Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Filtrul de aer la 0.9 dupa 10-11k km este muult mai curat decat cel de habitaclu la aceeasi masina!

    Comment


    • Se numește reducerea costurilor, mai ales ca ei plătesc reviziile.

      Comment


      • Reducere costuri pe banii clientului
        Logan 0.9 TCe 2018

        Comment


        • In acte, clientul ofertei celor 5 ani este RCI indiferent daca masina e luata cu credit sau fara. Proprietarul semneaza la revizie un deviz estimativ iar concesionarul deconteaza la RCI. Acest decont are o valoare mai mica (cam cu 20% la piese si o ora de manopera mai putin) decat in cazul celor care vin la o revizie cu banii jos. Am mai spus-o si nu o singura data, am facut initial ceva calcule si in cei 5 ani reviziile la ei plus extra-garantia de 2 ani ar fi dus undeva la cel putin 900 euro iar discountul la care am renuntat a fost de 600 euro. Sa nu va mirati dar acum doi ani Dacia chiar dadea acest discount pentru cei care luau echiparea de varf. Daca luam o masina fara Easy-R si la un nivel de echipare de genul SL Plus as fi preferat discountul cu cei trei ani de garantie normala chiar daca reducerea ar fi fost ceva mai mica. Ma duceam in primii doi ani la ei cu piesele cumparate de mine si dupa aia nu mai apelam la ei decat in cazuri extreme, de genul reparatiilor pe Casco. Uleiul si filtrele la 0,9 TCe se schimba extrem de simplu, oricine o poate face in regie proprie.

          Comment


          • Cat despre filtrul de habitaclu, daca o sa aveti putina grija de masina, o sa aveti surpriza de a constata ca dracul nu e chiar asa de negru cum pare la prima vedere. Daca o sa spalati sau curatati mai des zona de sub parbriz si nu o sa lasati ca toata mazga formata din noroi si vegetatie sa intre in masina, filtrul poate fi schimbat si la doi ani cu conditia sa nu apara mirosuri neplacute accidentale generate de soareci sau alte vietati care isi gasesc obstescul sfarsit pe acolo.

            Comment


            • Știți cum se poate reseta senzorul de service la modelele noi din 2018? Am făcut revizia ieri la 19.953km iar azi după ce am depășit 20mii mi-a apărut un W galben pe bord cu o cheie service. Nu am găsit nimic pe net care sa funcționeze. Mașina este 1.5dci easy r din 2018.

              Comment


              • Ideea e că cel ce cumpără mașina plătește acest pachet de „All inclusive 3,4,5 ani fără griji” (doar prin RCI) cu vreo 600 e, iar față de planul anterior de revizii acum plătești aceiași bani pe repere mai puține....deci în final pe banii celui care cumpără mașina.
                Logan 0.9 TCe 2018

                Comment


                • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                  Cat despre filtrul de habitaclu, daca o sa aveti putina grija de masina, o sa aveti surpriza de a constata ca dracul nu e chiar asa de negru cum pare la prima vedere. Daca o sa spalati sau curatati mai des zona de sub parbriz si nu o sa lasati ca toata mazga formata din noroi si vegetatie sa intre in masina, filtrul poate fi schimbat si la doi ani...
                  Eu de cand am masina indepartez toate frunzulitele si tot ca mai ajunge in zonele alea la nivelul obsesiv-compulsiv! Filtrul iese asa cum am mai scris pe aici, negru si plin de tot felul de mizerii!

                  Comment


                  • Originally posted by Lvnatic View Post
                    Știți cum se poate reseta senzorul de service la modelele noi din 2018? Am făcut revizia ieri la 19.953km iar azi după ce am depășit 20mii mi-a apărut un W galben pe bord cu o cheie service. Nu am găsit nimic pe net care sa funcționeze. Mașina este 1.5dci easy r din 2018.
                    Intervalul se poate reseta doar prin OBD, nu exista nici o "combinatie" magica. Reprezentatnta sau baietii care au sculele necesare. Daca esti din Brasov iti pot da un pont unde sa mergi.

                    Comment


                    • Pe SP cineva sustinea ca la un Sandero din 2018 a resetat martorul pentru service folosind o interfata ELM 327 conectata la mufa din torpedo. Apoi a descarcat programul Dacia Service Reset din Magazin Play si sustine ca a reusit resetarea.
                      Daca incerci spune-ne si noua daca merge.

                      Comment


                      • Originally posted by Lvnatic View Post
                        Știți cum se poate reseta senzorul de service la modelele noi din 2018? Am făcut revizia ieri la 19.953km iar azi după ce am depășit 20mii mi-a apărut un W galben pe bord cu o cheie service. Nu am găsit nimic pe net care sa funcționeze. Mașina este 1.5dci easy r din 2018.
                        Deci inteleg, ai facut aproape 20k km cu uleiul de prima umplere ? OK (oare e ok?) . Eu imi reprosam ca l-am dus 13k pana la schimb. De pe la 9-10 mii zgomotul motorului a crescut sesizabil.

                        Comment


                        • Originally posted by Lvnatic View Post
                          Știți cum se poate reseta senzorul de service la modelele noi din 2018? Am făcut revizia ieri la 19.953km iar azi după ce am depășit 20mii mi-a apărut un W galben pe bord cu o cheie service. Nu am găsit nimic pe net care sa funcționeze. Mașina este 1.5dci easy r din 2018.
                          De ce nu te duci la service-ul unde ai facut revizia sau eventual la alta reprezentanta daca masina este in garantie?

                          Nici nu o sa gasesti pe net o astfel de informatie.

                          Resetarea se face NUMAI in reprezentanta.

                          Comment


                          • Originally posted by jr65 View Post

                            Deci inteleg, ai facut aproape 20k km cu uleiul de prima umplere ? OK (oare e ok?) . Eu imi reprosam ca l-am dus 13k pana la schimb. De pe la 9-10 mii zgomotul motorului a crescut sesizabil.
                            Daca respecta ce scrie in manualul de intretinere, care-i problema?
                            De ce sa fim "mai catolici decat papa"?
                            Am observat ca multi propietari au grija excesiva de masina atat timp cat aceasta este noua (ex. pana la 5 ani vechime) iar cand masina trece de 10 ani vechime incep sa isi bata joc de ea.
                            Oare de ce nu intretinem la fel masina de cand am luat-o din show room pana scapam de ea?
                            Si ne mai plangem ca masinile nu sunt bune!

                            Comment


                            • Intervin si eu, in legatura cu martorul de revizie. Mie nu imi apare in CB al masinii cheita si masina. Apare doar computerul clasic. Cum as putea sa am aceasta functie?
                              Mentionez ca masina are echiparea Prestige din 2019, deci ar trebui sa aiba cam taote functiile activate...

                              Comment


                              • Și eu am făcut tot 19.950 de km cu primul ulei, nu cad care este problema. Apoi au pus elf care cică ar merge pana la 30000 chiar.
                                Dar cam la 10 luni fac 20000, chiar nu vreau sa îmi bat joc și îl schimb.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google