fac schimbul de ulei cu unul mai de calitate și am ales acest ulei
              You do not have permission to view this gallery.
              This gallery has 1 photos.

              Comment


              • Discutia era despre uleiul de transmisie, nu despre uleiul de motor. Ca sa pastrezi garantia, puteai sa faci schimburi intermediare, la 10k. eu am facut un schimb la ei in noiembrie si pana in aprilie am facut 10k si am facut singur schimbul, daca folosesti filtre originale nu au de unde sa isi dea seama. Oricum, este specificat ca schimbul se face la MAXIM 30k/1 an dar in functie de modul de condus, mediul (preponderent urban), etc , revizia va fi facuta mai repede.

                Comment


                • Ravenol mai bun ca elf?

                  Comment


                  • Părerea mea este ca elf nu are aceeași calitate ca Ravenolul care l-am luat eu, cel din poza de mai sus, respecta întocmai toate normele pentru motorizarea mașinii, acum la reprezentante baga acel Castrol gtx rn 17 și nu compari una cu alta..

                    Comment


                    • Originally posted by nelu_242000 View Post
                      Ravenol mai bun ca elf?
                      Vezi Elf vs Aral vs Shell vs Ravenol - https://www.youtube.com/watch?v=Zonnx55Ev00

                      Tu decizi.
                      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                      Comment


                      • Originally posted by oBED View Post
                        Cum la 4 ani sau 60k km se recomanda "schimbare curele accesorii si galeti" , o sa pun cateva capturi pentru a-i ajuta pe cei care doresc sa faca aceasta operatie singur.

                        Codurile curelelor pentru 1.0 sce (coduri generate dupa VIN-ul masinii personale):

                        8201712784
                        8201712791

                        Pretul pieselor de origine, este in jur de 100 de lei/ bucata (trebuiesc comandate ambele). Cele de origine vin insotite fiecare de dispozitivul necesar montarii curelelor (nr 3 si 8 din capturile atasate).

                        Spor la treaba si sa fie cu folos!





                        Am achizitionat si eu curelele in vederea reviziei... Nu ma asteptam sa fie asa de mici (cca 80cm). Sunt dintr-un cauciuc mai dur, asa trebuie sa fie?

                        Comment


                        • e posibil sa ai impresia asta din cauza dimensiunilor reduse. Ai luat de origine? Au venit echipate cu dispozitivele/penele de montare?

                          Comment


                          • Da, de origine sunt. pe curea apare marca Hutchinson si e sigla renault.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Originally posted by anduvirgil View Post
                              Urmeaza revizia 4, la 3 ani - 2 luni si 50 k km.
                              Prevede ulei, filtre si placute frana.
                              Cost piese aprox 330-350 lei, in functie de cine le va livra mai repede.
                              Revizie efectuata
                              Piese, 4l ulei elf filtru aer, ulei, habitaclu, garnitura buson, placute frana ...de origine...336 lei
                              Manopera 236 lei...multumit de manopera 60%




                              Logan 0.9 TCe 2018

                              Comment


                              • Am revenit. Nivel ulei la rece. Pare puțin peste maxim. https://photos.app.goo.gl/kvj25y5hdZNwKvwc8
                                In motor au intrat 4l + 0,35l din bidon 1l...hmm...ordinea a fost din bidon 1l după care cel de 4l

                                In fine ...printre altele
                                ​​​​​​La revizia asta am aflat că elf "pute" și poți reseta interval service din buton ...bineînțeles fara succes


                                Logan 0.9 TCe 2018

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google