Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asta cu schimbatul becurilor mi se pare prea exagerat. Sa zicem ca esti cine stie prin ce coltisor de tara si ti se arde faza scurta pe stanga... Ce faci? Astepti pana ajungi in reprezentanta sau schimbi un amarat de bec, operatiune ce nu dureaza mai mult de 5 minute?

    Comment


    • Intradevar e exagerat,dar la o masina noua e cam "de ras" sa cumperi trusa de chei.din ce am citit pe aici se cam strica reglajul farurilor si probabil d-aia mi-a zis sa nu umblu

      Comment


      • Originally posted by robertdorin View Post
        a venit un baiat sa mi-o prezinte si printre altele a zis sa vin la service pt bec ars,sa nu umblu eu.
        Astia sint disperati dupa clienti in service voi chiar nu va dati seama cu ce jmecheri avem de-a face ? Reprezentantele Dacia din asta traiesc, din schimbat 3 filtre si uleiul, stins becul de avarie dupa un an de utilizare altfel ar muri de foame
        Altfel o nota maxima pentru fabricantul Dacia-Renault, face masini foarte bune care nu necesita service, nu se defecteaza si mor mecanicii de foame . Dupa mine sa se duca acolo unde le e locul la mecanicii astia nasparlii.

        Comment


        • Am avut un renault kangoo din 2008 la servici si acum am dacia dokker.toate reviziile si reparatiile le-am facut la dacia Calarasi.vreau sa spun ca niciodata n-au fost mai putin de 10 masini de cate ori am fost la "garajul mecanica".nu stiu ce va fi,dar dupa 4 ani si 11 luni cand loganul meu va iesi din garantie,pt reparatii,tot la ei ma voi duce.am avut 10 ani un matiz si am schimbat cred ca 5 mecanici (de cartier) si am cumparat si vandut la piese de nu mai stiu pt ca le cumparam si ba nu aia era de vina,ba nu se potrivea si alt mecanic zicea de celalalt ca nu a fost in stare s-o monteze.parerea mea:dai un ban dar ai garantie si pleci la drum cu muzica tare,nu ca stai sa vad daca mai troncane ceva

          Comment


          • Silviu, știu care era sarcastic, eu îmi schimb singur becurile și siguranțele însă nu toată lumea știe ce și cum. Și decât să facă vreo prostie sau mă rog numai să încerce și să nu reușească după care la service să spună că a umblat și să de-a aia vina pe el mai bine mergi cu ea direct. Cine nu știe ce face mai bine nu se baga. In special la mașina în garanție. E de evitat să le dai motive să îți pierzi garanția. In fine fiecare face cum vrea

            Comment


            • Originally posted by wladypauly View Post
              MIe mi se pare că vasul e fix ca la Loganul vechi, din 2005, și forma și capacitatea...
              Dacă vrei sa vezi cat are, ia un bidon de ala de 5 litri si pune pana se umple, apoi vezi cat a ramas in bidon... Oricum e destul de mare vasul.
              Originally posted by t0rquemada View Post
              Bine zis ți se pare. La X52 e mai mare - 3,5L
              Fara a incerca sa contrazic.

              Inseamna ca a mea are o problema, inca de la inceput mie vasul imi pare muult mai mic, respectiv cam 2.5L. Am facut niste teste, foarte "precise", am masurat "ochiometric", si tot timpul cand rezervorul e gol, sau mai exact cand duzele nu mai scot nimic, mai mult de juma' de bidon de 5litri nu intra.

              Si recent am facut un test, cu un alt logan din familie, fabricatie 2008, ultimul lot dinainte de L1 Ph2.

              Ambele masini cu rezervoarele goale, duzele nu mai scoteau nimic, acelasi lichid, am completat rezervoarele pana in buza.

              Mai jos poza atasata.
              Attached Files

              sigpic

              Comment


              • 2.5L are rezervorul de L2 Ph2 (cel putin).
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Am mai scris, la X52:
                  1. vasul de lichid de parbriz are cam 3L și ceva (în cazul meu 3,5L cu vasul gol)
                  2. pompa are sorbul la aprox 15mm de fundul vasului, rezultă că dacă bagi 3L nu scoți 3L ci vreo 2,5 -2,75 L
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Tot asa e si la alte marci. La VW am spalatoare la faruri si senzor de nivel. Cand se aprinde becul mai am cam 1,5 litri si pot turna fix 5 litri. Daca nu aveam spalatoare intrau 2.5 litri. Ar fi fost bine daca la generatia asta de logan bagau senzor de nivel la lichid, e ceva simplu, ieftin si tine de siguranta in trafic. Ar fi un bun subiect pt topicul imbunatatiri pentru cei carora le place sa bricoleze. Parca are pe bord locul pentru becul de avertizare...

                    Comment


                    • Am observat ca volanul e putin rotit spre dreapta atunci cand masina merge drept. Anul trecut am fost rechemat in service pentru schimbarea bieletelor de directie. Asta sa fie motivul pt. pozitia volanului?
                      Attached Files

                      Comment


                      • "asa face toate", cred :-)

                        si a mea e la fel si am mai verificat la vreo 4 si sunt exact la fel (ma refer la Ph2). Dar, parca nu asa pronuntat ca la tine dar nu sta perfect drept :-)
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Pozitia volanului e ochiometrica, am reglat-o in parcare.

                          Luna viitoare ma duc la revizie si o sa ridic problema la reprezentanta.
                          Last edited by liviunvl; 22 June 2018, 13:14. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • ce ai reglat in parcare? nu ti a facut geometria dupa ce ti a schimbat bieletele de directie? Perfect, perfect drept e cam imposibil sa stea, la mine si de fabrica statea 1 mm mai in stanga, dar nici sa ti stea exagerat sau sa ti traga stanga sau dreapta nu e ok...
                            laureate 1.5l, albastru marin

                            Comment


                            • Intrebare:
                              Care este procedura pentru demontarea/montarea proiectoare/faruri ceata la gama stepway II cu ornament plastic argintiu mat (nu cromat)?

                              Comment


                              • Originally posted by ten View Post
                                ce ai reglat in parcare? nu ti a facut geometria dupa ce ti a schimbat bieletele de directie? Perfect, perfect drept e cam imposibil sa stea, la mine si de fabrica statea 1 mm mai in stanga, dar nici sa ti stea exagerat sau sa ti traga stanga sau dreapta nu e ok...
                                In parcare am pozitionat pt. fotografie volanul. Problema e ca nu sta perfect "drept" cand masina merge "drept", e putin rotit spre dreapta.(scuze de exprimarea horror). Probabil e din gama "asa face toate".
                                Last edited by liviunvl; 22 June 2018, 20:45.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google