Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa lasam rugina sa vorbeasca.

    Comment


    • Pana nu ești pățit, nu poți decât sa spui ca poate la mine nu ruginește. cum zicea un coleg de pe forum "doar cei cu sandero au probleme".

      Comment


      • Și mie îmi e frica sa nu fie tabla mai proasta la L2 însa o tabla mai subtire nu înseamnă obligatoriu ca va rugini mai repede.

        Comment


        • Luaţi-vă măsuri din timp. O ceruire sănatoasa nu strică acum când încă e cald, eu o fac cât de curând

          Comment


          • La primăvară, ca nu mai apuca sa se usuce și apoi o sa strângă apa.

            Comment


            • Buna, am si eu o parere despre rugina la dacia, am avut din 2008 si pana acuma logan berlina L1ph2, logan mcv L1ph1, duster ph1, lodgy, lodgy stepway, nu am avut nici o problema la nici una legat de rugina. Mcv este si acuma in familie, fabricat in 2007 si nu are gram de rugina, la logan berlina L1ph2 din noiembrie 2008 au oxidat la suprafata fuzetele si planetarele dupa prima iarna, curatate bine, vopsite si problema rezolvata. Raman la parerea ca sunt cazuri mai izolate, cum ai norocul, la fel cum apar si alte defecte, asa si cu rugina, dacia nu e masina perfecta, e masina low cost cu dotari mai multe, dar avand tangenta cu ele raman la ideea ca defecte de fabricatie sunt, daca ai norocul sa nimeresti una din acele masini cu defect.......
              Mai am putin si intru si eu in posesia mcv stepway, sper sa fie la inaltimea celorlalte dacii avute pana acuma si nu voi fi dezamagit.
              Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

              Comment


              • @aris86
                Dar ce crezi că ceara e cumva lac de parchet? Afară sunt încă peste 25 C, şi vor fi mult timp temperaturi mari, ceara se usucă probabil în câteva minute /1oră, de fapt e invers, dacă ar fi ceară de albine..aia cu cât e temp mai mare cu atât e mai lichidă

                Comment


                • Sa o stăpânești sănătos!

                  Am dat în aprilie când erau temperaturi peste 32 grade zilnic. Ziua era mare, nopțile calde. Tu o dai în câteva zile, vremea se răcește, apare fenomen de condens, ceata, ploaie. Ceara nu apuca sa se usuce. Durează în medie 7 zile. După ce am dat, ceara a mai curs din uși și praguri 2-3 zile și a mirosit ceva timp. Faci cum dorești.
                  Last edited by aris86; 17 September 2017, 09:11.

                  Comment


                  • Are dreptate aris86 . Ideal ceara se aplica intr-o perioada in care sunt temperaturi de 28-30 gr. C ziua , mai ales ca si dimineata sub 20 de grade vara nu vezi.
                    Last edited by prometheus; 17 September 2017, 09:19.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • La faza asta cred că depinde ce ceară foloseşti

                      Comment


                      • Evident , conteaza si calitatea cearei , insa ideal este sa fie aplicata intr-o perioada in care temperaturile sunt mari atat ziua cat si noaptea .

                        Eu am folosit Bilt Hamber .
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Verificati tabla/cantul de sub chederele peste care trec usile in partea de sus (acelea care vin pe plafon). Veti avea surprize, eu am avut astazi ceva surprize, una fiind destul de mare.
                          O sa revin cu poze astazi sau maine.
                          Spor la cautat rugina!

                          Comment


                          • Si pozele promise. In prima poza e cea mai serioasa treaba, probabil la restul veti spune ca este superficiala rugina, insa tot rugina este. Unele puncte s-au luat, la altele am insistat mai tare, dar zero rezultate.
                            Nu am timp si nici chef de reprezentante, o sa ma documentez sa vad cam cum ar trebui remediat si ma apuc, pe langa altele, si de tinichigerie/vopsitorie sau din ce categorie o face parte problema asta.

                            Am adaugat cateva poze, petele sunt in numar mai mare.
                            Attached Files

                            Comment


                            • @Crs. Sandel
                              da, nu-i a bine cu petele alea. Din ce an e maşina?

                              Comment


                              • Masina este din 2013. Si la mine este rugina, deoparte si de alta sub cheder, o idee mai mult pe partea dreapta. Fata de anul trecut este cam la fel, fiind bej se observa mai greu. O sa o tin sub observatie si la primavara, o sa apelez la garantie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google