Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pare unmai document incomplet.
    RN Este norma renault, iar codul de dupa reprezinta tipul de motor...
    Logan 0.9 TCe 2018

    Comment


    • "Renault RN17 is the latest 5W-30 mid SAPS service fill specification for gasoline and EURO 6 diesel vehicles. Renault has simplified their list of specifications by replacing their older specifications, RN700 and RN710, with RN17."

      Comment


      • Uleiul nou ce respecta norma se pare ca e Elf RN Tech Elite 5W30.
        Dar pe foaie probabil ca vor scrie in continuare Dacia Oil.
        Attached Files

        Comment


        • La 0.9 tce SL Plus fabricata in noiembrie 2018,in fisa scrie A3/B4.Adica ulei full saps,nu mid saps.

          Comment


          • SAPS parca era la diesel DPF nu ? Sau macar la benzina GPF ?
            De ce sa nu fim noi mai destepti si sa nu folosim altceva decit scrie in manualul de intretinere dat de uzinele Dacia - Renault ? Sintem chiar asa de destepti sa facem altfel si pe urma ne plingem ca am incasat un CID ?
            Ce scrie acolo aia trebuie sa folosim ! Nu au scris ei de prosti norma uleiului ! Ei garanteaza pentru asta, altfel CID scrie pe noi !

            Comment


            • george.sce ai mare dreptate, dar Romanul vrea sa fie puțin mai catolic decât Papa. Producătorul motorului știe mai bine ce ulei e potrivit ,adică fiecare motor are tolerantele lui și anumite materiale din care e construit cu un anumit coeficient de dilatare. Fiecare e liber să-și trateze motorul cu uleiul pe care îl dorește,de aceea după un anumit Nr de km unele scot fum albăstrui și altele nu. O zi cat mai buna.

              Comment


              • După ce la prima revizie mi s-a pus 5w30 dacia oil, azi am fost sunat și mi s-a comunicat de VC ca mi se va face schimbul de ulei din nou, punându-mi 10W40 DACIA OIL. Cum e posibil sa mi se pună un ulei stat de vâscos la un motor cu 14000 de km? Toată lumea știe ca 10w40 distruge un motor nou.... Și ei mi-l pun ca să își bată joc pt ca am făcut eu sesizare. Ce pot face? Sa ii las sa își bata joc de motorul meu.... Sau sa renunț la cei 5 ani fără griji?

                Comment


                • Originally posted by adi90 View Post
                  Norme ulei Logan 0.9 TCe SL Prestige Plus, ridicat pe 2 octombrie 2019.
                  Au trecut 5w30 si a disparut norma ACEA.
                  Nu mai vad 5W40 deloc.
                  In ce consta norma RN 17?
                  Daca nu mai este in fisa si/sau pe My Dacia, la urmatoarea revizie o sa-ti puna unul din cele doua uleiuri de acolo daca ai oferta celor 5 ani. Daca nu, cumperi ce ulei vrei tu si te prezinti cu el la service.

                  Comment


                  • Originally posted by george.sce View Post
                    SAPS parca era la diesel DPF nu ? Sau macar la benzina GPF ?
                    De ce sa nu fim noi mai destepti si sa nu folosim altceva decit scrie in manualul de intretinere dat de uzinele Dacia - Renault ? Sintem chiar asa de destepti sa facem altfel si pe urma ne plingem ca am incasat un CID ?
                    Ce scrie acolo aia trebuie sa folosim ! Nu au scris ei de prosti norma uleiului ! Ei garanteaza pentru asta, altfel CID scrie pe noi !
                    Pai asta au scris in manual.
                    Norma RN 17 ("the latest 5W-30 mid SAPS service fill specification for gasoline and EURO 6 diesel vehicles")

                    Comment


                    • Tocmai am specificat si eu mai sus, chiar am dat un link cu un catalog...

                      Renault face schimbari, acum sa vedem cum se conformeaza ce fac si cei de la Dacia...

                      Comment


                      • Sa recapitulam.
                        Fise cu norme ulei 0.9 TCe:
                        -iunie 2018 (ACEA A3/B4)
                        -iunie 2019 (nicio norma trecuta)
                        -octombrie 2019 (RN 17)
                        Attached Files

                        Comment


                        • Originally posted by george.sce View Post
                          Ce scrie acolo aia trebuie sa folosim ! Nu au scris ei de prosti norma uleiului ! Ei garanteaza pentru asta, altfel CID scrie pe noi !
                          george.sce , tocmai asta e problema, ca la acelasi motor, intr-un an si ceva sunt 3 modele de fise cu 3 variante de ulei, dupa cum a postat adi mai sus.

                          Comment


                          • Originally posted by ovy1974 View Post
                            După ce la prima revizie mi s-a pus 5w30 dacia oil, azi am fost sunat și mi s-a comunicat de VC ca mi se va face schimbul de ulei din nou, punându-mi 10W40 DACIA OIL. Cum e posibil sa mi se pună un ulei stat de vâscos la un motor cu 14000 de km? Toată lumea știe ca 10w40 distruge un motor nou.... Și ei mi-l pun ca să își bată joc pt ca am făcut eu sesizare. Ce pot face? Sa ii las sa își bata joc de motorul meu.... Sau sa renunț la cei 5 ani fără griji?
                            Uleiul cu care vine 1.0 sce din fabrica este 10w40. 10w40 este trecut in fisa tehnica (pentru un anumit interval de temperatura). de unde tampenia asta ca 10w40 distruge un motor nou?

                            Comment


                            • Toată lumea știe ca 10w40 este un ulei prea vâscos și provoacă uzura prematura la un motor nou. El nu reușește sa pătrundă peste tot (în special la cuzineți). ȘI apoi dacă într-adevăr 10w40 este din fabrică, eu am avut consum de ulei 400 ml la 13.000 km ceea ce vorbește de la sine de acest ulei.
                              Last edited by ovy1974; 4 October 2019, 14:36.

                              Comment


                              • La motoarele moderne de autoturisme, consumul de ulei este în general sub 0,05%, consumul maxim admisibil fiind însă de 0,5% (toate valorile procentuale se referă la consumul propriu-zis de carburant).
                                Exemplu la un autoturism cu un consum mediu de carburant de 8 litri la suta:
                                La 1000 km rezultă 80 de litri de carburant..
                                • 0,05% din 80 de litri de carburant înseamnă 0,04 litru de ulei consumat/1000 km
                                • 0,5% din 80 de litri de carburant înseamnă 0,4 litru de ulei consumat/1000 km

                                Fiecare poate sa-si calculeze astfel cam cat ar fi un consum normal de ulei. La cei 13000 km ai lui ovy ar rezulta 0,520 l de ulei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google