Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Au mai fost si cativa colegi cu 0.9 TCe care au facut cu ceva timp in urma reviziile la Dacoserv si nu le-au pus 10W40

    Comment


    • O sa fiu atent, dar nu crezi ca ditamai Meridianul Vest ar trebui sa stie ce ulei sa puna? Pai daca stau sa ma gandesc ca si ditamai reprezentanta imi pune ulei aiurea sau piese after market sau de slaba calitate, ajung la balamuc Si la Meridian Vest nu te mai lasa sa stai langa mecanic, ci doar in showroom acolo si te uiti pe niste monitoare pe care nu vezi mai nimic important.

      Comment


      • Depinde si de reprezentanta, eu la fiecare revizie am intrat in atelier pentru una-alta (desigur respectand toate normele)

        Comment


        • Originally posted by NeMar View Post
          Un mecanic de la Dacoserv mi-a spus ca trebuie schimbate si bujiile, pe captura fisei de intretinere nu apare termen in timp, ci la 60.000 km. Eu am 34.500. Probabil o sa le schimb, ptr ca folosesc masina 95 % in mediul urban si atunci limitele se injumatatesc.
          vezi ca se face desprafuirea la saboti. Se demonteaza tamburii de pe spate și iti curata.
          ​​​​
          Sa iti înlocuiască și filtru de polen din habitaclu.
          Cere sa iti curete instalatia de climatizare, este spray special Renault. Uite poza.
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 3 October 2021, 10:52.

          Comment


          • Ma gandesc sa cer ca la finalul reviziei sa vad frumos aliniate filtrul vechi de ulei, bidonul gol de ulei, bujiile vechi, recipientii de la lichidul de frana folosit si de la antigel, filtrele vechi de polen si de aer, piesele inlocuite de la distributie etc. Suntem in Romania nu?

            Comment


            • Originally posted by pistritu View Post
              vezi ca se face desprafuirea la saboti. ....
              Cere sa iti curete instalatia de climatizare, este spray special Renault. Uite poza.
              Da, mi-a facut si ultima oara, spray-ul ala e cam scump si nea Gigel da cu el 2-3 fasuri prin gaurile de aerisire si gata, si ma pune sa-l platesc intreg. Cand le-am cerut sa-mi dea tubul de spray, mi-au spus ca e gol. Aiurea, ei il mai folosesc la inca 3-4 clienti..
              Last edited by 77sky; 3 October 2021, 10:52.

              Comment


              • vezi ca mai avea la dacoserv solutie Dacia anticoroziune, 2 bidoane de tabla - ceara de cavitati Ixell de se baga in praguri și lonjeroane. In vara mi-a pus si mie
                Am pus poza cum arata.
                Attached Files

                Comment


                • Da, multumesc Dar nu sunt chiar atat de "maniac" ) Probabil ca ai masina facuta avion deja, bagi bani la greu

                  Comment


                  • Originally posted by NeMar View Post
                    Ma gandesc sa cer ca la finalul reviziei sa vad frumos aliniate filtrul vechi de ulei, bidonul gol de ulei, bujiile vechi, recipientii de la lichidul de frana folosit si de la antigel, filtrele vechi de polen si de aer, piesele inlocuite de la distributie etc. Suntem in Romania nu?
                    stai langa mecanic, eu asa stau mereu.
                    spray-ul de clima ar trebui sa il consume pe tot.
                    sa iti verifice cum bat farurile si sa ti le regleze.
                    Dacă umbla la saboti, obligatoriu test pe standul de franare la stația lor itp. Sa ii pui sa se uite si la bielete, pivoti, cap de bara, bucsi, bascule.

                    Comment


                    • Originally posted by NeMar View Post
                      Da, multumesc Dar nu sunt chiar atat de "maniac" ) Probabil ca ai masina facuta avion deja, bagi bani la greu
                      da, bag bani in masina, m-am imprietenit cu mecanicu, am unul din 2012 la care ma duc frecvent in service dacoserv
                      Last edited by pistritu; 28 September 2021, 12:31.

                      Comment


                      • vezi ca au paravânturi de origine de se pune la geamuri si bare de carat care se pune pe plafon la dacoserv.
                        carlig de remorcare nu recomand de la ei ca e scump, iei de la magazin mai ieftin și il montezi la dacoserv

                        Comment


                        • Originally posted by Old Driver View Post
                          Salut dragi colegi!
                          Are careva idee,cat e revizia pentru "operatiile" de mai jos? Si daca-mi recomandati un service bun(Bucuresti) Masina este Logan Laureate 2016 1.5 dci 90 cp E6 Totul cu piesele service-ului.

                          ÎNTREȚINERE

                          Lucrări de întreținere programate
                          • Înlocuire filtru de ulei
                          • Înlocuire filtru de aer
                          • Înlocuire filtru de carburant
                          • Înlocuire filtru habitaclu
                          • Golire ulei de motor
                          • Revizie Dacia
                          Multumesc!
                          Am revenit.Mi-am cumparat pachetul de revizie de la https://www.pieseautoarges.ro/pachet...ame&order=DESC apoi platit la Dacoserv Militari 250 lei manopera.Dacoserv cerea 1150 lei cu piesele lor
                          Cei de la targuldepiese m-au dezamagit.Or avea preturi ok,dar sunt neseriosi.Am fost intr-o Joi dimineata la magazinul de pe Bd.Timisoara(Bucuresti sector 6).Le-am dat codurile corecte,ei spunandu-mi ca voi fi apelat in ziua aceea sau cel tarziu a doua zi dupa-amiaza.Astept,astept,astept.....se face Marti dupa-amiaza si abia atunci suna telefonul ca piesele sunt aduse si sa vin la magazin sa le ridic.Am anulat comanda,deoarece cei de la piese auto arges imi trimisesera piesele inaintea lor.Nu puteau spune de la inceput...omule saptamana viitoare iti vor sosi piesele?
                          Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by NeMar View Post
                            Da, ai intuit bine Nu cumpar eu nimic, o sa puna reprezentanta ce trebuie, de aia sunt platiti acolo, sa stie ce piese si ulei sa puna. Nu cred ca e un dezastru daca imi vor pune ulei 10w40, deci.. Dar apreciez propunerile, multumesc.
                            ai fi uimit cat de incompetenti sunt, verifica nivelul dupa revizie, si multi pun ulei de la butoi de 200L, cam greu sa iti arate bidonul gol.

                            Comment


                            • Originally posted by oBED View Post
                              ai fi uimit cat de incompetenti sunt, verifica nivelul dupa revizie, si multi pun ulei de la butoi de 200L, cam greu sa iti arate bidonul gol.
                              De-aia tot timpu ma duc eu cu uleiu in portbagaj.Dar stau si langa mecanic.
                              O singura data cand am cunoscut mecanicu in service nu folosea sdv-uri,prese,cheia dinamometrica, dispozitivul de verificat intinderea curelei diapaz.
                              Eram cu manualu de reparatii printat pentru distributie si ce avea el de lucrat.

                              Comment


                              • Inca un exemplu in care manualele de reparatii au putut sa fie de folos, asta chiar daca cineva le tot "huleste" tot timpul pe unde si cand poate (PDF-uri inutile, yadda yadda....= strugurii sunt acri ).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google