Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca vreti un produs anticoroziv pe baza de ceara, luati Tectyl. Bagati-l prin usi, praguri, capota motor, capota portbagaj (hayon), prin toate gaurile si gaurelele, aplicati-l pe toate rosturile aflate la imbinarile tablelor si pe oriunde va mai trece prin minte. Pe sub masina, daca aveti posibilitatea, dati cu Teroson.
    Eu la toate masinile avute, am dat prin praguri, usi, longeroane, capota motor etc cu ulei amestecat cu vaselina (rog ecologistii sa nu tipe), iar pe dedesubt, o data la 3-4 ani, terosonam masina. La niciuna dintre masini nu am avut rugina la vedere (cum erau podeaua si contraaripile la interior nu am fost curios sa aflu). Tineti cont ca pe vremea aceea, din fabrica masina venea doar vopsita, fara niciun altfel de protectie. La asta noua am vazut pe dedesubt ca-i plina cu o substanta neagra, vascoasa si lipicioasa, mai peste tot se vad scursuri dintr-o substanta rosiatica si partea interioara a pasajelor rotilor (pe spate) a fost impregnata cu o substanta uleioasa (care dupa cateva spalari s-a cam dus). As fi interesat sa stiu ce era, poate stie cineva?
    Last edited by gabrieln1960; 19 September 2017, 14:26.

    Comment


    • ce să fie..ceară..Şi a mea e la fel.

      Are cineva idee cum bagi ceara în portiere? Se demontează feţele sau se poate băga prin orificiile de scurgere de jos, şi în acest caz e vreun risc să afecteze mecanismul geamurilor electrice?
      Last edited by Luciano2; 19 September 2017, 17:12. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Doar sa revopsiti masina unde e ruginita si sa o maritati unui alt fraier.
        Nu pot sa fiu de acord cu expresia ta
        Eu nu ma consider un fraier ca am cumparat o Dacia

        Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
        sigpic

        Comment


        • @lucian, am pus ceara la uși pe orificiile de scurgere, cu furtunasul de pulverizare.

          Comment


          • @Aris, care este scopul acelei pulverizări? Să dai cu ceară doar jos, pe calea naturală de evacuare a apei? Sau bagi furtunașul, îl orientezi către fiecare perete sau să zicem din 30 în 30 de grade, și pulverizezi abundent cu scopul de a acoperi cât mai mult din suprafața interioară a ușii?

            Comment


            • Furtunasul îl bagi la ușa, apeși spray-ul și el arunca la distanta, apoi retragi spray-ul și el stropește zona care te interesează.

              Comment


              • Pai aia e ideal e să dai toata suprafaţa interioara a uşii dar neputând vedea bine şi cu jetu ăla împrăştiat rişti să afectezi mecanismul geamului electric ( motoraşul/macaraua..etc)

                Comment


                • A mea are 1 an jumătate, vad ca nu s-a mai stricat. Faceți cum doriți.

                  Azi a fost ultima zi de vara, de mâine toamna, 20 de grade, se răcorește noaptea, condens dimineața.
                  Last edited by aris86; 20 September 2017, 18:20. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • De care ceara ai folosit pentru usi ?
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Ixell de fabrica.

                      Comment


                      • Originally posted by stoicanu View Post
                        Nu pot sa fiu de acord cu expresia ta
                        Eu nu ma consider un fraier ca am cumparat o Dacia

                        Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
                        Nu pune la suflet. Refuleaza si el pe aici.

                        Comment


                        • Originally posted by sadicu View Post
                          ... Refuleaza si el pe aici.
                          E suparat ca multinationala i-a dat Logan ca masina de serviciu si nu vreun "beamveu " sau vreun "haudi" cum ar fi meritat.

                          Comment


                          • Originally posted by stoicanu View Post
                            Nu pot sa fiu de acord cu expresia ta
                            Eu nu ma consider un fraier ca am cumparat o Dacia

                            Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
                            nu, fraieri sunt aia care aveau bani de o alta masina si si-au luat dacia.
                            noi suntem prosti ca ne-am luat dacia. mai bine beam banii aia. ne alegeam cu ceva, nu cu o gramajoara de pulbere ruginie.

                            Comment


                            • Da...ce fraieri...ca aveau bani de alta masina...totusi si-au luat dacia...si au preferat sa faca altceva cu banii ramasi...de exemplu, plinul pe primii 70-80.000 km

                              Comment


                              • da, fraieri. prefer sa-mi iau pantofi buni, decat unii prosti ca sa-mi ramana bani de crema de pantofi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google