Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    interesant! o sa intreb si aici la Tulcea daca e posibila o asemenea minune! desi nu sunt optimist...pt ca anul trecut la revizie uleiul a fost dacia sau elf la alegere..si filtrele tot dacia!
    nu mi-au zis nimic de mann...castrol...
    Keep walking...

    Comment


    • #92
      Daca se poate sa se specifice care Logan 1 sau 2?
      Sa ametit totul aici.
      Nu mai stim care cu cine voteaza.
      sigpic

      Comment


      • #93
        Pai postam, postam, postam...ce daca amestecam! Cine mai sta sa citeasca TITLUL topicului...

        Comment


        • #94
          Originally posted by stoicanu View Post
          Daca se poate sa se specifice care Logan 1 sau 2?
          Sa ametit totul aici.
          Nu mai stim care cu cine voteaza.
          Si eu cred ca se vorbeste de logan 1 - chiar miercuri am trecut pe la reprezentanta din Brasov (ASV) si am cerut un calcul estimativ pentru revizia de un an la mine - cam 600 lei cu piese si manopara.
          sigpic
          This is My Ride!
          !Visit and enjoy!

          Comment


          • #95
            Da Florine... unii dintre noi am vorbit de revizie la Logan 1 "facelift" (Ph 2) pentru ca intrebase cineva cit e concret o revizie la un motor 1.2 16V E5... pina acum 3 saptamini am detinut unul si i-am raspuns omului... Ma gindesc ca vor costa la fel pe Logan 2 cu acelasi motor...

            Comment


            • #96
              Asta vroiam sa spun si eu.NU cred ca difera preturile la revizie..
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • #97
                Hm! discutabil! Se pare că sunt diferenţe, oarecum majore! Am un apropiat care merge la Tulcea, se pare că tratamentul e mult mai bun acolo! Prin tratament a se înţelege abordarea clientului, dar şi preţurile practicate!
                Acum, totul pare discutabil.... fiecare cu părerea lui, dar când la mijloc apare "banul", parcă părerile se uniformizează!
                Eu am colaborat cu Galaţiul, dar, sincer mă bătea gândul să fac plimbări şi pe la Tulcea!
                Aiurez sau nu, dar trebuie să vorbesc cu amicul de care aminteam mai sus - are un Megane!
                Reprezentanţa din Tulcea pentru cei care veneau din alte oraşe făcea reduceri substanţiale, de unde rezulta şi un număr considerabil de clienţi din Constanţa.
                Last edited by danpetrovan; 14 September 2013, 00:23.

                Comment


                • #98
                  Costuri declarate oficial:
                  Attached Files
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #99
                    Eu am sa merg pe metoda veche si am sa fac schimburile la 10000 ca nu are ce sa fie rau in asta, pur si simplu ma strange in spate cand ma gandesc la 20000 cu un singur ulei mai ales ca eu nu apuc sa fac 10000 intr-un an si sa schimb uleiul la 3 ani nu cred ca e bine. Parerea mea. Un prieten a facut schimbul la 10000 masina taxi si nu a comentat nimeni la reprezentanta.

                    Comment


                    • pai schimbi la 20.000 sau 1 an! in nici un caz la 2 sau 3 ani!
                      Keep walking...

                      Comment


                      • Originally posted by Archangel80 View Post
                        Spre exemplu la mine nu exista filtru de aer/ulei de origine. Reprezentanta pune Mann. Preturi foarte modice. Un calcul simplu la mine in reprezentanta a 2a revizie:
                        - filtru aer origine(Mann) - 75 lei
                        - filtru ulei origine(Mann) - 45 lei
                        - garnitura filtru ulei - 10 lei
                        - manopera 100 lei
                        - ulei Castrol cumparat de mine 4 l - 107 lei.
                        Total revizie reprezentanta: 340 lei - 60 lei voucher cadou Dacia = 280 lei.
                        Daca nu primeai voucherul cadou ar fi fost destul de scump. La o scurta cautare pe un site de unde am mai luat piese si sunt de incredere am gasit cu 19 lei filtrul de ulei Mann si cu 43 de lei cel de aer tot mann pt motorul tau. Tot la preturi asemanatoare le gasesti si la magazinele din oras.
                        Ce garnitura la filtrul de ulei ai luat cu 10 lei? Filtrul de ulei are garnitura inclusa. Daca e vorba de garnitura de la busonul de golire ai platit de 5 ori pretul.
                        Eu la ultimul schimb de ulei la motor 1.2 16v E5 m-am dus cu piesele mele in reprezentanta si le-am spus ca vreau sa schimb uleiul. Nu aveam inca 20k si nici un an cu uleiul si mi-a zis seful de service ca nu am atins nici o limita din cele 2 si ca nu e necesar. I-am spus ca vreau sa-l schimb pt ca vine iarna si nu tin eu 20k un ulei in motor. Mi-a bagat masina in service si mecanicul s-a apucat de lucru, la final am intrebat cat costa si mi-a spus sa ii dau ceva la mecanic. Daca ar fi fost revizie care se face la un an de zile sau 20k plateam 125 de lei. Am ramas socat. L-am rugat sa imi treaca si in cartea de service, s-a conformat dar a mentionat acolo "fara revizie" si mi-a spus ca in primavara sa fac revizia sa nu pierd garantia. Mai exista si oameni printre jecmanitorii din reprezentante.

                        Totusi mi se pare mult 1000 de lei cost revizie la 40k. Si nu inteleg cum de s-au dus placutele la km astia? Eu am tot atatia km si placutele mele cred ca mai merg inca pe atat. Au pus astia placute de unica folosinta pe logan 2? Se schimba odata cu uleiul?

                        Comment


                        • Asa spune si producatorul la 1 an sau 20000 km.
                          sigpic

                          Comment


                          • Astazi am facut si eu revizia de 20.000 km.
                            Costul total al reviziei a fost de 550 de lei.
                            S-au inlocuit ulei (5W40 asa cum recomanda producatorul - asta scrie, asta s-a pus) + filtru ulei, filtru habitaclu si filtru de aer.
                            S-a mai completat ceva antigel - vreo 200 ml - dar asta a fost bonus (oricum m-au taxat la ulei ca au bagat 4.4 litrii si mi-au pus pe factura 5 litrii ... in fine).
                            Oricum revizia a fost facuta asa, in viteza, ca era cam aglomerat la reprezentanta - din cate am vazut pe la directie si sistem franare s-au uitat asa, pe diagonala ...
                            Nu s-au constatat defecte, probleme suspecte etc.
                            Maine o sa atasez si un scan dupa factura.
                            sigpic
                            This is My Ride!
                            !Visit and enjoy!

                            Comment


                            • Originally posted by M.FLORIN View Post
                              m-au taxat la ulei ca au bagat 4.4 litrii si mi-au pus pe factura 5 litrii ... in fine).
                              Restu' de cca. 600ml de ulei nu ti l-au predat la sfarsit? Asa era firesc...il foloseai la revizia urmatoare.

                              Comment


                              • Evident ca nu mi-au mai dat nimic. ... dar am zis ca se compenseaza cu antigelul pe care nu l-am mai platit.
                                sigpic
                                This is My Ride!
                                !Visit and enjoy!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google