Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am pus o data originale ( atat placute cat si discuri ), m-au tinut fix 35~40.000 km. Exact cat au tinut cele din fabrica pana in momentul schimbarii.
    Si chestia cu OE ( original ), se aplica la toate marcile; concret, am auzit ca placutele si discurile sunt ATE, peste care a venit Renault si a pus logo-ul lor, marind astfel pretul. Adica, nu Renault produce placutele/discurile, ci firme specializate ( ATE, Ferodo, TRW etc. ). Ma gandeam ca poate ce monteaza Dacia sunt de fapt entry sau mid-level in privinta calitatii si/sau performantei, urmand ca eu sa ma orientez spre ceva premium.
    La Brembo, daca dadeam cautare dupa modelul masinii, imi apareau ca erau compatibile, insa dupa o discutie cu agentul de vanzari pe baza VIN-ului, a spus ca nu sunt compatibile. Mai sap aici

    Comment


    • La fel face și la baterii, ori am fost cu toții că de acord că bateria de fabrică nu se găsește în portofoliul producătorului de baterii. La fel poate fi și aici: poate că a cerut ceva cu o specificație puțin mai diferită (și mai scumpă). În cazul bateriilor, cu toții știm că nu sunt la fel și, dacă ne interesăm de tehnologia bateriilor, am putea înțelege cam ce are în plus o baterie de fabrică și cât o face mai scumpă. De ce nu poate fi la fel și la plăcuțele de frână? Cum putem ști care este compoziția materială a unei plăcuțe de frână?

      Comment


      • Nu este produs alimentar ca sa fie obligati sa iti detaileze ceea ce contine. Tot ce este pe ambalajul placutelor de frana si a tuturor pieselor pentru masini este strict de reclama.
        Tot un forum/comunitate ramane la baza cand este de schimbat ceva la o masina. Cumparam de la producatori diferiti si testam dupa care ne dam pararea/opinia ajutandu-ne.
        Daca vrei ceva de calitate, te uiti la numele firmei si la pret, ca in ziua de azi se aplica foarte bine vorba "cat dai atata face".

        Comment


        • Gata o parte
          Peste o luna bag pentru restul
          Am facut urgentele

          Am prins si o reducere de 20% la piese
          Last edited by stoicanu; 14 March 2018, 17:00. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • 43 de lei inlocuire bec pozitie. Te respecti.

            Comment


            • 200 de lei manopera pentru inlocuit becuri? WTF?

              Comment


              • Unele au fost si la panoul de climatizare
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  43 de lei inlocuire bec pozitie. Te respecti.
                  Lasa ca am patit eu una mai urata la vechiul logan. M-au sunat sa ma intrebe daca imi schimba lamele de la stergatoare. Le schimbasem eu de doua luni, asa ca am refuzat. Cand m-am dus sa iau masina, 60 de lei schimbat becul de la numar...

                  Comment


                  • La ce service?

                    Comment


                    • Meridian NORD

                      Comment


                      • La mine a fost Meridian Sud, dar au trecut niste ani buni de atunci. Poate nu mai e relevant.

                        Comment


                        • Este cineva care a facut revizia prin "5ani fara Griji" cum sa desfasurat? Ce ulei sa pus? Citisem pe aici pe undeva ca in prealabil trebuie o aprobare de la RCI?

                          sigpic

                          Comment


                          • Ai citit despre situatia lui sebibv, dar el a vrut sa faca revizia mai devreme de termen cu 3 luni. Mai multe detalii iti poate da el.
                            georgstelsib a facut recent revizia parca, dar nu stiu daca este cu 5 ani fara griji.
                            Last edited by C.Mike; 19 March 2018, 14:26.

                            Comment


                            • Mi-au zis ca indiferent de situație trebuie aprobarea lor.

                              Comment


                              • Aprobarea cine o solicita, clientul sau reprezentanta?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google