Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pune deflectoare de aer în bara/roti fata/rezervor și nu o sa te mai legane.

    Comment


    • Deflectoarele ar fi trebuit să existe în echiparea standard! Până la urmă este o problema de siguranta circulației. Dar ce contează pentru capetele mari de la Dacia/Renault? De banii aia ei consideră că este mai bine să pună bandouri și colant negru pe stâlpi!
      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

      Comment


      • Mi-am luat deflectoarele care vin sub rezervor. Poate reusesc sa le pun maine, sa vad daca se simte vreo diferenta la consum.

        Comment


        • Se simte și la consum, mai ales afara. Am făcut plinul acu 2 saptamani jumătate la Alexandria, 48 litri, am mers zi de zi în București (15-20 km/zi sau mai mult) și mai am încă aproximativ 12 litri.

          Comment


          • Și cum ar putea influența consumul la mersul prin București?
            Distanta Bucuresti-Alexandria este maxim 90 km... o pondere destul de mica fata de cat ai mers in regim urban.
            Last edited by tipicarul; 30 March 2017, 00:37.
            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

            Comment


            • La fel ca si afara. Contribuie la aerodinamicitate, nu neaparat si la stabilitate.
              @aris, tu le ai si pe celelalte, eu le am doar pe cele de sub rezervor, altele n-am.
              Last edited by Fanez; 30 March 2017, 00:39.

              Comment


              • Deflectoarele au strict rol reducere emisii aka aerodinamic.

                Propun să aștepți mașina, să o studiezi și să revii cu impresii/îmbunătățiri
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • De unde atâta aerodinamicitate la regimul de viteza specific circulației urbane?
                  Cu atât mai mult, dacă au acel rol atât de strict, trebuiau să se afle în dotarea standard a mașinii!��

                  O aerodinamica ameliorata poate influenta pozitiv și stabilitatea mașinii!

                  Chestia asta se studiază în școală la cursul de Dinamica automobilelor!
                  Last edited by tipicarul; 30 March 2017, 01:11. Reason: Automerged Doublepost
                  „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                  Comment


                  • Hai ca prea exagerati cu deflectoarele alea.
                    E logic ca la viteze mari nu o sa fie asa stabila, pana la urma loganul e de clasa mica parca (nici macar compacta unde este golful, astra, focus) + ca uneori e mai usoara decat un polo si e si mai inalta o idee fata de restul masinilor (parca fata de l1 e cu vreo 1-2 cm mai joasa acuma), + anvelopele inguste, deci sunt toate variabilele care duc la instabilitate. Merge masina, dar nu va asteptati la cine stie ce. Doar nu e A8 4.0tdi quattro lat cat o banda de circulatie ca sa nu simtiti vantul la viteze de peste 140km/h.

                    Comment


                    • Absolut de acord cu excepția neapartenentei la clasa compacta.
                      Last edited by tipicarul; 30 March 2017, 01:21.
                      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                      Comment


                      • ManGreek are dreptate.Deflectoarele au doar efect de placebo.Dacia nu e masina sport,raliu sau NFS.Este o masina decenta cu care iti faci treburile si calatoriile planificate.Unii cer prea mult de la Dacia,cu ochii la celelalte marci de renume.
                        Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                        Comment


                        • Si eu care vroiam sa cumpar potcoavele inaintea calului, acum m-am linistit!
                          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                          Comment


                          • Originally posted by Old Driver View Post
                            ManGreek are dreptate.Deflectoarele au doar efect de placebo.....
                            "Aveti dovezi?"
                            Nu e chiar asa. Daca iti reduce rezistenta la inaintare, iti reduce si consumul. 100ml/10L tot e un castig.
                            Dupa ce pun deflectoarele o sa vad daca imi scade consumul. Daca e cu 0,1% mai mic, e un castig.
                            Contribuie si la stabilitate intr-o oarecare masura, la viteze mari.

                            Comment


                            • Tot la viteze mari ar trebui sa influenteze si consumul! Adica la mersul in afara localitatii, in niciun caz in circulatia urbana!
                              „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                              Comment


                              • Pe baza informațiilor afișate de computerul de bord, eu nu am observat să fie vreo scădere a consumului in extraurban. Și merg destul de voios. Totuși, efectul lor se vede la stabilitate, când trece un TIR pe lângă mine, nu mă mai balansează așa de mult cum se întâmpla înainte de a monta toate deflectoarele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google