Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alex1ioan View Post
    cum la noi, lucrarile se fac in timpul zilei, printre masini, fara masuri de protectie, "spoiala" este imprastiata si angrenata de roti, peste tot. Si eu tot cu motorina am scapat, doar ca m-am ales cu "panza de paianjen"
    Am folosit WD 40 pentru îndepărtarea unor pete de bitum, fără probleme (vopsea metalizata).

    Comment


    • Cu WD-40 le-am scos și eu. Nu mi-a venit să cred cât de rapid le-a curățat.
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Sunt si eu interesat. Am o pata mica de 2 mm la buza capotei. Ati preparat cumva anterior pata? Dau direct cu WD-40? Aștept? Se freacă sau se ia pe un șervețel de hârtie? Ce știu din alte cercetări este că WD-40 nu afectează lacul în cazul vopselei metalizate.

        Comment


        • Salut, aveti ideea ce este aici? Este doar deasupra rotii dreapta spate, nu se simte in relief si nici nu are alta textura. Masina e din iunie 2018, culoare brun vison si pata e neagra. Am cautat pe forum dar se discuta despre alte situatii.
          Attached Files

          Comment


          • O fi alta tabla de galati la logan 2 sau tot aia de logan 1 ?

            intreb si eu ...

            ruginea logan 1 rugineste si logan 2 ? aceeasi tabla ? incredibil dar adevarat .

            Comment


            • Daca era rugina nu se simtea in relief? La mine nu e nimic in relief

              Comment


              • Se poate face, foarte usor, diferenta intre rugină si bitum/amorsa chiar si vizualizand pozele atașate de tine. Suntem atât de obsedați de aparitia ruginii la Logan, încât fiecare pata o transformam intr-o problema reala. Haideți să ne bucurăm de mașini și să lăsăm rugină "pe mai tarziu" , totuși e "galvan" domnilor!!!

                Comment


                • Ce inseamna "galvan"?

                  Comment


                  • Originally posted by iatagan View Post
                    Ce inseamna "galvan"?
                    Zincul de pe tabla :P

                    Comment


                    • Este ceara anticoroziune, data de fabrica, am avut si eu fix in aceeasi zona la L1, am curatat zona si am aplicat altceva(premium) tot pentru protectie atunci cand am aplicat aparatorile de plastic.
                      Last edited by prometheus; 11 February 2021, 17:17.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Totusi masina e din 2018 si nu s-a vazut. In mai 2020 au vopsit chiar elementul acela la reprezentanta si m-am uitat pe poze acum si nu se vedea nimic. E posibil sa fie de la vopseaua din urma cu 8 luni? Sa se fi deteriorat ceva? Repet, nu se simte nimic cand dau cu mana acolo.

                        Comment


                        • Buna ziua,

                          Logan 1.0 SCE cumparat (factura) din iulie 2018, deci în garanție....la usa fata stanga....se va face pe garanție? Am trimis pozele și la vocea clientului dar încă nu mi-au răspuns. Au trecut doar 5 zile....
                          Asta inca un an si se gaureste....parca garantia la tabla e 7 ani....
                          Attached Files

                          Comment


                          • pozele nu foarte clare

                            cred nimeni nu va lua in considerare nici macar pentru constatare,

                            iti ures succes maxim,
                            Last edited by george.sce; 10 April 2021, 14:08.

                            Comment


                            • Ai avut vreun eveniment la usa respectiva?

                              Comment


                              • Nu. Singurul ”eveniment” a fost ca de noua, cand am ridicat-o din reprezentanta, nu se inchidea din telecomanda de pe cheie. S-a rezolvat in 5 minute, au spus ca s-a uitat sa se lege sistemul de inchidere la inchiderea centralizata....am scris la vremea respectiva aici in topicul dedicat..”probleme inchidere centralizata...
                                Last edited by 77sky; 10 April 2021, 20:37.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google