Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ieri am spălat mașină la selfwash, deobicei nu prea dau cu lancea acolo în apropiere. Posibil să fi fost mai demult, însă fiind murdară nu am observat, plus ca este pe partea dinspre bloc.

    Comment


    • Dacia Logan II, 1.0 SCe 2019, astăzi am observat pe portiere mii de puncte de rugină. Poate sa fie de la spălătorie auto, selfwash?
      Attached Files
      You do not have permission to view this gallery.
      This gallery has 1 photos.

      Comment


      • nu e rugina, e contaminare. Uite-te si pe bara de plastic, e la fel

        Comment


        • Pe plastic nu am văzut, se simte cu degetul la punctele de rugină, textura diferita. Mă gândesc să nu fie cumva de la spuma activa sau polish lichid.

          Comment


          • De la spuma aia si de la polish este. Ca sunt porcarii si nu curata petele alea de bitum. Ia un pic de polish serios si le-ai scos in 30 de secunde.

            Comment


            • Confirm si eu, nu este rugina.
              Am patit la fel, masina de nou (alba), erau pete de bitum.
              Au disparut dupa un tratament cu ceara clasica cu carnauba, din aceea de 200 grame la cutie de aprox 50 Ron.
              PS: Eu dau masineile de doua ori pe an, primavaa si toamna tarziu si se pastreaza ok culoarea (dupa o spalare meticuloasa in prealabil).

              Comment


              • Acele puncte care par a fi de bitum le scoti foarte usor cu argila pentru decontaminare.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Multumesc pentru raspunsuri, m-am linistit.

                  Comment


                  • Alea care sunt cu culoarea ruginii pe margine as zice ca sunt pete de rugina, restul bitum
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Nu este rugină acolo

                      Comment


                      • Am si eu la fel, dar mult mai mult bitum pe marginea aripii spate la VW (B6 din 2009). Si m-am ingrijorat ca abia anul trecut am vopsit aripa si hayonul din cauza ruginii si am curatat cu atentie ca sa vad daca a luat-o din nou rugina. Si asa m-am convins ca e bitum sau ceva similar.

                        Comment


                        • Bitumu nu e negru ? s-a inventat bitumu rosiatec ? Parca este extras din petrol

                          Comment


                          • ...nu este bitum, este amorsa care se da inainte de turnarea asfaltului.

                            Comment


                            • De o amorsa de genul asta am avut si eu "placerea" anul trecut. S-a luat fara probleme cu motorina.

                              Comment


                              • cum la noi, lucrarile se fac in timpul zilei, printre masini, fara masuri de protectie, "spoiala" este imprastiata si angrenata de roti, peste tot. Si eu tot cu motorina am scapat, doar ca m-am ales cu "panza de paianjen"
                                Last edited by alex1ioan; 13 May 2020, 11:06.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google