Insonorizare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Sa vezi cum e la 150 km / h.. si sa vorbesti in soapta in masina. Zici ca esti acasa in fotoliu. Asta daca avem aceiasi cutie. Eu o am pe cea de 90cp. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea !

    Comment


    • #77
      Multumesc mult! La fel si tie si celorlati de pe aici!

      Hmm, din compartimentul motor intr-adevar nu se aude mare lucru, dar se aude de afara (tren de rulare, vant, curenti). Asadar la 140-150 km/h nu stiu cum este dar la 120-130 este incomparabila cu fostul logan, atunci ma durea gatul cand ajungeam la destinatie dupa un drum lung si intins in care vorbeam mai mult cu pasagerii (la asta noua ma inteleg mai bine cu ei).

      Eu am cutia JR5, cred ca este aceeasi cu a ta, desi nu pot baga mana-n foc pentru asta.

      Am gasit pe brosura datele tehnice si se pare ca am avut dreptate, cutia pe diesel (JR5) este aceeasi, dar diferita de cea de pe benzina (JH3).

      Detalii aici (pagina 19).
      Last edited by hunt3r4u; 1 November 2013, 15:54. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #78
        Insonorizarea este clar legata si de cutie. Eu cu a 4-a la 90km/h am 2000 rpm. Ştiţi si voi acum ce zgomotf mic ai la turatia asta. Dupa 3000 rpm se aude ceva mai tare dar pana acolo e mult. Eu nu insist sa ajung. Ex 50 km/h tr 2 are 2500 rpm, 90 km/h tr 3 are 2750 rpm aprox

        Comment


        • #79
          Reducere zgomot Logan

          Salut !
          Am un Logan 1.4 MPI, din decembrie 2006, care e foarte zgomotos.
          Când accelerez, face gălăgie motorul, când merg la drum, zgomotul de rulare e insuportabilchiar şi la viteză mică.
          Ştiți vreo metodă de insonorizare ?
          Mulțumesc !

          Comment


          • #80
            Da, există pe secțiunea de Logan I (Logan II e fabricat din 11/2012 - prezent)
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #81
              noul dci stă mult mai bine la insonorizare faţă de vechiul.

              Comment


              • #82
                La insonorizarea motorului da, stă bine, în rest se aude și cum se mișcă motorina în rezervor.

                Comment


                • #83
                  Da, numai la insonorizarea motorului!

                  Zgomotele de rulare si vajaitul vantului se aud aproape ca la L1.
                  Daca in timpul mersului bag un deget intre usa si rama, bate crivatul prin gaura formata prin tasarea chederului!
                  „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                  Comment


                  • #84
                    @horatiuc, combustibilul in rezervor se aude si la Skoda Octavia 3.

                    Comment


                    • #85
                      Si mie mi se pare ca nu preseaza calumea usa pe cheder.

                      Comment


                      • #86
                        Ma poate ajuta cineva cu ceva poze de la ușile față spate fără partea din plastic ( fața de ușă) ? Mulțumesc
                        Si pt fața de ușă dacă aveti

                        Comment


                        • #87
                          Doresc sa incep sa adun materiale ( până pe 10 doresc să le iau pe toate) pt insonorizarea plafonului si usi de început ( când temperatura depășește 15grade mă apuc de treaba). Momentan am STP SPL04mm ( 3.75mp) si folia de burete si folie de aluminiu, urmează să mai iau STP Black Silver de 1.8mm si mastic Sika 221.
                          Doresc pe interiorul ușii să pun STP de 1.8mm, pe exterior ( partea de tablă care este îmbrăcată de față de ușa) folia de burete cu aluminiu iar pe fata de ușa ( plastic ) burete STP 0.4mm.
                          Pt plafon STP 1.8mm iar peste el burete STP 0.4mm, iar pe plafon ( unde este lampa) pasla.
                          Ceva păreri ?
                          Attached Files

                          Comment


                          • #88
                            Si m-am apucat, mai bine nu ma apucam . Pt a face un plafon am avut nevoie 8 ore
                            Attached Files

                            Comment


                            • #89
                              Materiale folosite : Sika 221 ( silicon/mastic auto) , CTK standard 1.8mm si CTK Tempofix 4mm.
                              Plafonul spre surpriza mea avea material anti vibratie destul de mult, dar lipsea aproape cu desăvârșire silicon/mastic auto ( am folosit un tub, dacă aveam doua cred ca intrau ambele). Nu am mai folosit pasla fiindcă era prea greu de bricolat si nu mai aveam putere si nici chef.
                              Acum sper sa merite, atunci cand ploua să nu mai am impresia ca ploua direct in cap si să fi câștigat si izolare termică.
                              Attached Files

                              Comment


                              • #90
                                cite kilograme s-au adaugat, astfel?
                                oricum, o sa fie mai liniste la interior.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google