Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • accidentul a fost aseara. Si zona este in interiorul masinii. Nu vad dece nu ar fi in garantie (apropo garantia la tabla este de 6 ani). Oricum reparatia o fac pe CASCO ca pe RCA vinovatului (EUROINS) numai programarea la constatare era martea viitoare (plus cat mai dura reparatia intr-un service de-al lor)

    Comment


    • si cum se face constatarea? se schimba tot spatele? sau indreapta , sableaza toata zona, ca rugina este destula sub vopsea...exista o metoda de detectare a ruginei sub vopsea?
      ai reclamat rugina? ca astia la reprez repara pe casco.....da cu var alb pe acolo si te trimite acasa....

      trimis de pe tableta cu WI-FI
      Last edited by Oti; 17 June 2015, 17:13.
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Masina este pe firma. Masina stat in service=pierdere bani. Nu poti cere sa-ti schimbe tot spatele sau sa-ti sableze toata vopseaua din zona sa o trateze si sa o vopseasca (cred ca le ia o luna). Asa dupa cum am vazut eu rugina acolo poate fi oriunde. Deci TEORETIC trebuie schimbata ”MASINA” cu totul. Mai am o Skoda din 2007 cu vreo 4 incidente similare dar nu am vazut urme de rugina sub vopsea la lovituri. Si nici nu a ruginit dupa reparatii. Dar asta este alta discutie.

        Comment


        • NU sableaza nimic , asta-i tare , o masina bujita la care se va intervenii cu sudura pentru inlocuirea fustei spate NICIODATA nu va mai fi ca din fabrica.Schimbat cel mai probabil fusta spate , indreptat podeaua portbagajului ,
          sudat pentru imbinarea fustei cu portbagajul , dat vopsea , pus teroson sau cum se numeste la imbinari si sanatate.(asta ce tine de reparat caroseria).

          Sa nu credeti ca stau astia din service sa inlature vopseaua veche din zona busiturilor , da cu putin polizor cu sarma si atat.Si in mod sigur va aparea rugina la noile suduri .
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • dupa cum am spus in prima postare masina nu este lovita tare (bara este intacta nici nu se vede ca este lovita, stopurile sunt OK). La service (reprezentanta) mi-au spus ca s-ar putea rezolva poate numai prin tragere fara sa fie nevoie de taieri, suduri etc. -acolo in mod sigur o sa rugineasca ulterior). Am mai avut o problema similara in 2004 cu o Solenza si tot prin tragere au rezolvat-o (o sa spuneti ca nu mai sunt aceeasi mesteri de atunci ceea ce este corect).
            Deranjantă este rugina de sub vopsea, care nu ai cum sa o vezi decat cand ai gaura deja facuta.

            Comment


            • si aia de acolo este ce se vede.....dedesupt oare ce o fi, tabla are doua fete........in cat timp se gaureste? 2-3 ani? 2013-2018 garantie?

              trimis de pe tableta cu WI-FI
              Last edited by Oti; 17 June 2015, 17:54.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Sa vedem si aplaudacii daciei, care spuneau ca sunt cazuri izolate. Multi de pe aici ati cumparat in 2014/2015 masinile si de aia nu aveti inca probleme cu ele. Nu degeaba a pus guvernul rabla la 8 ani de zile, ca dupa ce expira garantia, in 2 ani ajunge harb ca o mananca rugina.

                Comment


                • Pacat de motorizari caci tin mai mult decat tabla. La mine a inceput sa apara rugina acum, in al 7-lea an. Inca 3 si o dau la rabla desi va avea pana in 150k km.

                  Comment


                  • Are la LIDL, ceara lichida la spray. Costa doar 25 lei. Am dat eu pe la masina si este super ok dupa ce se intareste. Chiar merita. Cu 4 tuburi se poate da toata masina )))

                    Comment


                    • am vazut spray-ul, in specific nu scria de ceara si am renuntat, dar daca tu spui ca este ceara acum dau o fuga si iau 4 bucati, esti sigur? are aspectul si la pipait seamana cu celelalte tipuri de spray-uri? sa nu fie vopsea sau alt tip de rasina......

                      trimis de pe tableta cu WI-FI
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Cum rugina e si SUB vopsea, ceara data la exterior ajuta intr-o masura redusa.

                        Comment


                        • Stiu asta, cum pot verifica daca exista rugina sub vopsea? In cazul meu rugina vizibila nu exista. In aceasta situatie, pentru linistea mea, spre necazul nevestei, care imi spune sa-mi bag picioarele in "lighean" si sa-i acord ei mai multa atentie.......(dpdv financiar), dau cu ceara.....

                          trimis de pe tableta cu WI-FI
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Este 1000 % ceara si se intareste beton ! am fost acum si am luat inca 4 tuburi. Cu un tub am dat prin praguri si pe sub ea putin sa vad cum se comporta ! se da super usor ! Atentie: tub verde cu furtunas!

                            Comment


                            • "intareste beton" - ea trebuie sa ramana lipicioasa si elastica, penetrare f buna in suprafetele "contamiate" cu rugina si sa contina inhibatori rugina....m-ai pus pe ganduri.....numai rasina se intareste beton....ceara se usuca in timp mult mai mare.....tuburile cu ceara au specificat pe ele ca contin ceara.....
                              Last edited by Oti; 19 June 2015, 12:38.
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Prea multe intrebari. Cumparati un tub si puteti incerca pe un gard daca va este frica ca afecteaza vopseaua. Nu se intareste beton.. m.am exprimat gresit.
                                Este moale si foarte lipicioasa.....in rest cam aduna praf.

                                Niste poze pe unde am dat eu ptr teste.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google