Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by t0rquemada View Post
    E protecția anticorozivă, în principiu cât mai mare acoperire = mai bine
    Stiu stiu...dar cum ii spune ca as vrea sa achizitionez.

    Comment


    • Originally posted by napster1988 View Post
      Hello tuturor loganistilor,

      Am un Logan 2 fabricatie 2016 si la o verificare sumara am observat multe elemente de metal la interior ruginite si anume:
      -in zona din stanga unde sunt sigurantele; am scos capacul de sigurante si toata placa de otel pe care sunt sigurantele si alte elemente este ruginita complet
      -in zona pedalei de acceleratie: ansamblul de metal de deasupra pedalei de acceleratie
      -unele elemente de otel de sub scaunele fata, mai ales la sofer care se regleaza pe inaltime si are mai multe elemente de metal.

      Masina are mai putin de 1 an.

      Nu stiu daca s-a mai postat despre asta, eu acum am observat. La fel se intampla si la voi cu elementele astea de otel ruginit la interior?

      Am vazut un logan 2 in parc pt dezmembrat, fara bord. Toata tablaria ce este deasupra pedalelor, care tine bordul si alte table care nu sunt acoperite cu subst anticorozive (tabla goala) erau ruginite ca toba de esapament (tipul de acolo a zis ca din cauza condensului). Asa ca, il cred pe napster, tot ce a scris este real. Eu din prima saptamana am dat cu un spray, ulei siliconic (nu din ala pt bord, ulei veritabil, care este pt mecanisme fine si nu ataca plasticul). Cand am timp am sa fac poze sa vad si eu cum este dupa trei ani, am uitat sa mai inspectez zona.
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Pacat ca n-ai poze, sa vada si trolii Dacia, ca sa n-o mai dea la intors.

        Comment


        • S-o dea la intors cu ce? N-am vazut pe nimeni care sa zica: " Loganul nu rigineste". Au fost posesori de Logan care au zis: "a mea n-a ruginit". E total altceva.
          Eu am vazut ca s-a zis: "si altele mai premium ruginesc". E total altceva.

          Comment


          • E incredibil cata stradanie se depune aici ca totul sa fie rastalmacit; cu disperare si multa perseverenta.
            Am cativa ani buni, dar n-am citit (si am pretentia ca chiar citesc acest forum) ca cineva sa spuna ca loganul nu rugineste. Mai devreme sau mai tarziu orice masina rugineste, nu va faceti vise.
            Nici loganul meu nu a ruginit, inca; ei acum nu credeti ca m-am apucat sa desfac toata masina sa vad daca a ruginit. De ruginit va rugini, sunt convins, da faptul ca pana la 9 ani (fara doua luni), inca nu sunt semne la exterior, pot spune ca sunt printre norocosi.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Problema este ca atunci cand un coleg prezinta un caz de rugina la L2, apar 3-4 care acopera mesajul cu informatie distorsionata, ne baga in ceata, provoaca discutii fara nonsens. Astfel, daca vrei sa cauti ceva despre rugina, trebuie sa rasfoiesti vreo 20 de pagini. Cineva care vrea sa-si formeze o parere, o lasa balta si in loc sa aleaga o masina in cunostinta de cauza, zice ca toate ruginesc...
              Sfatul meu este sa se duca intr-un parc de dezmembrari, unde o masina de 2-3-4 ani este taiata cu flexul pt diferite subansamble. Tipii de acolo au informatii foarte valoroase.
              Last edited by Oti; 14 September 2017, 20:32.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Originally posted by Oti View Post
                Problema este ca... zice ca toate ruginesc...
                Vorba aia: "Asa face toate!"

                Comment


                • @Oti
                  Chiar te-aş ruga sa faci nişte poze din zona aia dacă se poate. Sunt interesat să conserv tăblăria cât se poate de bine la al meu, pt că la maşina asta nu te duce tabla cât motorul (deşi la al meu logan vechi de abia după 12 ani începuse să mai apară câte o ciupitură mică de rugină). Apropo..poate să indice cineva toate orificiile pe unde se poate băga ceara anticoroziune? Am în vedere să fac operaţiunea asta cât mai curând.

                  Comment


                  • Eu as fi interesat momentan ptr L1 sa vad acele orificii.

                    Comment


                    • Pe unele le ştiu pe altele nu, dar în primu rând mă interesează cele de pe părţile cele mai vulnerabile. L2 a fost tratat din fabrică cu ceara anticorozivă, am văzut când mi l-au ridicat pe rampă să-mi montez scutul metalic, sunt urme de ceară scursă pe la nişte orificii sub caroserie(praguri), apoi am studiat mai atent , sunt urme si pe unele din interiorul caroseriei în partea din faţă (contraaripi, etc). Problema e că nu ştiu cât de bine a fost dată, adică cât de superficial. La mine cu L1 mi-au trimis scrisoare de la fabrică să mă prezint cu el în service să-mi bage în praguri şi portiere, probabil că şi asta a contribuit la meţinerea tăblăriei atâta timp.

                      Comment


                      • Cand ti-au tirmis acea scrisoare...sau din ce an era masina?

                        Comment


                        • ehe..a mea a fost din primele loturi fabricaţie 2005

                          @sebibv
                          Uite ăsta a fost Golanul meu:
                          Last edited by Luciano2; 14 September 2017, 23:05. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Toate autoturismele Dacia fabricate din 2007 incoace au din fabrica introdusa ceara in cavitati. Cel putin asa mi-a spus o duduie de la Vocea Clientului, ca raspuns la un e-mail pe care-l trimisesem la un moment dat cu acest subiect.
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Dacia ruginește, fie ca va place sau nu. Asta e, tehnologie cu preț mic, nu prea se împacă nicăieri în lume.

                              Comment


                              • zi tu una care nu rugineşte

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google