Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Il gasesti la orice mag de piese auto, mai ales daca vinde pt Dacia Logan. Am vrut sa folosesc identic cu cel de fabrica pt completare ( sper ca stii de ce....).
    Pretul nu este fabulos, nu mai tin minte, pe la 30-50lei, mi-a ramas 2/3....si nu a mai fost nevoie de completare. Este bine sa te dotezi si cu un densimetru pt antigel, asa de control....inainte si dupa completare.
    Last edited by Oti; 10 October 2015, 20:22.
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Mie mi-a scazut sub nivelul de 'MIN' asta vara, la vreo 4 luni de la achizitia masinii. Si eu m-am speriat si am sunat la service-ul dealer-ului de unde am cumparat-o. M-au linistit si in final am cumparat de la un magazin auto antigelul recomandat in foaia aceea prinsa de carnetul de garantie (GLACEOL RX type D), costa pana in 30 de lei.

      Comment


      • OK Multumesc tuturor pt raspunsuri .
        Acum m-am mai linistit . Ma duc luni si caut .

        Noapte Buna .
        MARIUS

        Comment


        • Buna seara! Acum am pe masina jantele de aliaj cu care am cumparat-o si vreau sa pun cauciucurile de iarna pe jante de tabla. Se pot folosi suruburile pe care le am acum sau trebuie altele pentru jante de tabla?

          Comment


          • @DannyMC: Trebuie pentru tablă, doar 12 bucăți, mai ai 4 șuruburi pentru jante de tablă pentru roata de rezervă - le folosești ca model.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Multumesc pentru lamurire torquemada! Roata de rezerva insa, nu are suruburi!

              Comment


              • Prezoanele de la jentile de aliaj sunt identice cu cele pentru jentile de tabla (cel putin la Logan 2)
                Am fost de curand la service si mi s-a demonstrat acest lucru .

                Comment


                • Oare?
                  De pe roata de rezervă (L52)



                  La x52 ai
                  pentru jante de aliaj
                  surub de capac roa 402227272R 4,40e+tva , gri, cheie de 17.

                  pentru jante de tablă
                  surub de roata 402226088R 2,76e+tva, gri, cheie de 17

                  Soluția cea mai simplă ar fi să-ți cumperi suruburi pentru aliaj, iar setul existent de suruburi sa-l folosești pe table.


                  Material de studiu
                  Jante dacia logan OZ,BBS,AEZ,ALLESIO,BORBET,DEZENT,DOTZ,ENZO,EXCITE,WOLFRACE Tires PIRELLI,MICHELIN.


                  Jante dacia logan OZ,BBS,AEZ,ALLESIO,BORBET,DEZENT,DOTZ,ENZO,EXCITE,WOLFRACE Tires PIRELLI,MICHELIN.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Vezi ca l-ai bagat in ceata total cu ultima fraza daca nu deschide linkul.

                    Comment


                    • prezoane

                      La service se pot cumpara prezoane pentru tabla cu codul 40 22 221 21R
                      Am luat eu cu 17 lei /buc . Ca dimensiuni sunt identice cu cele de la rotile de aliaj insa materialul e altul (sunt mai lucioase)
                      Attached Files

                      Comment


                      • E destul de clar:
                        -la jantă aliaj șurubul are șaibă (vezi poză)
                        -la janta de tabla șurubul nu are șaibă

                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Si dacă nu ma înșel diferă grosimea si conicitatea
                          Dar dacă cei de la service așa au spus ce sa facem


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          sigpic

                          Comment


                          • Din cate am aflat si eu, jantele de aliaj au gaurile altfel, de aceea trebuiesc prezoane "altfel", speciale pentru jante aliaj.

                            Comment


                            • Unghiul conului diferă.

                              Sunt o tonă de informații (multe din ele postate de mine) pe cel puțin 2 topicuri, încă din 2014.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Am avut un pic de timp azi si am scos un surub de pe janta de aliaj! Poate ma insel eu (desi nu prea cred), dar e absolut identic cu cele pentru jante de tabla! Dupa urma lasata pe con surubul are contact pe toata suprafata in janta.
                                Arata asa:
                                Attached Files
                                Last edited by DannyMC; 19 October 2015, 20:30.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google