Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sadicu View Post
    Nu pune la suflet. Refuleaza si el pe aici.




    Original a fost postat de stoicanu Vezi Post
    Nu pot sa fiu de acord cu expresia ta
    Eu nu ma consider un fraier ca am cumparat o Dacia

    Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
    Ai inteles gresit. Nu la tine m-am referit ca fiind fraier, ci la ala care ti-ar cumpara masina ruginita si revopsita, fara sa stie saracu' ce e sub vopsea.

    Tu ti-ai facut rreaba cu masina, stii pentru ce ai cumparat-o, pentru cat timp.
    Naiv e cine viseaza ca poate sa tina o Dacia multi ani fara sa rugineasca.
    Sper ca urmatoarea masina care va rugini sa fie a colegului care vorbeste fara sa fie intrebat. Ca sa aiba si el de ce refula.
    Last edited by mr.K; 22 September 2017, 08:48.

    Comment


    • Referitor la ce am spus mai înainte cu "bagat ceară sub chedere" cred ca am zis o prostie. După ce m-am mai documentat cea mai buna soluţie e de băgat vaselină siliconică pt. garnituri. În general ceara are nişte solventi şi e foarte probabil să atace chederele. Am citit pe alte forumuri, unii au băgat vaselină sau uleiuri pt utilizări diverse şi s-au trezit cu chederele umflate. Vaselina pt. garnituri nu atacă cauciucul.

      Comment


      • Inca se mai practica la proprietarii de Dacia vaselina sub garnituri, ceara praguri si alte tampenii? LOL. Credeam ca au evoluat si astia de la Dacia. Sau clientii au ramas prinsi in trecut?
        Eu din 2011 nu am pus nimic. Si nici nu ma agit vreodata. Sa rugineasca. Am vazut rugina si la Skoda si la Passat. Deocamdata dupa 6 ani nu are nici pe naiba. Cand o rugini sa fieintr-un ceas bun.

        Comment


        • Originally posted by Archangel80 View Post
          [...]Sa rugineasca. Am vazut rugina si la Skoda si la Passat. Deocamdata dupa 6 ani nu are nici pe naiba. Cand o rugini sa fieintr-un ceas bun.
          Corect! O dai la fier vechi si iti iei alta; ce atata stres? Sau daca n-ai chef sa mai dai 10 mii dă ieuro, ca sa-ti ramana bani de tigari, te duci la un tinichigiu si o repara pentru o cola la jumate.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • @Archangel80
            LOL..păi pune nişte acid pe ea să ruginească mai repede!

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post


              Ai inteles gresit. Nu la tine m-am referit ca fiind fraier, ci la ala care ti-ar cumpara masina ruginita si revopsita, fara sa stie saracu' ce e sub vopsea.

              Tu ti-ai facut rreaba cu masina, stii pentru ce ai cumparat-o, pentru cat timp.
              Naiv e cine viseaza ca poate sa tina o Dacia multi ani fara sa rugineasca.
              Sper ca urmatoarea masina care va rugini sa fie a colegului care vorbeste fara sa fie intrebat. Ca sa aiba si el de ce refula.
              Nu m-as supara, as avea motiv sa-mi iau alta. Chiar ma gandeam la noul Duster ca arata bine. Dar na, e noua si ce sa faci , tot o sa tina vreo 7 ani.
              @Archangel80 au evoluat insa sunt persoane care sunt foarte atente cu masinile lor, indiferent de marca sau an. In mod normal nu trebuie sa bagi,cel putin nu in primii. Eu am sa o tin cu CASCO si revizii la timp si nu am sa bag niciun fel de vaselina sau altceva. Sunt sigur ca va tine.

              Comment


              • La ce îți servește CASCO? La rugină în niciun caz. Ar fi voci care să îți spună să îți faci CASCO doar după ce apare rugina, aștepți câteva lui și o pocnești în zona ruginită.

                Comment


                • Originally posted by gecmc94 View Post
                  La ce îți servește CASCO? La rugină în niciun caz. Ar fi voci care să îți spună să îți faci CASCO doar după ce apare rugina, aștepți câteva lui și o pocnești în zona ruginită.
                  La CASCO ma refeream in general, ca se mai pisca masina si cum nu te duci imediat sa repari orice zgarietura (care poate da rugina), astepti sa strangi mai multe si cand se striga bingo mergi si-o repari.

                  Comment


                  • Casco e bun oricum. Am julit o aripa si bara fata pentru care trebuia sa dau 1400 de lei. Casco ar fi fost 1000/an.
                    La RCA de la asirom am avut surpriza sa mi se spuna: "despagubim doar 50% intrucat prezinta urme de rugina/coroziune."
                    Cred ca si la casco pot spune ceva "de genu' ".

                    Comment


                    • Nu am Casco și nu vreau să îmi iau. Dar mi-e frică puțin de grindină sau copaci căzuți. Socoteala mea este că rata anuală de Casco face cât o bară sau două aripi.

                      Al doilea lucru care nu-mi place la Casco este senzația de relaxare pe care ți-o dă: "las-o frate că ai Casco". O componentă schimbată (bară, aripă) scade mult valoarea mașinii - nu că m-ar interesa să o vând - din motive de incertitudine ("a fost ea oare lovită mai rău?"). Nu mai bine caști ochii?

                      Singurii pe care i-am auzit mulțumiți că au Casco și cărora le dau dreptate sunt cei cu cazane nemțești, mașini SH de valoare relativ mică (4-5000€), a căror reparație se apropie sensibil de valoarea altei SH pentru că au piese scumpe. Acești oameni exclamă "bine că am Casco că altfel o dădeam la casare". Cei care au Casco formează baza de contribuție pentru despăgubirea lor, oameni care și-au luat o mașină mai scumpă decât doresc să cheltuiască pentru întreținerea ei.

                      Eu mi-aș dori un Casco doar pentru fenomene naturale. Și atât. Dar nu există în România.
                      Last edited by gecmc94; 22 September 2017, 18:53.

                      Comment


                      • Nu e chiar asa, cei cu cazane nemtesti se bazeaza pe dezmembrari, e mult prea scump CASCO ca sa renteze.
                        Eu credeam ca senzatia de relaxare pe care ti-o da asigurarea e de bine nu de rau....
                        Baza celor cu CASCO sunt cei cu masinile noi, firmele, institutii, leasing etc

                        Comment


                        • sau ce care au luat masina pe caraiala si casco e obligatoriu.

                          Comment


                          • Casco e bun in orice situatie. Te loveste unu pe BG fara asigurare si iti da dauna totala. Eu am din secunda 0 casco la Logan mai ales ca pretul pe un an e o gluma buna.

                            Comment


                            • Din câte povești cu bulgari fără asigurare am auzit, o plângere la poliție rezolvă repede situația. Tribunal, etc.
                              Și asta:
                              In calitate de Organism de plata a despagubirilor, Direcţia FPVS intervine în interesul persoanelor păgubite în urmatoarele conditii:
                              - garantează, în condiţiile legii, despăgubirea persoanelor care au suferit prejudicii în urma unor accidente produse de autovehicule neasigurate sau neidentificate;
                              - despăgubeşte persoanele prejudiciate dacă acestea nu sunt despăgubite de cei care le-au prejudiciat;
                              - dacă accidentul cauzator de prejudicii a fost provocat de un vehicul neasigurat RCA, FPVS garantează şi plăteste despăgubiri atât pentru daune materiale cât şi pentru vătămări de persoane şi decese;

                              Comment


                              • Originally posted by gecmc94 View Post
                                Din câte povești cu bulgari fără asigurare am auzit, o plângere la poliție rezolvă repede situația. Tribunal, etc.
                                si stai fara masina cativa ani ... decizie judecatoreasca ,avocati, etc te stergi la fund cu ea (pardon) ca lu' ala nu ai ce-i lua ...

                                cred ca nu esti patit.
                                [quote]valioglu : Nu e chiar asa, cei cu cazane nemtesti se bazeaza pe dezmembrari, e mult prea scump CASCO ca sa renteze.
                                Eu credeam ca senzatia de relaxare pe care ti-o da asigurarea e de bine nu de rau....
                                Baza celor cu CASCO sunt cei cu masinile noi, firmele, institutii, leasing etc[/qoute] corect din pct. meu de vedere. sa dau 1000 e casco , ca poate se intampla , sau cu 2000 o repar "toata" ?
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google