Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bine, Mihai... Merci!
    Și vezi cu ce bani te întorci din concediu... pentru treaba aia.
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • Are cineva o informare despre senzorii de presiune? Schema, video, sau altceva?

      Multam
      CostiC
      Last edited by IancuMIC; 10 July 2018, 07:50. Reason: flame

      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

      Comment


      • Totusi,

        Are cineva o informare despre senzorii de presiune? Schema, video, sau altceva?

        Multam

        CostiC
        Last edited by IancuMIC; 10 July 2018, 07:43. Reason: flame

        „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

        Comment


        • @Qberk
          Evita sa mai folosesti mesajul ala provocator, la sfarsitul fiecarui post; nu vorbesc despre semnatura.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by Qberk View Post
            Are cineva o informare despre senzorii de presiune? Schema, video, sau altceva?

            Multam
            CostiC
            Ai TMPS indirect fără senzori, în manual ai căutat?
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Da,

              imi explica cum functioneaza "citirea" presiunii , insa nu am vazut o descriere detaliata. eram curios sa vad unde e pozitionat , in fine, vroiam mai multe informatii preferabil schite / video.

              Mai caut,

              merci de ajutor

              costi

              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

              Comment


              • Indirect TPMS
                Indirect TPMS do not use physical pressure sensors but measure air pressures by monitoring individual wheel rotational speeds and other signals available outside of the tire itself. First generation iTPMS systems are based on the principle that under-inflated tires have a slightly smaller diameter (and hence higher angular velocity) than a correctly inflated one. These differences are measurable through the wheel speed sensors of ABS/ESC systems. Second generation iTPMS can also detect simultaneous under-inflation in up to all four tires using spectrum analysis of individual wheels, which can be realized in software using advanced signal processing techniques.

                iTPMS cannot measure or display absolute pressure values; they are relative by nature and have to be reset by the driver once the tires are checked and all pressures adjusted correctly. The reset is normally done either by a physical button or in a menu of the on-board computer. iTPMS are, compared to dTPMS, more sensitive to the influences of different tires and external influences like road surfaces and driving speed or style. The reset procedure[4], followed by an automatic learning phase of typically 20 to 60 minutes of driving under which the iTPMS learns and stores the reference parameters before it becomes fully active, cancels out many, but not all of these. As iTPMS do not involve any additional hardware, spare parts, electronic or toxic waste as well as service whatsoever (beyond the regular reset), they are regarded as easy to handle and very customer friendly.[5]

                Since factory installation of TPMS became mandatory in November 2014 for all new passenger vehicles in the EU, various iTPMS have been type-approved according to UN Regulation R64. Examples for this are most of the VW group models, but also numerous Volvo, Opel, Ford, Mazda, PSA, FIAT and Renault models. iTPMS are quickly gaining market shares in the EU and are expected to become the dominating TPMS technology in the near future.

                iTPMS are regarded as inaccurate by some due to their nature, but given that simple ambient temperature variations can lead to pressure variations of the same magnitude as the legal detection thresholds, many vehicle manufacturers and customers value the ease of use and tire/wheel change higher than the theoretical accuracy of dTPMS.


                Mai multe : https://en.wikipedia.org/wiki/Tire-p...#Indirect_TPMS

                Comment


                • Buna ziua,dupa 2000 km parcursi in vacanta am avut ghinionul sa sparg parbrizul cu 10 km inainte de casa...am gasit la AutoGlass parbriz premium KMK sau NordGlass la 368 lei cu montaj.La Dedeman au de origine la 1300 lei cu montaj.Sfatul dumneavoastra care ar fi,ce sa aleg,nu se pune problema banilor.Multumesc!

                  Comment


                  • Mergi pe KMK. Chiar nu se merita diferenta pana la cel de origine. Si eu am inlocuit acum vreo 4 ani cu unul din ala si nu au fost probleme. Singurul lucru de luat in seama este montajul, acolo sa ai grija.

                    Comment


                    • La ce sa fiu atent?

                      Comment


                      • Nord glass am eu pe masina veche si este super ok fata de Dacia montat la Meridian ( schimbat ) care sa zgariat foarte repede.
                        Mai bine schimbi parbrizul la 2 ani si il ai tipla, decat un renault pe care dai triplu si dupa 2 ani este obosit.
                        Grija cand il monteaza sa nu se vada ciudat prin el, imagine deformata, asta si la Renault si la Nord glass.

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Eu am ales Saint Gobain.Este exact modelul ce se pune la Dacia!Pe acela scrie si Renault pe el.Parbrizul de Duster se potriveste si la Sandero.[emoji16]
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • Si de unde l-ai achizitionat?

                            Comment


                            • Alegerea este a ta, dar grija cum se vede prin el. Nu conteaza firma, poti avea surprize si la unul de 1.000lei.
                              Ii anunti inainte de montaj ca daca obs ceva diferente de vizibilitate sa il schimbe.

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • dupa montaj verifica sa nu ai urme, sa fie clar ca pe urma nu mai poti face nimic. Eu am ras la inceput dar spre exemplu nici dupa 4 ani nu au iesit urmele de la ventuzele cu care a fost sustinut. Nu e vizibil decat cand ploua dar daca tot dai un ban sa fie perfect

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google