Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ViperX View Post
    De curiozitate, toata treaba mananca mult din garda la sol?
    In sensul ca trebuie sa fiu mult mai atent la urcat borduri, cu noile accesorii instalate? [emoji4]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Eu am doar prelungirea de bara (barbita) si nu deranjeaza asa mult la urcat sau coborat de borduri. Cred ca adauga cam 3-4cm in plus la lungimea barei fata.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Originally posted by Silviu View Post
      Eu am doar prelungirea de bara (barbita) si nu deranjeaza asa mult la urcat sau coborat de borduri. Cred ca adauga cam 3-4cm in plus la lungimea barei fata.
      Merci de info, Silviu. [emoji847]

      Sent from my SM-G950F using Tapatalk

      Comment


      • Originally posted by sebibv View Post
        Da, peste tot, cu exceptia geamurilor din fata.
        Pe alea emrge doar un 10% sau ceva de genul care nu e mare branza. Momentan ramane asa.
        Poate pun si pe capota ca mi=au sarit vreo 2 pietricele deja....
        Gresesti. Folia pe fata relativ transparenta este ceramica si ofera acelasi grad de confort termic ca cea de 5% care este neagra. Daca nu ar fi asa ar fi o pierdere de bani sa o pui doar pentru un 10-12%. Diferenta consta in faptul ca prin cea neagra nu se mai vede in interior. Cea pe care ai pus-o tu, daca nu e ceramica, are un grad de protectie termica mai mica decat cea cu 5%. Daca vrei sa te lamuresti de diferentele intre folia ceramica si cea asa-zis "vopsita" cauta pe net. Oricum, nici nu mai are importanta. Daca bebele si sotia se simt bine, ai facut o alegere buna.

        Comment


        • @Luciano Da, recumosc. Am mers pe recomandarea baietilor de la GT.
          @Gabi Probabil ca ai dreptate. Nu am cercetat. Oricum, sunt mai brunte din fire si nu ma deranjeaza soarele care bate prin geam .

          Iar pentru bolovanii ca mine...luati de cititi .

          Last edited by sebibv; 29 May 2018, 21:59. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • In 18 iunie sunt programat la folie, suntek e modelul

            Sper sa fie ok

            Trimit poze dup

            Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

            „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

            Comment


            • Dar nu spui ca pretul este de 1.200lei pt o masina ( toate geamurile inclusiv parbriz )
              Sunt curios la banii astia cati se baga.

              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

              Comment


              • Hahaha , e un prieten pe care l-am ajutat mai demult, spunea ca platesc doar folia . )) Probabil vreo 500 600 lei (sper)

                Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • Deci folia ceramica este 300lei ml ( metru liniar doar folia fara manopera ). Deci cu 300lei faci doar 2 geamuri asta daca o pui singur.

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  La banii astia, la 2 ani ( itp) o dau jos pe cea normala si o pun iar [emoji16] si nu ma bag la ceramica.

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  Revin 300lei un metru pe 1.52 din care faci 3 geamuri. Imi pare mult , foarte mult ( informatii luate pe whatsapp acum de la amicul care se ocupa cu folie ).

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                  Last edited by dl_dr25; 29 May 2018, 22:26. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • @sebibv
                    Cand imi bate soarele in fata direct prin parbriz protectia de pe lateralele fata nu ajuta prea mult. Cand bate din lateral ajuta. In rest avantajele sunt legate doar de faptul ca nu mai este nevoie sa stau cu usile deschise cateva minute bune dupa ce masina sta in soare si ca am senzatia ca functionarea climei este parca mai eficienta. Sau poate, pur si simplu, este doar autosugestie.
                    Nu spune nimeni ca esti bolovan. Ai pus probabil o folie mai scumpa care la o transparenta mai mare are acelasi grad de protectie sau chiar poate mai bun decat una mai ieftina dar cu 5% transparenta. Si eu am pus folia tot dupa recomandarea montatorului pentru ca l-am ales doar dupa reputatie. Este foarte bine ca ne impartasim experientele si impresiile, poate asa ii ajutam si pe altii sa ia deciziile care le satisfac cel mai bine necesitatile.
                    Last edited by gabrieln1960; 29 May 2018, 22:42.

                    Comment


                    • Originally posted by dl_dr25 View Post
                      Deci folia ceramica este 300lei ml ( metru liniar doar folia fara manopera ). Deci cu 300lei faci doar 2 geamuri asta daca o pui singur.

                      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                      La banii astia, la 2 ani ( itp) o dau jos pe cea normala si o pun iar [emoji16] si nu ma bag la ceramica.

                      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                      Revin 300lei un metru pe 1.52 din care faci 3 geamuri. Imi pare mult , foarte mult ( informatii luate pe whatsapp acum de la amicul care se ocupa cu folie ).

                      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                      Pai nah, aia sunt banii , poate este si de calitate,

                      Abia astept. Cresc valoarea bolidului cu 10 % )))

                      Ideea este sa isi faca treaba

                      Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk
                      Last edited by CostiC; 29 May 2018, 22:50.

                      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                      Comment


                      • nit g 4.8 23.5a 7703072337
                        Am gasit niturile astea, din aluminiu, de la peugeot/citroen, tip ”stea” la strangere, pentru elementele aerodinamice din fata.

                        30 bucati - 50 lei. Mult mai ieftine ca cele de plastic de la Renault/Dacia (13lei/bucata)

                        Sunt mai scurte cu 1mm la lungime dar nu ar trebui sa fie o problema.

                        Am comandat initial cele de origine (apareau la 5lei bucata) de pe un site si m-au sunat ca astea sunt compatibile. Am zis sa incerc sa vad. Par sa fie ok. O sa le incerc zilele urmaroare.

                        PS

                        Nu pot urca pozele decat de pe tapatalk, imi cer scuze moderatorilor ca nu le pit pune direct pe forum.

                        Last edited by Silviu; 30 May 2018, 18:55.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • De ce nu prinzi cu surub, piulita si doua saibe ? Asa nu exista riscul sa se desfaca/pierzi. Eu "pliat" barbita de bordura, am impins zapada si totul este ok, la nituri nu cred ca rezista.

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Pai la astea trebuie sa reziste pentru ca in spate se defac in 3 picioare.

                            Acum am prins-o cu nituri clasice dar am tras-o pe o bordura si s-a desprins pe o portiune.

                            E o solutie cu suruburi dar asta implica mai putina munca :-)
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Eu stiu ce m am chinuit, dar acum stau linistit cand vad o bordura [emoji16][emoji23].

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Silviu: pop-nits se pun pentru a fixa 2 suprafete rigide ("tabla", de ex.; sau o suprafata rigida de una semi-rigida - tabla+plastic).
                                astea or sa se desfaca la fel la impactul cu bordura, pentru ca parte "florata" nu are rol de a opune rezistenta (in adevaratul sens al expresiei), ci este mai mult cu rol de apropiere de partea mai dura a ansamblului.
                                sistemul de prindere format din surub cu doua saibe (din care una usor supradimensionata) si o piulita autoblocanta e cel mai "serios" pentru deflectoare adaugate ulterior.
                                munceste mai mult, acum. o sa te tina mai bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google