Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este adevarat ce spui, eu cum am spus am avut toate tipurile de folie pe masina personala si servici ( aici pe spate am avut si folie din targ de 50lei prin care nu vedeai nimic ) . Exista si folie buna la 300 lei

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

    Comment


    • Originally posted by sadicu View Post
      Uitați un lucru...majoritatea își pun folie ca sa fie cool nu-i interesează calitatea. Ce spuneți voi e valabil pentru o folie buna care sare de 500-600 lei, iar majoritatea montează folie de 200-300 lei
      Foarte adevarat, majoritatea vor doar sa fie cool si montează cea mai ieftina folie si cea mai proasta, montand o ei sau vreun amator (în fiecare zi vad în bucurești mai multe masini care au foarte multe bule de aer pe folii )

      Comment


      • Acum am folie doar la masina sotiei si, desi acea masina e neagra iar a mea alba, dupa o zi de stat in soare la a mea trebuie sa tin usile deschise sa se aeriseasca..la cealalata e acceptabil sa urci.
        Legat de reducera vizibilitatii la luneta, nu are nici o treaba..cand i-am pus sotiei am ales folia cea mai inchisa, pe drum spre casa ma gandeam ca am merlit-o , ma pune sa o dau jos, sau chiar iarna ma temeam sa nu apara discutii..dar asa a ramas de 2 ani si o sa mai ramana in continuare, e un must have..
        Urmeaza si la Logan.

        Comment


        • Dpmdv de mâine orice mașină cu folie pe geamuri are alternativa:
          -folie pe orice geam, cu orice transparență între 0% și 100% dar RCA-ul creste 200%(0 transparență) la 100%(100 transparență)
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Ce vrei sa spui?
            Dece creste rca-ul? Pentru ca lovesti alte mașini?

            Comment


            • Originally posted by panselin4 View Post
              Jaluzelele le am cumparat din auchan, speciale de logan 2
              Aveau si jaluzele pt logan 1, tot la același pret, 20 lei pt ambele geamuri
              Doar 20 lei?
              Mă așteptam să coste mult mai mult...

              Mulțumesc!

              Originally posted by dl_dr25 View Post
              Eu am avut norocul sa am un prieten care se ocupa cu asa ceva undeva din 2000. La el am tot pus toate combinatile posibile de folie si de calitate ( toate moca fiindca asta inseamna sa fie prieten [emoji39] )
              Super!

              Mie, "omologul" prietenului tău, tocmai mi-a cerut ieri, asta după ce a făcut o reducere față de prețul afișat pe site, "doar" 400 lei + TVA pentru cea mai ieftină folie din gamă (geamuri spate și lunetă) pe motiv că dă fețele de uși jos, la modul la care angajații lui sunt șpăgari rău și-ți bat obrazul dacă nu le dai și lor la final.

              Am mai fost la el în trecut pentru diverse (omul are firmă de producție publicitară, deci face și alte minuății), și am plătit de fiecare dată prețul corect nedorind să rămân dator, doar că acum se pare că i-a cescut omului cota, are comenzi gârlă și nu se mai încurcă cu prietenii.

              Nu e nimic, mai sunt și alții.

              Originally posted by panselin4 View Post
              Mai nasol când ai folie inchisa la luneta si vrei noaptea sa parchezi cu spatele, nu vezi nimic
              La una din cele 3 Dacii 1300 pe care le-am deținut prin epoca de piatră, aveam o folie de nu vedeam nici ziua, darămite noaptea. Cred că era, vorba lui dl_dr25, d-aia luată din târg și aplicată după ureche de fostul proprietar, cam samsar dealtfel după vorbă, după port...

              De atunci am zis că nu mai vreau în viața mea... Doar că între timp au apărut profesioniștii și mi-am mai schimbat părerea.

              *****************

              Cât despre ce a spus T0rq, în legătură cu RCA-ul, cred că se referea la vizibilitate, la pericolul de a face accident... la posesorii auto cu folie montată gen alea din târg, mai nou de la Metro.

              Apropos, am văzut că se vinde la liber acum, cică omologată RAR. Chiar sunt curios să văd ce se află în cutie, dacă au pus un certificat, ceva în care să-ți completezi datele mașinii.

              *******************

              Și că tot am ajuns la legi, aveți idee în ce măsură putem primi amendă dacă circulăm cu ea prin Europa? Nu mă refer la Bulgaria / Grecia, ăștia ai noștri, să zicem, ci la occident. În privința gâtului de lebădă am înțeles că e cam interzis dacă nu tractăm ceva astfel că trebuie să-l pliem, dar cu folia, nu știu...

              Am fost de multe ori pe afară, dar nu cu mașini infoliate. Bine, o să spuneți că nu ați pățit nimic, că nu v-a oprit la vamă, etc... Dar ceva concret, negru pe alb referitor la legislația UE știe cineva?

              Mulțumesc!
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • Pentru mine un pericol mult mai mare în trafic îl reprezintă mașinile cu volan pe dreapta pentru care s-ar putea impune creșterea a RCA, o folie omologata care respectă prevederile legale de transparenta si aplicare nu prezintă un pericol ci mai ales o necesitate în ziua de azi si in special pentru cei cu copii mici

                Comment


                • Dar stai să vezi când dai pe autostradă de o gașcă de prieteni formată din 4-5 mașini cu volan pe dreapta, cu numere de Bulgaria sau combinație între cele două, care se iau la întrecere, prietenește, desigur

                  Mie de alea mi-e teamă.

                  Am în familie un caz concret de accident, ușor din fericire, unde tot din fericire "bulgarul" era asigurat, doar că ruda mea a tras vreo 3 luni până i s-a reparat mașina. Asta pe motiv că firma / serviceul din RO nu primea ok-ul din BG.
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • Nu cunosc legislatia, dar eu nu am avut nici o problema cu folia pe urmatoarele tari: Bulgaria, Grecia, Ungaria, Austria, Germania, Italia. Asta din 2007 pana anul trecut, poate de anul asta nu mai merge

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Repet, cu primele două țări enumerate (și) de tine, nu mi-e nici mie teamă. Poate nici cu Ungaria unde conduc ăia pe M1 > M10 mai ceva ca-n Napoli, dar de la Austria încolo, nah, se cam schimbă lumea, mentalitățile, înțelegi tu.

                      Totuși, dacă stau bine și mă gândesc, am condus o săptămână un Opel Moka X (închiriat) în Belgia cu geamuile ultra fumurii sau cu folie pe ele, de abia vedeai ce e pe bancheta din spate, deci tot ce e posibil să fie permis, dar cu folie cu grad ridicat de vizibilitate precum mașina de mai sus.

                      Mulțumesc!
                      Last edited by Catalin S.; 4 May 2018, 07:50.
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • O mașină cu folie "bine" sau "prost" aplicată se comportă ca o dubă (ultima dată când am verificat oamenii nu dispun de vedere cu razeX) iar în anumite condiții poate genera accidente - coloana e una din situațiile cu potențial risc după imposibilitatea de a vedea efectiv soferul în oglinda .
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Cateva sfaturi pentru cei care vor folie si pe lateralele fata:
                          - nu este suficient ca doar folia sa fie omologata RAR, este obligatoriu ca si montatorul sa fie autorizat, altfel exista riscul sa fiti respinsi la ITP. Toate masinile care au folie sub 70% pe fata si/sau folie pe parbriz sunt neconforme si daca au ITP inseamna ca a fost luat cu spaga;
                          - daca puneti si pe lateralele fata trebuie sa masoare de fata cu voi transparenta si sa scrie in certificatul pe care-l primiti de la el. Nu uitati, gradul de transparenta folie + geam nu trebuie sa fie mai mic de 70%. Nu stiu la alte marci, dar la Daciile noi se poate pune ceramica cu 86%;
                          - pe parbriz nu e voie, ramane de studiat daca ai voie folie antiefractie:
                          - la RCA nu te duci cu masina sa vada daca ai folie pe geamuri. Poate la CASCO unde trebuie sa-ti faca poze. Totusi nu prea cred ca vor sa-si piarda clientii daca maresc asigurarea;
                          - pentru a nu pierde originalele documentelor primite de le montator pastrati-le alaturi de CIV pentru ITP iar la masina sa aveti in permanenta macar copii dupa ele;
                          - cat despre legislatie, normele nu sunt inventia RAR-ului nostru ci sunt in conformitate cu normele europene asa ca, cel putin teoretic, nu ar trebui sa aveti probleme peste hotare. Cati dintre cei care au adus masini de afara au fost respinsi la RAR pe motiv de folie?
                          - din punctul meu de vedere nu faci decat jumatate din treaba daca pui doar folie pe spate asa ca daca tot faceti efortul macar faceti o treaba cap-coada. Merita cu prisosinta!
                          Last edited by gabrieln1960; 4 May 2018, 08:07.

                          Comment


                          • Deci tu ai intalnit doar masini cu folie din targ de 50lei ? [emoji39][emoji847]
                            Eu unul vad soferul prin oglinda interioara sau poate am vederea mai buna [emoji16].
                            La o folie lumar sau 3M este imposibil sa pierzi din detalii, asta si la o folie fara nume dar de calitate.

                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Cateva sfaturi pentru cei care vor folie si pe lateralele fata:
                              - nu este suficient ca doar folia sa fie omologata RAR, este obligatoriu ca si montatorul sa fie autorizat, altfel exista riscul sa fiti respinsi la ITP. Toate masinile care au folie sub 70% pe fata si/sau folie pe parbriz sunt neconforme si daca au ITP inseamna ca a fost luat cu spaga;
                              - daca puneti si pe lateralele fata trebuie sa masoare de fata cu voi transparenta si sa scrie in certificatul pe care-l primiti de la el. Nu uitati, gradul de transparenta folie + geam nu trebuie sa fie mai mic de 70%. Nu stiu la alte marci, dar la Daciile noi se poate pune ceramica cu 86%;
                              - pe parbriz nu e voie, ramane de studiat daca ai voie folie antiefractie:
                              - la RCA nu te duci cu masina sa vada daca ai folie pe geamuri. Poate la CASCO unde trebuie sa-ti faca poze. Totusi nu prea cred ca vor sa-si piarda clientii daca maresc asigurarea;
                              - pentru a nu pierde originalele documentelor primite de le montator pastrati-le alaturi de CIV pentru ITP iar la masina sa aveti in permanenta macar copii dupa ele;
                              - cat despre legisilatie, normele nu sunt inventia RAR-ului nostru ci sunt in conformitate cu normele europene asa ca, cel putin teoretic, nu ar trebui sa aveti probleme peste hotare. Cati dintre cei care au adus masini de afara au fost respinsi la RAR pe motiv de folie?
                              - din punctul meu de vedere nu faci decat jumatate din treaba daca pui doar folie pe spate asa ca daca tot faceti efortul macar faceti o treaba cap-coada. Merita cu prisosinta!

                              Comment


                              • Nu sunt sigur 100% dar pe fata parca de anul trecut nu mai ai voi cu nici o folie inafara de antiefractie, la RCA si Casco nu au cum sa iti mareasca nici un pret fiindca nu sunt omologati sa faca constatari pe acest domeniu ( la casco pt mine fara nici o problema), merita sa ai pe fata dar pe riscul tau ( probleme cu Politia si ITP)

                                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google