Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bun. Admitem ca o fi ceva acolo, dar nu-si face treaba prea bine in privinta prevenirii oxidarii.
    Se vad puncte de rugina pe buza aripii spate, la pasajul rotii. Asa ca, esti degeaba incantat de existenta unei substante pe tabla.

    Comment


    • da, am spus de unde provine acea rugina. dupa cate se observa , rugina nu e pe toata lungimea muchiei, unde a fost protectia, ci numai in zona unei alte lovituri de acu 5 ani

      nu e ca la modelele mai vechi sa se intinda mai sus de protectia de plastic...in fine, asta a fost asa ca fapt divers, chiar eram curios sa vad daca aveam rugina acolo , asa ca acum mi s-a oferit si ”ocazia” nu fac polemica pe tema ruginii la logan, nu contest lipsa ei, mai ales la noile modele; eu ma refer doar la cazul meu, am ceva rugina dar in zone ne-esentiale , respectiv in compartimentul motor 3 suruburi mari de pe peretele de foc, a mai ruginit acel suport din partea de jos care tine bateria (dupa ce am schimbat bateria, probabil ca l-au zgariat sau ceva de a inceput sa rugineasca) si seria de sasiu de pe oala amortizorului dreapta fata (la pasager) dar am tratat zona respectiva in sensul ca am curatat bine de mizerie dupa care i-am dat cu un spray epoxy brunox 3 straturi , dupa care dupa 2 zile am mai dat cu wd 40 si gata.

      ah, si era sa uit
      a mai prins rugina si suportul de prindere al rezervorului de la lichid de servodirectie, tot dupa ce am schimbat uleiul de acolo, dar e superficiala

      poate ca dacia nu sta prea bine la controlul calitatii, nu stiu; poate tabla care vine are deja probleme, inainte de aplicarea straturilor de protectie si asa apare rugina...
      Last edited by cristi....; 4 November 2015, 13:49.

      Comment


      • Originally posted by cristi.... View Post
        nu fac polemica pe tema ruginii la logan, nu contest lipsa ei, mai ales la noile modele
        adica mai ales noile modele vin gata ruginite din fabrica...?
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • ma refeream la incidenta mai mare in cazul modelelor noi

          mai pe romaneste: cel putin declarativ, sunt mai multi posesori de logan 2 care se plang de aparitia ruginii intr-un interval scurt de timp de la achizitie decat am vazut la logan 1

          Comment


          • So spuneai ca "....nu fac polemica...", ai destule probleme cu rugina. Stiam ca asa se intampla, 90% din utiliz nu sunt interesati, restul de 10%, au experienta, stiu unde sa se uite. Din 10%, jumatate sunt forumisti si iau atitudine. Cam asta este profilul clientului Dacia.

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • una e sa ai rugina pe panourile exterioare si alta in compartimentul motor unde nu se vede )

              asa, si planetarele ruginesc destul de repede/traseul de evacuare

              in compartimentul motor e oarecum de inteles: daca mergi mult in afara orasului iarna toata mizeria intra in compartimentul motor si nu mai pleaca de acolo, exceptie daca te apuci sa speli motorul ceea ce nu e tocmai indicat; dar altfel, toata sarea, nisipul de peste iarna ramane bine mersi acolo, se mai ”spala” primavara cu ploile
              Last edited by cristi....; 5 November 2015, 16:09.

              Comment


              • Morala, nu mai folositi masina la drum întins iarna, în afara orașului. Căci o sa va rugineasca apoi tabla subțire la logan.

                Comment


                • Nu văd legătură între rugina și grosimea tablei?adică tabla groasa nu ruginește sau cum?
                  Apropo de rugina și noul polo ruginește la greu......și e un singur exemplu.....

                  Comment


                  • La ce drumuri avem noi si mai ales sa rulezi iarna prin Romanica nu ar fi de mirare si un Bentley sa-l gasesti cu tabla slefuita.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Nu mai bine vă mutați pe secțiunea dedicată X90? (Mai ales că nu aveți X52)
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Nu te-ai gandit ca poate la munca conduc un x52 ?? asta ti-a scapat.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Nu tre sa stie potentialii clienti. De aia esti mutat.

                          Comment


                          • Cine nu are x52?la cine Te-ai referit torq?

                            Comment


                            • Pe acest topic un posesor de X52 expune o problema legată de rugină la mașina proprie, apoi apar nșpe neposesori de X52(eventual utilizatori de mașini de firmă X52) și își dau cu părerea(de cele mai multe ori pe lângă).

                              Din 100% posesori de X52 ,probabil 15% au cont aici iar din aștia maxim 1% chiar scriu câte ceva util sau nu.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • si din aia 1% doar 10%, dupa cum zice oti, se apuca sa isi deschida masina ca pe un ou cu surprize pentru a vedea pe unde a ruginit. Imi cer scuze ca nu ma apuc sa imi demontez chederele si mastile fata/spate pentru a vedea daca exista rugina ).
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google