Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc, colegul, ne numărăm printre norocoși.
    Asa sa ne-ajute Dumnezeu !

    Comment


    • Daca ar posta toti taximetristii care folosesc 1.0 pe forumul acesta, ti-ai schimba parerea despre generalizare. Acum am 54000km, un an si 3luni,am completat cu 1,3 l. Se pare ca mananca mai putin Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5w40. Cu Elf si Motul, completam cate 2 litri la 10000.

      Comment


      • Menționez ca eu am observat consumul de ulei doar în ultimile 3 luni. Am parcurs 13.000 de km din care 9000 în Iași într-un trafic aglomerat.

        Comment


        • Asa e, depinde foarte mult si de modul de exploatare al motorului,
          Daca stai in ture multe peste 3500 mult timp consuma mult ulei, daca mergi ca o babaciune la 2000 ture maxim nu consuma aproape de loc. Fiecare merge dupa posiblitati, depinde cit de grea are talpa

          Comment


          • Depinde cat de mult timp are de gând să țină mașina și daca este mașina personală sau de firma. În regim de taxi sau flote mașinile se schimbă mai des decât mașinile doar pentru uz personal odată ce a fost amortizata investiția si au adus si profit iar multe dintre ele merg direct la remat după câțiva ani de regim intens de utilizare.

            Comment


            • ...... din acelasi motiv noi avem 5 ani garantie, iar cei care au un regim " bogat " au doar 6 luni...Si alte marci mai de soi au consum,la regimul asta de exploatare si nu cred ca e cazul sa le generalizam. Exact, fiecare dupa necesitati. Multa bafta si sa se invarta roata !

              Comment


              • ..pardon, 12 luni sau 50k km
                Last edited by alex1ioan; 11 September 2019, 11:28.

                Comment


                • Am făcut revizia de 1 an și nu am plătit nimic (datorita programului "DACIA EASY"). S-a verificat mașina, s-au schimbat consumabile ( filtre, ulei, adăugat antigel). Uleiul care mi l-au pus este dacia oil 5w30).Următoarea revizie la 1 an sau la 20.000 km parcurși.

                  Comment


                  • Te-ai uitat in manual? apare tipul asta de ulei pentru 1.0 sce?

                    Comment


                    • Nu m-am uitat...Dar dacă nici cei de la reprezentanță nu știu....atunci DUMNEZEU cu mila! Așa pun la toți...

                      Comment


                      • Pun la toti si da, se pare ca habar nu au. Dupa aia o sa postezi ca mananca ulei... Uite, ai poza din fisa de intretinere 1.0 sce.
                        You do not have permission to view this gallery.
                        This gallery has 1 photos.

                        Comment


                        • Aia am găsit-o și eu și i-am întrebat, însă răspunsul a fost sec, ca uleiul 5w30 este cel mai indicat pt România și pt acest motor. Oricum acum joja e la maximum, cred ca va rezista pana la anul, în condițiile în care eu fac cam 12.000 km pe an. Eu am observat ca am consumat mai mult ulei vara, pana în mai nu am avut deloc scădere pe jojă. Atunci aveam vreo 7000.

                          Comment


                          • Uleiul acela nu este potrivit pentru motorizarea ta. Se face reclamație la Vocea Clientului și o să te cheme să ți-l înlocuiască cu ce trebuie pe banii lor.

                            Comment


                            • Iar începem...Dacia Oil nu are 5W40, iar 5W30 nu respectă normal RN0710
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • ce anume incepem? eu doar i-am spus ca pentru 1,0 sce nu este ok uleiul pe care i l-au pus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google