Insonorizare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, eu am insonorizat ușile fata cu stp silver de 1,8 și biplast wave adică buretele pe care l ai pus și tu in spatele boxei, când o sa am timp o sa fac și ușile spate. Pe mine m-a interesează sa diminuez zgomotul de rulaj, cât pot de mult la viteze mari, asta e scopul meu dar am înțeles ca dacă nu fac și podeaua și portbagajul nu o sa simt așa mare diferența și m-a gândeam sa încerc cu materiale din China dar nu știu dacă merita, înțeleg ca nu.
    Așa ca m-a gândeam sa pun pe poșeta și portbagaj stp gold de 2,3 mm și peste un burete din China. Dar mai studiez problema mai caut informații și mai fac rost de bani

    Comment


    • Am insonorizat zona portbagajului, fețele de usi , peretele de foc, polița de la luneta, capota motor, plus montat chedere suplimentare la toate portierele si la capota portbagaj si capota motor

      acum pe autostrada, la viteza de 130 km/h, se aude precum se auzea inainte la 100 km/h
      zgomotul motorului am observat ca s a atenuat cel mai mult dupa insonorizarea peretelui de foc
      clar a meritat insonorizarea, montajul fiind realizat de mine , iar greutatea adunată a materialelor nu este semnificativa

      Comment


      • Cum zice și panselin4, merită să insonorizezi mașina. Nu îți face griji, nu cred că este cineva care a izolat dintr-o dată mașina, într-o singură zi, cu toții, cel puțin în cazul meu, am izolat pe parcursul a mai multor săptămâni/ luni. Materialul chinezesc merită, poate, ca element suplimentar pus peste ”STP” (pe podea). Am văzut că este la Târgul Vitan un stand cu materialele acelea din China, le poți cumpăr la ce dimensiune ai nevoie. Singura problemă este că miros de la căldură cele din China (cel puțin cele luate de mine de la ”AliExpress”). Nu ar strica să pui și un strat de pâslă pe podea. Acum îmi este teamă să mai circul cu mașina, după cât am investit (timp, materiale..etc). Dacă ești din București, ne putem vedea să iei la un ”drive test” mașina, să vezi cum se aude.

        Comment


        • Felicitari panselin4, ce materiale ai folosit la portbagaj și la peretele de foc și ma interesează și cum ai reușit sa faci treaba la peretele de foc, a fost greu? Cum ai lucrat dacă poți sa detalieze puțin. Mulțumesc!

          Multumesc pentru invitație Danis70200, te cred pe cuvânt, ce sa mai pierdem vremea cu drive test, o sa va împărtășesc și eu experiența după ce fac și ușile spate mâine, sigur se schimba treaba. O sa renunț la materialele chinezești dacă miros. Mulțumesc mult pentru informații. Am un drum spre Germania și pe lângă uși vreau sa fac peretele antifoc pana fac călătoria pentru a câștiga un plus de confort după care revin la celelalte.
          O seara buna!

          Comment


          • Am montat un burete insonorizant special pe fetele de usi
            si la peretele de foc am montat un insonorizant multisrat de polimer pe baza de cauciuc butilic autoadeziv cu suprfata exterioara din Aluminiu
            aici a fost ceva de munca, de decupat si de lipit fiecare bucata
            dar inainte de asta am desprafuit si sters cu alcool izopropilic
            insonorizantul este autoadeziv, trebuie bine presat pe suprafață, pentru o aderența cat mai bună
            You do not have permission to view this gallery.
            This gallery has 6 photos.

            Comment


            • Insonorizantul butilic este cumparat de la firma ctk, si este cumparat de la un magazin de produse auto audio si materiale insonorizante, din zona târgului vitan , be loud se numeste

              Comment


              • Salut, la motor insonorizant Butiulc de la ctk ai pus și in partea de jos a peretelui de foc sau doar ce se vede?

                Comment


                • Zici ca ai montat chedere suplimentare la capota și portbagaj, tot de la același magazin le-ai luat. Merci.

                  Comment


                  • Pe peretele de foc am montat cat am putut insonorizant, pe partea de jos nu am montat ca nu prea aveam cum, poate merge montat de sub masina
                    oricum am acoperit destul cat sa functioneze, am mai montat nitel dupa ce am facut pozele

                    chederele suplimentare sunt cumpărate din dedeman,
                    se gaseste la metru liniar de cumparat

                    Comment


                    • Cam asa arata chederele
                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 4 photos.

                      Comment


                      • Foarte tare, nu știam de chederele astea. Cred ca nu mai intra nici praf in zona dintre cele doua chedere, pe aripa. Am terminat și eu toate ușile, cu excepția motorului simt ca zgomotul provine in mare parte din portbagaj și pasajele roților acum. La motor mi se pare cel mai greu de curățat, lucrat.
                        Sa îți pui folie pe geamuri, ajuta mult, mai ales dacă ai copii mici.

                        Comment


                        • https://www.dedeman.ro/bucuresti6/ba...35-m/p/5002119, asta e chederul?

                          Comment


                          • Originally posted by panselin4 View Post
                            Pe peretele de foc am montat cat am putut insonorizant, pe partea de jos nu am montat ca nu prea aveam cum, poate merge montat de sub masina
                            oricum am acoperit destul cat sa functioneze, am mai montat nitel dupa ce am facut pozele
                            Da, este destul de dificil de montat, mai ales la 0.9 TCe (care are și protecția aceea de aluminiu, plus că piesele sunt puse în așa fel încât nu ai loc să introduci mâna ) Și în interior se pot pune materiale, am adăugat și un strat de pâslă (în spatele bordului). Dar, așa cum cu dezamăgire am aflat, oricâte materiale am pus, tot nu este la fel de insonorizată mașina cum este ”BMW-ul” celui din Anglia (care nu are nimic suplimentar adăugat), cred că ar fi ajutat dacă ferestrele erau mai groase.
                            ”Multumesc pentru invitație Danis70200, te cred pe cuvânt, ce sa mai pierdem vremea cu drive test, o sa va împărtășesc și eu experiența după ce fac și ușile spate mâine, sigur se schimba treaba. O sa renunț la materialele chinezești dacă miros. Mulțumesc mult pentru informații. Am un drum spre Germania și pe lângă uși vreau sa fac peretele antifoc pana fac călătoria pentru a câștiga un plus de confort după care revin la celelalte”. - nu este nici o problemă, ne putem vedea dacă ai timp, ca să vezi diferențele (poate merită să pui materialele doar în anumite puncte, nu peste tot cum am pus noi. )
                            Last edited by Danis702000; 9 June 2019, 14:14.

                            Comment


                            • Da, ar fi super sa ne vedem, eu as putea după ora 18 in cursul săptămânii sau in Weekend următor. Eu locuiesc prin sec 4, Brâncoveanu, dacă te avantajează ne putem întâlni la sala polivalenta din parcul tineretului, sau propune tu o locație mai aproape de tine.
                              Merci!

                              Comment


                              • Ne putem vedea. Eu locuiesc pe lângă Șura Mare, aproape. Ne putem vedea la sfârșit de săptămână, când se poate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google