Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uat ză fac is dis?

    Aveți idee ce intră / iese prin gaura aia de la bușonul rezervor?

    *întreb pentru un coleg, că pe mine nu mă interesează
    Attached Files
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • Imi dau si eu cu parerea, ca tot romanul, fara sa n-am nici cea mai mica idee ). Oare este un orificiu care ajuta la eliminarea potentialelor gaze acumulate prin agitarea/incalzirea combustibilului in rezervor?
      Repet, n-am nici cea mai mica idee daca exista asa ceva.

      Comment


      • La alea mă gândeam și eu, dar era cam simplu răspunsul pentru un IT-ist / grafician ca mine...
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Tot prin aria aia ma situez si eu, dar cine stie. Pare logic )

          Comment


          • Prin gaura mare toci banii sub forma de benzina, prin aia mica probabil iti bagi...nemultumirele
            Serios vorbind, dupa ce am analizat gaurica, n-am nici cea mai vaga idee.

            Comment


            • Probabil e supapa aia prin care ies vaporii când e rezervorul (aproape) plin și vara, din cazua caldurii, se produc si mai multi vapori. Cel putin asa stiam eu...

              Comment


              • Cel mai probabil este o supapa
                Cred ca are rol si de a nu produce vid in rezervor o data cu consumarea benzinei
                sigpic

                Comment


                • M-am uitat si eu dupa bara aia stabilizatoare, se pare ca la mine este.Interesant ca se poate fara(dubios).
                  Acum ma uit dupa gaura de la buson, Catalin vine mereu cu teme de casa(curiozitati) :-)). Uite asa mai invatam una alta... tot asa si la mai bine !

                  Comment


                  • @stoicanu cred ca are dreptate

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Cand aveam vechiul Logan de 1,4 mi-a zis un nene de la RAR că este supapa aia cu dublu rol - eliminarea vidului și a vaporilor.

                      Comment


                      • Greșit. Vaporii de benzină se duc direct în canistra de carbon.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Aflăm lucruri noi. D-aia e bun forumul.

                          P.S: Merci, C. Mike!
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • Intrebare: este posibil la 40.000 de km sa apara jocuri la directie? Ideea este ca atunci cand stand pe loc, cu viraj maxim daca plec putin mai brusc simt un fel de trepidatie sau un fel de balans ciudat...poate fi cazul unei programari la dealer?


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment


                            • Eu nu vorbesc de roti bracate la maxim, ca...na uneori e nevoie sa poleci si din pozitia asta, dar de ce brusc? Ti se pare o pozitie care sa impuna o astfel de plecare? Ce se intampla, e raspunsul masinii la agresivitatea ta.
                              Ce sa faci la dealer? Sa-ti arate el cum trebuie sa pleci in astfel de situatii?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Ma refeream la o intoarcere brusca a masinii, te asiguri, trafic destul de agitat iar cand prinzi momentul demarezi putin mai tare, nu faci asta finut, la situatia asta m-am referit


                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google