Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dl_dr25 View Post
    Chiar este buna ideea.
    Dar am alta intrebare, cum pot sa fac portbagajul sa se deschida ( sa sara ) la apasarea unui buton de pe cheie ? Ce modificari implica ?
    Are cineva asa ceva ? Car Trunk spring Lifting Device Automatic Upgrade For Renault sceni c1 2 c3 modus Duster Logan Sandero Car-styling
    http://s.aliexpress.com/mIr22IVV?fromSns=Copy to Clipboar

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
    La L2 Ph1 @GFN a montat o deschidere suplimentara la portbagaj pe alarma mașinii. Și mie mi-a anulat butucul la portbagaj, după ce l-au stricat o data și a doua oara l-au forțat.

    Comment


    • Am eu pe masina husse cumpărate din lidl din 2014 de când am cumparat masina si la scaunul șoferului s a descusut si s a tocit, si în dreapta unde sta sotia des s a tocit nitel, cam trebuie să le înlocuiesc
      Am văzut în norauto ceva huse ce par mai de calitate dar dublu la pret fata de cele din lidl.
      Ce husee huse aveti pe masini, si de unde le ati cumpărat?
      După 4 ani, cred că le ajunge și lor...

      Cât despre huse, ale mele sunt turcești marca STIL, au costat 150 lei și au fost luate din Complexul Niro (București) de la un stand auto deținut de 2 turci. Au croială, întărituri gen "scoică" și protecție lombară. După vreo lună de condus pe scaunele așa cum au venit din fabrică, te rog să mă crezi că s-a simțit din plin diferența de poziție la volan, iar data viitoare tot d-astea o să-mi cumpăr.

      Poze găsești mai jos (au pe mai multe nuanțe: negre cu inserții roșii sau albe, albastre sau invers... roșii cu inserții negre, albe cu inserții negre, etc), și cum vin ele pe scaune poți vedea la topicul de aici (pag. 2, penultima postare).

      La L2 Ph1 @GFN a montat o deschidere suplimentara la portbagaj pe alarma mașinii. Și mie mi-a anulat butucul la portbagaj, după ce l-au stricat o data și a doua oara l-au forțat.
      Știi cumva dacă la L2 se bagă cineva să facă această modificare? Și nu în ultimul rând se pierde garanția?
      Attached Files
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • Originally posted by iatagan View Post
        Iete huse la Lidl: https://www.lidl.ro/ro/saptamana-act...?id=340&week=1
        Va luati? Eu din pacate inca nu am pe ce sa le probez La Logan exista airbag in scaune? Adica ar trebui ca si husele sa aiba loc pentru deschiderea lui? Stiu ca pare o intrebare de habarnist maxim dar nu dati cu parul
        Am vazut in trecut husele astea si sunt de proasta calitate, bine, te tin 1 an probabil insa mie nu-mi plac deloc cum se aseaza, deci eu nu le-as tine nici 2 luni. Saptamana trecuta am luat niste jaluzele din alea de se pun pe spate din Jumbo, cica universale, erau pe jumate cat ar trebui sa fie. Le-am aruncat din prima, nu au apucat nici macar un drum. Asa ca eu o sa merg doar pe originale sau aftermarket dedicate pentru Logan.
        Pe langa despicatura pentru airbag (da logan are ca sa iti raspund la intrebare) mai trebuie sa fie cu fermoar ca bancheta este fractionabila si la fel la tetiere ar trebui sa aiba un fermoar ca sa nu stai sa gauresti. Plus ca eu nu suport sistemul ala de prindere cu carlige...

        Comment


        • Salut colegi,

          Ma gandeam sa achizitionez un set de capacele de protectie pentru amortizoare.
          Am vazut la vecinii nostri din RU ca ar merge un set de capacele de la GM cu nr piesei : 96535014 GM .

          Are idee cineva de unde se poate achizitiona asa ceva ?
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 24 April 2018, 16:46.

          Comment


          • Arata bine
            Attached Files
            Last edited by 77sky; 24 April 2018, 17:10.

            Comment


            • scuze doctore, e voie cu becurile alea sau ne ia talonul ? la mine la taxi abia asteapta sa ma vada cu led in far ca mi salta actele instant

              Comment


              • Pe taxi stai linistit ca nu faci 2 ture cu talonul in buzunar . Eu daca ma opresc schimb becurile pe loc cu cele normale si plec fericit cu un PV
                Nu sunt legale.

                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                Comment


                • merci, ma gindeam si eu .. esti un gentil ! mi-ar place niste lumina alba, mai ales pe intuneric, decit asta galbuie

                  Comment


                  • Originally posted by Silviu View Post
                    @dl_dr25, iti trebuie doua lucruri:

                    1. un telescop care sa-ti impinga capota portbagaj in sus ( vezi aici )

                    2. un acuator care sa actioneze tija de deschidere ( vezi aici ); la L1 se putea lega la UCH pe un pin nefolosit. La L2 nu stiu daca exista asa ceva: o comanda separata pentru a doua apasare a butonului de deschidere)

                    Cele de mai sus le am pe L1. :-)
                    Maestre, dar pe mcv-urile noastre ai vreo idee, pentru a face așa ceva? Fără prea multă "tiganeala" ?

                    sigpic

                    Comment


                    • @george.sce
                      Momentan nu sunt montate, maine sper. Eram la munca si nu aveam nici scule si nici timp de mai mult.
                      Dupa cum am vazut eu nu este o lumina alba foarte puternica precum la xenon. Puterea fata de un bec Philips sau Osram varf de gama spun ca este undeva la un plus de 20-25%. Acum pana nu le montez si nu prind intuneric greu sa fac o afirmatie.
                      Scz daca te-ai suparat, dar eu sper ca am alte portite daca ma opreste politia fata de tine ( am si eu un taxi in familie si va stiu viata)

                      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • @SoNyKeL,


                        1. La haion doar cu telescop electric. (Costa foarte mult asta daca gasesti unul compatibil)

                        2. Proabil la fel, nu m-am uitat sa vad cum e mecanismul de deschidere. Dar ramane problema de actionare a acuatorului de deschidere: nu vad cum ai putea pe cheia masinii; doar daca exista vreun artificiu ca la L1.
                        Last edited by Silviu; 24 April 2018, 19:27. Reason: Automerged Doublepost
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by andrei.bosie View Post
                          Salut colegi,

                          Ma gandeam sa achizitionez un set de capacele de protectie pentru amortizoare.
                          Am vazut la vecinii nostri din RU ca ar merge un set de capacele de la GM cu nr piesei : 96535014 GM .

                          Are idee cineva de unde se poate achizitiona asa ceva ?
                          Dar nu merge sa cauti pe Aliexpress capace de far la dimensiunea dorita ? este posibil sa gasesti.

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • O îmbunătățire faina, pe care nu o credeam asa de utila este activarea semnalizarii cu impuls
                            În bucurești o folosesc cam in 80%-90% din semnalizari

                            Si eu m am gandit sa fac cumva sa anulez butucii de pe portiere si portbagaj, sau sa le acopăr cumva sa nu mai pot a fi sparte, deși am alarma ar fi util la cate sloganuri le au îndoite si sparte
                            Last edited by panselin4; 24 April 2018, 22:38.

                            Comment


                            • Originally posted by andrei.bosie View Post
                              Ma gandeam sa achizitionez un set de capacele de protectie pentru amortizoare.
                              Am vazut la vecinii nostri din RU ca ar merge un set de capacele de la GM cu nr piesei : 96535014 GM .

                              Are idee cineva de unde se poate achizitiona asa ceva ?
                              Ebay, 2 capace de Fiat 500.
                              Find many great new & used options and get the best deals for Fiat Strut Mount Spring Cap Cover Fiat 500 - 51938656 at the best online prices at eBay! Free delivery for many products!


                              Problema pare că cele de GM sunt greu de găsit sau mult mai scumpe. Cele de Fiat se potrivesc destul de bine dacă le mai scurtezi tubul vreo 2 mm care intră pe axul filetat.

                              Comment


                              • Doar intreb, care este rolul lor ? Estetic sau ceva practic ? Multumesc

                                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google