Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Soda caustica din spuma activa face ravagii......, ataca si plasticul. Samponul sa zicem ca merge in functie de buget, obligatoriu doua manusi cu taitei, m-am documentat dupa sfaturile lui Crs.Sandel si M.Florin (sper sa nu gresesc). Ramai cu speranta ca rugina nu apare din cauza ca nu stii sa o speli, dar ce te faci cu "manipularea" masinii, eu am inteles ca mani.****.area defectuasa duce la aparitia ruginii pe: chedere, suruburi bancheta, sub vopseaua din portbagaj , imbinarea lonjeroanelor, capota, etc. Sa ma scuze userii a caror probleme cu rugina mi-a scapat.
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Originally posted by Crs. Sandel View Post
      Spalatul cu buretele si cu sampon de 5 lei nu e tocmai cea mai buna combinatie, mai ales buretele. Te vei trezi cu zgarieturi pe lac, vopsea. Schimba buretele cu o manusa cu "taitei". Recomand tuturor o asemenea manusa (costa 15 lei).
      depinde de burete, sunt bureti speciali moi pentru spalatul masinilor ...
      Magazin online de Piese si Accesorii Auto va ofera o gama variantă de accesorii auto, tuning auto,accesorii Logan,piese auto, cosmetice auto și multe altele la cele mai mici preturi.

      Ar trebui sa fii destul de "incepator" ca sa folosesc un termen delicat sa-ti zgarii masina cu buretele asta. Iti arat ca orice material mi-ai da reusesc sa o zgarii cu el daca chiar vreau

      Comment


      • Asta cu spalatul des, am am mai auzit-o si pare sa confirme ca favorizeaza aparitia ruginii. Oricum e tabla proasta si nu prea mai merita sa te apuci sa mai cumperi solutii minune sa speli masina si apoi sa te rogi sa nu rugineasca. Doar bani aruncati pe fereastra si timp pierdut. Altii le spala doar in spalatorii si nu mai ruginesc atat de repede.

        Comment


        • Taicamiu zicea sa numai spal dacia 1310 asa des ca o sa rugineasca ! ))

          Comment


          • Am spalat masina, cam in medie 1 data pe luna, parca mai des iarna, ca sa dau jos saratura de pe ea. A fost toamna trecuta, 30 de zile de ceata si umezeala non-stop.

            Comment


            • Mi se pare amuzant cu cata grija tratati masinile. Mai mai ca aveti mai multa grija de ea decat de voi
              A mea sta cu mizeria pe ea si cate o saptamana, si mizerie nu praf, si choar se vede peste alb, dar sincer nici nu sunt curios ce spuma folosesc cei de la spalatorie, daca vrea sa rugineasca, o sa rugineasca si daca o spal cu samponul meu de par si o sterg cu matase, pana acum nici urma de rugina la mine, dupa 13 luni si jumatate.

              Comment


              • A mea am spalat o doar la spalatorie, din pacate nu am nici timp si nici unde sa o spal eu
                O spal mai rar de o luna, sau poate pe acolo, si este alba ca zapada
                Nici eu dupa 14 luni nu vad sa am rugina, si doar am verificat o, sper sa nici nu am parte de ea
                Vad ca si albul tine la tavaleala,parca mai bine decat albastrul marin

                Comment


                • Ha ha ha, ironia sortii...
                  Attached Files

                  Comment


                  • Sa nu zici hop, pana nu sari gardul

                    Comment


                    • Sa pui gagicile sa-si scoata pantofii cu toc si .... , inainte de transport, o repari usor. Nu avea voie sa rugineasca asa repede, ori este zgaraitura de mai mult de un an. O cam lasi de pe o zi pe alta.....
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Care mai mult de 1 an, masina are doar 13 luni.

                        Comment


                        • OMG !...eu pe stalpul de la usa am niste sgarieturi (indoituri) pana in tabla din cauza ca centura nu prea se trage repede, si vechiul propietar inchidea masina cu centura prinsa intre stalp si usa. Nici vb de rugina.

                          Comment


                          • Si eu am patit povestea cu centura. Nici la mine nu a ruginit, posibil sa fie si din cauza ca vopseaua numai a sarit, nu a fost o julitura in profunzime dincolo de stratul de protectie, ......daca exista acel strat. Daca nu exista, asta e.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Nu stiu cum dracu facea, dar eu nu am reusit sa prind vro data centura intre stalp si usa.

                              Comment


                              • Se pare ca cei de la Dacia, continua sa analizeze rugina, a mai trecut o zi, fara un raspuns in clar.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google