Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Capturile din postul #6221 la care a facut referire\trimitere colegul @ cataIin au fost pentru un motor 1.5 dCi K9K depre care a fost discutia atunci.
    Atasat capturi cu valori de intretinere pentru un motor 0.9 TCe H4B(408) despre care a intrebat colegul zmihaiionut (si am tinut totusi bine minte, si pentru H4B cuplul de strangere al busonului golire ulei este de 50Nm, filtrul de ulei la 25 Nm, iar pentru strangerea "la mana" sa se tina cont ca 25#50))
    Drumuri bune!
    Attached Files

    Comment


    • @ Gil26 va multumesc

      Comment


      • Atasat valori de intretinere (asa cum s-a mai scris\discutat unele trebuie verificate) si pentru un LoganII cu motor 1.2 D4F(732)
        Attached Files

        Comment


        • Atasat valori de intretinere si pentru 1.5 dCi K9K626 (Sandero Stepway - masina mea).
          Attached Files

          Comment


          • multumim mult Gil26

            Comment


            • Salut! Urmeaza sa fac in noiembrie revizia nr. 4. Am motorul 0,9 TCe, 90 cai. Cutie Easy-R. Masina are 4 ani si 34.300 km in momentul asta. Am inteles ca va fi o revizie mai scumpa, vor trebui schimbate nu stiu ce role pe la distributie, lichidul de frana, antigelul si bujiile. Asta pe langa ulei si filtre. Asa scrie la manual cel putin. A facut cineva revizia a 4 a? Ceva pareri?

              Comment


              • Salut! S-a mai discutat, ultima oara in urma doar cu cateva pagini in urma vezi postul #6184 pag.413 https://www.loganclub.ro/forum/forum...91#post3661391 (link-ul se acceseaza delogat) de pe acest topic dar nu numai, atasat si o captura din fisa de intretinere.
                Attached Files

                Comment


                • Iti multumesc!

                  Comment


                  • Un mecanic de la Dacoserv mi-a spus ca trebuie schimbate si bujiile, pe captura fisei de intretinere nu apare termen in timp, ci la 60.000 km. Eu am 34.500. Probabil o sa le schimb, ptr ca folosesc masina 95 % in mediul urban si atunci limitele se injumatatesc.

                    Comment


                    • pun 2 poze ce lichid de frana si antigel va trebuie la revizie.
                      O sa va trebuiasca si apa distilata,ca sa amestece mecanicul cu antigelul.
                      Attached Files

                      Comment


                      • bujii de origine sa luati 3 bucati
                        Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

                        si eu tot la dacoserv .

                        Comment


                        • ulei dacia 5w30
                          https://targuldepiese.ro/ulei-motor-...l-acc-3761.htm
                          filtru ulei oe renault
                          https://targuldepiese.ro/filtru-ulei...id-4403623.htm

                          vine iarna de aceea se pune ulei mai subtire 5w30, altfel elf evo 900 sxr 5w40
                          Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.
                          Last edited by pistritu; 28 September 2021, 10:53.

                          Comment


                          • Dar poate colegul doreste sa faca revizia aceasta cu piese\lichide din reprezentanta ex si kit-ul de accesorii in diferite variante (care poate sa difere de ce are pe masina), nu sa le cumpere el (sau nu neaparat de pe targuldepiese ).

                            Comment


                            • Da, ai intuit bine Nu cumpar eu nimic, o sa puna reprezentanta ce trebuie, de aia sunt platiti acolo, sa stie ce piese si ulei sa puna. Nu cred ca e un dezastru daca imi vor pune ulei 10w40, deci.. Dar apreciez propunerile, multumesc.

                              Comment


                              • Nu este un dezastru , dar nici bine nu este . Norma A3/B4 , vascozitate 5W40 / 5W30 . Si sa fii foarte atent la norma uleiului pe care-l folosesc pentru tine .
                                Last edited by gledstone; 28 September 2021, 11:59.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google