Insonorizare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Da, am vazut, ms. mult. Au schimbat pompa de injectie Delphi cu Bosch? In alta ordine de idei, am facut un drive test si cu Peugeot 301 1.6 HDI, mi-a placut mult, dar si banii sunt mai multi...destul de multi. Raman la logan.

    Comment


    • #62
      Vai ce ma bucur atunci ca nu am luat sandero.... nu stiam ca doar loganul are cutia lunga !! Uite o info ce merita mentionata aici pe forum.

      Comment


      • #63
        Uite o poza facuta de mine, pe A2, la 140, pe cruse control. Deja au inceput sa apara pe net oricum filmulete cu aceasta dilema, referitoare la cutia de pe logan 2. Eu nu am avut curaj sa filmez la astfel de viteze.
        Attached Files

        Comment


        • #64
          Clar ca e alta cutie, trepte foarte lungi. Am fost la dacoserv sa vad loganul dci, ziceau baietii ca distributia la diesel se schimba la 90.000 km.

          Comment


          • #65
            Originally posted by mariannn View Post
            greu de crezut....ai cumva 6 trepte? asta inseamna ca la 100km/h cu treapta 5 ai 1300-1500rpm...
            chiar cu 6 trepte, la 170km/h tot ai vreo 3500-4000rpm...
            De fapt la 1000km/h ai cam 1800rpm....mama ei de matematica.


            @Johny si la ph2 dCi euro 5 distributia se schimba tot la 90mii km.

            Comment


            • #66
              Mama ei de cutie cred ca este destul de clar.
              Aici parca vorbeam de insonorizate.
              sigpic

              Comment


              • #67
                Originally posted by SYL40 View Post
                De fapt la 1000km/h ai cam ...
                Eu deduc ca de fapt zboara

                Comment


                • #68
                  Vreau sa va pun o intrebare: Merita sa cumpar o "blana" asemanatoare cu cele folosite la 0.9 tce si sa o pun la a mea 1.2 16v ? Adica se va potrivi "manusa" si va avea eficienta ?
                  "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                  "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                  Comment


                  • #69
                    Din cate stiu eu 1.2 16v nu are nimic la compartimentul motor.
                    S-ar putea sa ai de castigat ceva db in minus deoarece nu mai rezoneaza sunetul chiar asa de tare daca pe interiorul capotei se afla acem material.

                    De potrivit nu cred ca ar fi o problema cea de pe capota.
                    Cea dintre compartimentul motor si interiorul masini nu stiu ce sa spun, trebuie vazut.
                    Last edited by stoicanu; 4 September 2013, 18:10. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Bazilman View Post
                      Vreau sa va pun o intrebare: Merita sa cumpar o "blana" asemanatoare cu cele folosite la 0.9 tce si sa o pun la a mea 1.2 16v ? Adica se va potrivi "manusa" si va avea eficienta ?
                      poti sa incerci mai intai cu un cheder la capota ... macar nu mai suna a cutie de conserva cand inchizi capota ... restul valabil ce zice stoicanu ... trebuie probat mai intai.
                      sigpic
                      This is My Ride!
                      !Visit and enjoy!

                      Comment


                      • #71
                        capota fiind identica, clar se poate

                        Comment


                        • #72
                          Aceasta mocheta/blana e disponibila in magazine sau se poate comanda de undeva ? Eventual pret ?!?
                          "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                          "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Bazilman View Post
                            Aceasta mocheta/blana e disponibila in magazine sau se poate comanda de undeva ? Eventual pret ?!?
                            Nu o gasesti deocamdata decat pe original - fie in reprezentanta, fie la magazine specializate care aduc piese originale DACIA.
                            sigpic
                            This is My Ride!
                            !Visit and enjoy!

                            Comment


                            • #74
                              ofer informati si comercializez insonorizant
                              detalii pe PM
                              http://www.youtube.com/watch?v=CqjwtuQAk-A

                              Comment


                              • #75
                                Salutare,

                                Am asteptat sa fac cativa km (nu foarte multi, dar i-am facut pe unde mergeam si inainte) pentru a-mi posta parerea. Inainte am avut Logan 1.5 dci de 68CP (din 2007) iar acum am 1.5 dci 75CP si pot spune ca diferenta de insonorizare este destul de "vizibila".

                                Mie mi s-a spus la dealer sa nu depasesc 120-130 km/h (si 2500 rotatii) in primii 1500-2000 km, asadar nu am apucat sa aud motorul cand este turat peste aceasta valoare sau cum se aude in habitaclu cand am peste 130 km/h, dar este clar mai silentioasa.

                                Oricum din cauza galagiei, in vechiul logan nu am depasit prea des 120 km/h si nici 2500-2800 turatii, dar acum ma cam indeamna s-o fac...fiind silentioasa si consumand asa putin De-abia astept sa fac 5000 km pentru a intra in parametri optimi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google