Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aris, mai bine pune cum vrei Masuratoarea e buna inainte sa completezi ca sa stii cum e antigelul pe care-l ai, nu dupa completare, cum zicea si nenea Iancu mai sus.

    Comment


    • Din cate stiu pe fiecare bidon de antigel se specifica procentul in care trebuie diluat pt a rezista la diferite temperaturi. Ce stiu sigur este ca daca pui antigel gol rezista mult mai putin la inghet ca daca il pui combinat.

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Dupa completare, in borcan, masuratoarea e vacs; niciodata nu va avea acelasi punct de inghet, cu antigelul din motor.
        Îl masor a doua zi, după ce ai dat câteva ture cu motorul . Mai am 400 ml antigel în bidon.

        Comment


        • Corect....
          Daca antigelul e la max. 20*C e si mai corect.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • daca pui antigel gol rezista mult mai putin la inghet ca daca il pui combinat.
            Daca pui in tot sistemul, da. Daca pui 200 ml in vasul de expansiune, nu e chiar mare problema dar nici asa nu recomand si nu folosesc (decat daca am vasul gol complet si n-am apa distilata sau demineralizata, adica doar in caz de urgenta).
            L.E. Deasemeni, nu recomand (la schimbarea antigelului din instalatie) sa se puna 1l antigel-1l apa cum am vazut ca se procedeaza in cate un service. Se combina inainte de turnare in sistem si se baga combinat gata.
            Last edited by Fanez; 17 October 2016, 22:25.

            Comment


            • Originally posted by Fanez View Post
              L.E. Deasemeni, nu recomand (la schimbarea antigelului din instalatie) sa se puna 1l antigel-1l apa cum am vazut ca se procedeaza in cate un service. Se combina inainte de turnare in sistem si se baga combinat gata.
              Foarte corect!
              Sunt putini mecanici care procedeaza asa. Eu de unul singur am dat care a omogenizat inainte antigelul impreuna cu apa (raport 50:50, sau 1:1, cum doresti) intr-un pet gol de 5L, dupa care a turnat in instalatie amestecul.

              Comment


              • Stiti pe cineva in bucuresti care dezactiveaza functia ASR? (ma enerveaza la culme pe ploaie).

                Comment


                • Si eu am ASR dar sincer nu l-am vazut aprins pana acum [emoji15][emoji15]


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Masura piciorului drept, mai mare (42). la plecarea de la semafor mai in forta intra imediat ASR-ul si imi taie gazul...

                    Comment


                    • Aris e prima oara de cand ai masina cand trebuie sa completezi cu antigel?

                      Comment


                      • Originally posted by Kojak View Post
                        Foarte corect!
                        ...a omogenizat inainte antigelul impreuna cu apa... dupa care a turnat in instalatie amestecul.
                        Asa se face.

                        Am plecat si eu in forta si nu mi-a taiat gazul.

                        Comment


                        • Stilul de condus difera,repet stie cineva in bucuresti un prieten,ruda,mecanic,etc. care poate dezactiva ASR-ul?

                          Comment


                          • Nu e prima data, e a treia oara. O data au completat în service și alta data am pus antigel simplu. Cam o data pe an trebuie completat. La anul o sa-l schimb din instalație ca face 4 ani de zile.

                            @fanez, taie gazul la 2000 rot/min, am testat pe un dokker. Acolo din fericire ai buton on/off.
                            Last edited by aris86; 18 October 2016, 00:07. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Cum se schimba uleiul din cutia de viteze?

                              Comment


                              • Originally posted by aris86 View Post
                                Îl masor a doua zi, după ce ai dat câteva ture cu motorul . Mai am 400 ml antigel în bidon.
                                Uneori dupa mult mai multe ture, zile, se amesteca cu cel din rezervor. Mai bine folosesti o concentratie mai mare, sa fie pe la -30grd, cand completezi. Dupa amestecarea cu cel din instalatie poate urca temperatura, depinde de situatia in care esti (concentr. initiala). Cam des schimbi, eu pe al doilea an, stau bine cu nivelul, cei drept, km mai putini. Eu am pe la -30, am avut surprize cu scaderi bruste de temperatura iarna, si nu vreau sa am emotii, clima s-a schimbat f mult, sarim de la +20, la temperat polare.
                                Cum Aris umbla aiurea pe dealuri si campii ("munti si văi), spun si eu....
                                Last edited by Oti; 18 October 2016, 08:03.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google