Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumim pentru informatii , asa este (si se confirma ceea ce am scris), poate cu mici variatii ce tin de modul cum\cat se goleste si nivelul pana la care se umple (si eu prefer la jumatatea dintre min si max).
    Numai de bine!

    Comment


    • Intra 4.6-4.7 litri si norma e RN 720. Ca sa incheiem subiectul. Multumesc celor care au raspuns.

      Comment


      • Originally posted by adi90 View Post
        Nu cred ca exista Mobil Super cu norma RN17.
        Ai o poza cu bidonul de ulei?
        Lubricante sintético de bajo contenido en cenizas para motores Renault de última generaciónMobil Super 3000 Formula RN 5W-30 ha sido desarrollado para

        Comment


        • Salut dragi colegi!
          Are careva idee,cat e revizia pentru "operatiile" de mai jos? Si daca-mi recomandati un service bun(Bucuresti) Masina este Logan Laureate 2016 1.5 dci 90 cp E6 Totul cu piesele service-ului.

          ÎNTREȚINERE

          Lucrări de întreținere programate
          • Înlocuire filtru de ulei
          • Înlocuire filtru de aer
          • Înlocuire filtru de carburant
          • Înlocuire filtru habitaclu
          • Golire ulei de motor
          • Revizie Dacia
          Multumesc!
          Last edited by Old Driver; 10 September 2021, 11:29.
          Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

          Comment


          • Salutare!
            As aprecia undeva la 1000-1200 ron la o reprezentanta.
            Totusi, costul s-ar reduce la pana jumatate cu piesele proprii, cu manopera in reprezentanta.
            Ca si sfat suplimentar, montarea filtrului de habitaclu e o chestie banala, ce poate fi efectuata cam de oricine, dar in service se taxeaza (la reprezentanta doar pt filtru habitaclu e cam 30 ron).
            Bafta!

            Comment


            • Filtru de aer este cel mai usor de schimbat.

              Comment


              • Originally posted by Old Driver View Post
                Salut dragi colegi!
                Are careva idee,cat e revizia pentru "operatiile" de mai jos? Si daca-mi recomandati un service bun(Bucuresti) Masina este Logan Laureate 2016 1.5 dci 90 cp E6 Totul cu piesele service-ului.

                ÎNTREȚINERE

                Lucrări de întreținere programate
                • Înlocuire filtru de ulei
                • Înlocuire filtru de aer
                • Înlocuire filtru de carburant
                • Înlocuire filtru habitaclu
                • Golire ulei de motor
                • Revizie Dacia
                Multumesc!
                La Reșița au cerut 1100 lei.

                Comment


                • Lucrări de întreținere programate” (reviziile uzuale) din postul colegului Old Driver pe mine ma costa pentru masina din semnatura (Sandero Stepway 2017 1.5 dCi 90 CP E6) in reprezentanta la cate merg 780 lei (cu discount de client fidel). Asa cum am mai scris sunt multumit de pret dar mai ales de amabilitatea, profesionalismul lor si modul cum efectueaza aceste lucrari.

                  PS: dar colegul a mai scris si ” daca-mi recomandati un service bun(Bucuresti)…”

                  Comment


                  • Filtrul de combustibil l-ai pus la socoteală?

                    Comment


                    • Intrebarea ta nu are sens, te rog reciteste ceea ce am scris, iar filtrul de combustibil este inclus in "lucrari de intretinere programate" ale colegului, plus ca in perioada de garantie trebuiau facute toate acestea din lista pentru a nu o "pierde".
                      Nu am nici timp si nici chef sa atasez ultima factura plus ceea ce a inclus revizia doar pentru a evita "alta intrebare" asemanatoare.

                      Comment


                      • Dar daca doresti poti sa citesti postul #6027 (pag.#402) de pe acest topic: https://www.loganclub.ro/forum/forum...03#post3655903
                        Am atasat atunci o captura cu operatii \ piese facturate (toate din lista colegului, filtru carburant inclus) pret total 867 lei, cu discount am platit asa cum am scris 780 lei (am pe undeva si bonul de la caserie dar nu il mai caut acum).
                        Last edited by Gil26; 11 September 2021, 22:35.

                        Comment


                        • Originally posted by vali2008 View Post
                          Salutare!
                          As aprecia undeva la 1000-1200 ron la o reprezentanta.
                          Totusi, costul s-ar reduce la pana jumatate cu piesele proprii, cu manopera in reprezentanta.
                          Ca si sfat suplimentar, montarea filtrului de habitaclu e o chestie banala, ce poate fi efectuata cam de oricine, dar in service se taxeaza (la reprezentanta doar pt filtru habitaclu e cam 30 ron).
                          Bafta!
                          Multumesc pentru raspuns! Am intrebat pentru ca si la Dacoserv str.Preciziei(Bucuresti),mi-au cerut 1100 lei.Mi se pare foarte scump pentru 4 filtre si 5 litri de ulei.
                          Originally posted by cataIin View Post
                          Filtru de aer este cel mai usor de schimbat.
                          Multumesc pentru raspuns! Da asa este.Am sa schimb eu filtrele de aer si habitaclu.
                          Originally posted by nelu_242000 View Post

                          La Reșița au cerut 1100 lei.
                          Multumesc pentru raspuns! Am intrebat pentru ca si la Dacoserv str.Preciziei(Bucuresti),mi-au cerut 1100 lei.Mi se pare foarte scump pentru 4 filtre si 5 litri de ulei.
                          Originally posted by Gil26 View Post
                          Lucrări de întreținere programate” (reviziile uzuale) din postul colegului Old Driver pe mine ma costa pentru masina din semnatura (Sandero Stepway 2017 1.5 dCi 90 CP E6) in reprezentanta la cate merg 780 lei (cu discount de client fidel). Asa cum am mai scris sunt multumit de pret dar mai ales de amabilitatea, profesionalismul lor si modul cum efectueaza aceste lucrari.

                          PS: dar colegul a mai scris si ” daca-mi recomandati un service bun(Bucuresti)…”
                          Am sunat la un service(acreditat Dacia) si mi-au spus ca ma costa 600 lei cu manopera si piesele lor.

                          Masina mea are doar 30.000 km in 5 ani.Deci nu este "omorata".Acesti km i-a facut majoritatea in afara orasului si numai pe drumuri lungi.Deci nu are inca nevoie de placute frane(saboti),schimbat lichid frana,antigel.Dar cele mai necesare sunt filtrele si uleiul deocamdata.Dar sa dai 1100-1200 lei pe un schimb de 4 filtre si un ulei....mi se pare aberant.
                          Mi-am sunat mecanicul din Dacoserv si mi-a zis ca mai mult de 7-8 sute lei nu ma costa pentru schimbatul filtrelor si a uleiului.Acum nu inteleg,cei de la informatii "vorbesc din burta"? :|
                          Apropo:voi ce ulei recomandati pentru masina mea?Dacoserv mi-a pus mereu Dacia Oil plus DPF 5W30.E ok sau ....? Aveti recomandari pentru un magazin online/fizic de unde pot comanda consumabilele? Va multumesc inca o data pentru sfaturi!
                          Last edited by Old Driver; 12 September 2021, 12:41.
                          Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                          Comment


                          • ramai pe uleiul ala,este castrol. Confirma Gil26 ca este foarte ok

                            Comment


                            • La reprezentanta Reșița, fără filtru combustibil au cerut 750.
                              La Auto Check Center am schimbat restul de filtre și ulei elf rn720 430 lei. 350 filtrele + ulei și 80 lei manopera.
                              75.000 de km.
                              În Austria plăteam 400 de euro la reprezentanta!

                              Comment


                              • daca poti alege elf rn 0720, altfel castrol aka dacia oil dpf. Confirmase Gil26 ca sunt toate bune

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google