Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru un 0.9 Tce la cati km trebuie efectuat primul schimb de ulei?
    Mentionez ca am aproape 4 luni si in jur de 6k km.
    Din ce am vazut, ulei Elf 5w40 RN Tech nu prea se gaseste si cred ca voi pune 5w40 sxr.

    Comment


    • Se gaseste ulei ELF RN-tech, dar magazinele nu-l aduc ca e prea scump si se vinde greu, ramin mult timp cu el pe stoc !

      Comment


      • Originally posted by EmanuelO View Post
        Pentru un 0.9 Tce ...
        Din ce am vazut, ulei Elf 5w40 RN Tech nu prea se gaseste si cred ca voi pune 5w40 sxr.
        Nu te grabi! Cauta "pe net" si gasesti la magazine online. 0.9 al tau e pretentios la ulei, nu pune orice!
        Daca mergi preponderent in oras, trebuie schimbat la maxim 10.000 km (eu asa zic, poate nu stiu bine dar asa as face eu).

        Comment


        • Tot se discuta de revizii, colegii cu 1.5dci, cei care fac revizia la 20.000 de km, a fost curios cineva cum arata filtrele? Le-a studiat cineva cu atentie? Mie imi par foarte colmatate in special cel de la clima era decedat de mult, nu e masina doar de oras, e masina de naveta si concedii.

          sigpic

          Comment


          • Eu la a doua revizie, după 15k, am cerut in mod expres sa vad filtrele. Aratau OK, chiar si mecanicul a subliniat asta. Cel de habitaclu era putin imbacsit, probabil mai mergea dar l-am scimbat (il schimb cam de doua ori pe an). Din pacate nu am facut poze.

            Comment


            • Eu în Austria am făcut la 20.000, au schimbat doar filtrul de ulei și cel de clima. Într-adevăr cel de clima era negru, foarte îmbâcsit.
              Filtru de aer, la fisa de intretinere apare la 2 ani sau 40.000 km.

              Comment


              • eeehe... n-au aia praf cum avem noi!

                Comment


                • La mine filtrul de clima arăta foarte îmbâcsit la revizia de 1an (6500km) pe când cel de aer arata puțin mai bine. Circulat aproximativ 50% în Pitești și 50% exterior

                  Comment


                  • Sunt curios cum vor arăta filtrele la revizia următoare peste 3 luni ținând cont că a fost mașina de parc si a staționat aproximativ 8luni în curtea dealerul-ui dar nu stiu câtă influență să fi avut acest lucru..

                    Comment


                    • Ce inseamna filtru de clima? Va referiti la cel de habitaclu (polen)?

                      Comment


                      • Da. Despre filtru de polen este vorba.

                        Comment


                        • Poze cu filtre la a2a revizie, aproximativ 18mii km diferenta intre revizii. Masina de naveta si concedii. Nu merge pe camp, in zone industriale/santiere etc...
                          Filtru clima/polen, Filtru motorina, Filtru aer.
                          Ps. Motorina doar MOL, nu ma ating de motorina din "economii"
                          Ce parere aveti?
                          Am pe undeva poze si de la prima revizie, facuta pe la 19.500km, revin si cu alea candva.
                          Attached Files
                          Last edited by SoNyKeL; 29 August 2019, 09:35.

                          sigpic

                          Comment


                          • E mult 18k, sa ții un filtru de polen, mna, fiecare cu grija lui.

                            Comment


                            • Pai tocmai la concluzia asta ajung, ca e fff mult pentru filtrul de polen, eu zic ca necesita minim 2schimbari pe an. Mai ales pentru o masina care circula zi de zi.

                              sigpic

                              Comment


                              • Eu am schimbat acum cateva zile singur filtrul de polen, este foarte usor
                                am montat filtru cu carton activ, montez asa ceva de câțiva ani
                                filtrul vechi avea 7 luni si 10000 km, si avea mult praf si mizerie adunată
                                masina a mers 70% extraurban, restul în bucurești

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google