Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca are legatura si cu faptul ca vorbim de o vopsea opaca, nemetalizata.
    Citeam de curand pe forumul duster despre faptul ca in manualul de Duster la vopseaua opaca se recomanda spalarea manuala a masinii si nu cea la jetul de presiune daca va vine sa credeti. Sunt curios daca recomandarea asta se mentine si la Logan
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • eh, normal ca la duster vopseaua e altfel, de-aia cumpara europa dustere din greu, ca sint vopsite cu vopsea altfel !

      Comment


      • E veche treaba cu vopseaua mata la dacia...adica nu spalat la jet si mai era ceva...fara ceara sau polish...nu mai stiu sigur...dar scrie in manual
        Logan 0.9 TCe 2018

        Comment


        • Nu e doar la Dacia, scrie la fel și în manualul lui Clio.

          Comment


          • Da, Clio, sint frati Clio si Logan, mostenesc aceeasi vopsea de calitate

            Comment


            • La 1-2 luni de cand am luat masina (noua) am observat ca a sarit vopseaua cam 2-3 mm sus la plafon. Nu mi-am batut capul sa merg la ei (Dacia) pentru ca (daca ar fi aprobat) o sa revopseasca tot plafonul. Si nu vreau sa ma gandesc ce o sa iasa, probabil mult mai prost ca fabrica.

              Apoi mai era varianta a doua, casco, dar iar... revopsire element ca nu dadea nimeni cu vopsea doar acolo.

              Pana la urma am pus eu un varf de picatura de vopsea cat sa acopere vopseaua sarita. Aveam aproape aceeasi nuanta de la fosta masina. Punctul inca rezista dupa 1-2 luni si 10-15 spalari la jet... daca sare iar o sa regandesc ce sa fac...
              Last edited by Maskatu; 3 October 2019, 14:51.

              Comment


              • Va salut, am o întrebare, filtrele de aer și polen, ce marca sunt pe original?
                As vrea sa le schimb eu, dar dacă pun alta marcă vor zice ceva cei din service când merg la revizie?
                Mai am 9000 de km pana atunci sau vreo 5 luni.

                Comment


                • Pai ...filtre de origine, dacia sau renault
                  Logan 0.9 TCe 2018

                  Comment


                  • Da... Aici în Austria, filtre de origine cred ca găsesc doar la reprezentanta.
                    La revizie, pe 1 litru de ulei am dat 35 de euro, pe când la piese auto același ulei 5 litri este 40 de euro. Elf... Care este recomandat pt 1.5 dci.

                    Comment


                    • Magazine on line?!
                      Logan 0.9 TCe 2018

                      Comment


                      • n-au internet in austria, ia filtre de la epiesa.ro si le duce cu curierul in austria.

                        Comment


                        • Pe aici se practica achizitia pieselor din magazin si manopera din reprezentanta.
                          Codul pieselor de origine se gasesc in acel tabel excel cu intretinerea.
                          momentan nu pot cauta sa pun link , isa informatia este pe forum
                          Logan 0.9 TCe 2018

                          Comment


                          • Bine zis, piese online cu manopera de coca!
                            Prima revizie, 5 litri ulei elf, filtru ulei și polen + manopera, a fost 380 de euro, în mai anul asta la 20k km.
                            Filtrul de aer este la 2 ani sau 40k km.
                            Azi am verificat filtrul de aer, e cam îmbâcsit, de aceea as vrea sa îl schimb.
                            Sa merg la reprezentanta ca sa îl cumpăr, o sa îmi ceara datele mașinii pt căutare, sa le spun ca îl schimb eu la masina în garanție, iar da cu virgulă.
                            Daca se poate totuși un link cu codurile de origine, eu nu am văzut pana acum.
                            Mulțumesc oricum de răspunsuri.

                            Comment


                            • Norme ulei Logan 0.9 TCe SL Prestige Plus, ridicat pe 2 octombrie 2019.
                              Au trecut 5w30 si a disparut norma ACEA.
                              Nu mai vad 5W40 deloc.
                              In ce consta norma RN 17?
                              You do not have permission to view this gallery.
                              This gallery has 1 photos.
                              Last edited by adi90; 3 October 2019, 18:06.

                              Comment


                              • După revizia făcută acum 3 saptamaini, azi am fost sunat de către reprezentanta Dacia sa ma programeze pentru un nou schimb de ulei. Mi s-a pus atunci 5w30 dacia oil. Eu am făcut sesizare la Vocea Clientului și... iată că până la urmă se va respecta fisa de întreținere (sper). Deci se pare ca Vocea Clientului nu e chiar degeaba. Sunt curios ce ulei îmi va pune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google