Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by burtosu View Post
    Ce aberatii citesc pe aici,ma umfla rasul,auzi nu are lac,are lacul amestecat cu vopseaua.De unde le scoateti fratilor.TOATE sunt lacuite,vopseaua si lacul sunt proaste deoarece sunt date doar intr-un singur strat(un strat vopsea +un strat lac) sunt subtiri,nu ca la alte marci care au mai multe straturi,ex la Octavia sun 2 cu 2.Lacul dat la orice vopsitorie nu mai are aceeasi calitate deoarece nu se poate coace ca in vopsitoria de fabrica decat cu dezechiparea TOTALA a masinii,altfel exista riscul topirii sau deteriorarii diferitelor accesorii din plastic,cauciuc etc.Dar sa spui ca nu e lacuita e o mare gresela.
    intai intereseaza-te. am vorbit si cu cei di reprezentanta si spun acelasi lucru: la cele nemetalizate lacul e amestecat cu vopseaua. intreaba la dacia, la vocea clientului. nu mai fii asa sigur daca nu stii.

    Comment


    • Asta cu amestecatul o faceau idiotii de vopsitori care ne vopseau noua daciile vechi prin cate un garaj sau service de doi bani "ca sa-i dea luciu sefu" ,nu foloseau lacul pentru adevarata lui menire si anume de protectie a vopselei,acesta are o cu totul alta duritate fata de vopsea.Spun asta in cunostinta de cauza nu din auzite pe la cine stie ce service,vreti sa ma credeti bine,nu iarasi bine,dar nu mai dezinformati membrii forumului.Eu unul refuz sa cred ca ti-au zis tie aia de la vocea clientului ca "da d-le noi amestecam vopseaua cu lac si o dam pe masina",hai sa fim seriosi,fiecare strat de acoperire are rolul lui si nu se aplica asa la intamplare ca o sa o cumpere romanu.
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • tu te iei dupa logica si legea bunului simt, dar nu e asa.
        daca aveau strat separat, nu mai vedeau colegii buretii roz dupa ce spalau loganurile rosii. intra in reprezentanta si intreaba de vopsea. o sa-ti explice cum trebuie procedat la vopsire. se numeste vopsea 2k, parca.
        daca dai cautare, gasesti destule depre tipul asta de vopsea la care lacul e incorporat, si nu e strat protector.

        Comment


        • @aris: ceva nouari despre urmele de rugina de la capota? Ai primit vreun răspuns de la reprezentant?

          Comment


          • Se analizeaza rugina la uzina. Imi schimba cheder grila, trateaza si revopsesc in zona grilei, iar la capota au dat doar revopsire si s-a facut o noua sesizare. Ce naiba or mai analiza, doar stiu ce tabla folosesc. Daca luni nu primesc raspuns, o sa fac o adresa la anpc.

            Comment


            • Ce trag de timp si ce se ascund după procedurii băieții ăștia...Rugina e rugina, nu stiu de ce trebuie sa analizeze atât!

              Comment


              • Update: azi am discutat la reprezentanta despre problema la rugina la capota motor.
                Cei de la service au trimis cerere catre Dacia de inlocuire, ceruire si vopsire element, motivând extinderea ruginii dinspre interior spre exterior. Cei de la uzina au refuzat cererea, oferind doar tratare si revopsire in interior. In acest moment service-ul refuza reparatia elementului, motivând costurile de reparatie ulterioara suportate de firma, in cazul in care rugina va recidiva. In concluzie, masina are capota ruginita in 18 luni de la data fabricatiei si nu poate fi reparata datorita zgarcitilor de la dacia. Sa mai aud acum laude la adresa daciei, deoarece este un produs ”muci”. De pe acum le urez faliment placut! Rusine Dacia, groupe Renault.

                Comment


                • Adica te dai batut?
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • sunt nesimtiti, au facut bani frumosi in rom, au scapat a doua oara de falim cu ajut prostilor, la felul cum se misca lucrurile, vor pleca curand.....la fel cum au facut si cei de la Nokia.....vor da vina pe infrastructura.....piata europeana nu poate fi pacalita......problemele din est sunt de lunga durata, deci locatia din Rom devine nerentabila.......asa ca Aris vei fi razbunat, rugina se va muta in Maroc, nu stiu cum vor face cu marca.....parca au dreptul sa o ia cu ei......va fi foarte interesant......eu cred ca guv. stie.....au inf de la cei cu ochi albastri, de aici toate probl. cu autostrada.....inv nerentabila......

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • vezi-ti de treaba cu dacia si falimentul, sunt multi prosti care o cumpara; ieri mi se pare ca am vazut la tv intalnirea posesorilor de dacia organizata de francezi pt francezi; toti ziceau ca sunt foarte multumiti de masini (poate ale lor nu ruginesc); tot ieri sau azi ca dacia a vandut nu stiu cate masini in rusia si ca loganu e pe locul 2 la ei si dusteru si sandero nu stiu pe cat, etc etc

                      ca posesor de logan de 6 ani si jumatate aproape, chiar daca nu am avut nici o problema cu masina pana acum, de nici o natura, nici tehnica nici cu vopseaua, totusi, cu toate acestea, nu voi mai cumpara alte modele de la dacia din simplul motiv ca exista si alte produse mult mai competitive si mai rafinate decat ceea ce ofera dacia, la preturi apropiate sau usor mai mari: aici ma gandesc la noul hyundai i20, vw polo, mazda 2 chiar daca e mai scumpa, bate spre 16 mii o varianta ok dar ii dau cu placere; mazda cx3 ca alternativa la duster, suzuki vitara, etc. astia de la dacia si-au luat=o in cap, e vina si noului ceo care nu mai da 2 bani pe calitate, are in cap numai cantitate si profit

                      vad ca noile dacii sunt mai mult o involutie decat o evolutie; materiale eco care cedeaza repede, revizii ca la orice marca straina titrata(la toyota pe benzina prima revizie e 500 de lei, am fost de m-am interesat, mai ieftin ca la dacia sau la acelasi nivel), rugina ca la nici o alta masina, cred ca nici tata nu rugineste asa repede. cu ce ma incalzeste o navigatie daca masina e praf per ansamblu
                      Last edited by cristi....; 9 June 2015, 20:56.

                      Comment


                      • Originally posted by micutzu666 View Post
                        Adica te dai batut?
                        Nu ma dau batut, dar nu-mi mai trebuie dacie cate zile oi avea. Asa imi trebuie când am aplecat urechea la unii pro dacia si nu cei impotriva. Probabil si Cristi va primi aceeasi solutie, fiindca si la el rugina este tot din interior spre exterior.

                        Comment


                        • Eu dupa ce citesc aici ma duc sa dau un acatist,poate scap de rugina!!Păcat ca.si bat joc de clienti in felul asta!
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • ei scap din vedere evolutia internetului, francezii sunt ignoranti, la felul cum arata masinile lor si cum se imbraca.......au alte prioritati.....dpdv financiar ei se pot orienta spre altceva mult mai rapid ca noi, eu cred ca pe piata euro au atins max, acum se orienteaza spre altceva......o sa reduca prod in rom la minim, cum a facut ford.......

                            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Nasoala rau treaba cu rugina, si aiurea ca nu vor cei de la dacia sa o repare
                              Am vazut azi in oras o skoda octavia cu zona pragului din spatele rotii fata stanga cu gaura mare plus rugina urata in rest si pe langa gaura ruginita- este zona unde arunca mizerie roata din fata in prag
                              (Inca un motiv pt montarea aparatorilor de noroi)
                              Tabla este tabla la orice masina, si va ruginii,dar prea devreme are aris86 aceste probleme

                              Comment


                              • Originally posted by aris86 View Post
                                Probabil si Cristi va primi aceeasi solutie, fiindca si la el rugina este tot din interior spre exterior.
                                Cristi fiind eu.

                                Si eu ma confrunt cu aceleasi probleme, tot la aceeasi reprezentanta am fost si mai mult ca sigur voi primi aceeasi rezolvare pe care a primit-o aris86, pe care nu o voi accepta, desi sunt constient de faptul ca, daca mi se va schimba capota, aceasta nu va mai fi vopsita ca cea din fabrica. Totusi, parca la mine rugina nu este asa de pronuntata ca in cazul lui Razvan. Nu imi dau seama daca a plecat din interior sau este doar la suprafata, pe partea vizibila atunci cand capota e ridicata.

                                Astept raspunsul si revin cu detalii.
                                Last edited by Crs. Sandel; 9 June 2015, 22:59.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google