Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • asa crezi tu ?! sa vii, sa iti arat. e bsita din vara si nici acun n-a ruginit in portiunile alea.

    Comment


    • Garantia la caroserie este de 6ani!!
      Asa era si la L1. Si ce daca? Crezi ca le e rusine sa te refuze, pe motiv de factori externi?

      Comment


      • Pe Oti l-au refuzat la garanție ca e factor extern, deși se vede de pe luna ca e de pe interior rugina.

        Comment


        • Originally posted by sorin74ivn View Post
          Prieteni toate elementele de caroserie la L2 sunt din tabla zincata...La L1 nu are elemente de tabla zincata!
          Ei n-are. Am vazut eu aripa de L1 zgariata serios. Argintie a ramas zgarietura aia 8 ani, nici urma de rugina.

          Comment


          • Originally posted by sorin74ivn View Post
            Prieteni toate elementele de caroserie la L2 sunt din tabla zincata......
            Aolio !? pragul este si el tot din tabla zincata ? din acest motiv rugineste a doua zi dupa ce a fost lovit ?
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • La mine a ruginit pragul după 2 zile de la lovitura, în schimb la dokker lovit acu 8 luni, încă nu a ruginit. Probabil depinde de masina.

              Comment


              • Originally posted by aris86 View Post
                Probabil depinde de masina.
                Pai da. Depinde daca e dacie sau altceva

                Comment


                • Stratul de zinc care acopera tabla este foarte subtire.Tot ce am spus nu inseamna ca nu poate ruginii in urma unui eveniment nedorit.In urma oxidarii apare rugina!Apropo procesul tehnologic de fabricatie,tehnologia de control (CTC) este la un standard ridicat nu mai are legatura cu trecutul Daciei!Daca stratul de grund,zinc este afectat in urma unui soc mecanic sau a unor factori chimici apare rugina.Nu apare din senin!!

                  Comment


                  • Alt salariat Dacia.

                    Comment


                    • Eu cred ca problema cu rugina la Dacia este exagerata de anumiti utilizatori ai forumului.
                      Pana la urma este o problema estetica oameni buni ! Nu este ceva care sa te impiedice sa iti folosesti masina !
                      Faptul ca Dacia sta destul de bine la fiabilitate (chiar remarcabil pentru o masina low cost) si ca este o masina cu care nu ai emotii ca nu ajungi la destinatie nu mai conteaza deloc pentru unii. Daca au avut cea mai mica problema estetica sau daca stiu ei pe cineva care ar fi avut o problema atunci e gata treaba, indubitabil "expertii online" dau verdictul: totul e de rahat, Dacia e de rahat, sa isi ia Renault sutele de milioane investite in Romania si sa se duca indarat la mama lor ...
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Si sa-si ia si toate loganurile ruginite. Am zis!
                        Sa se duca in india ca sa nu le mai ia guvernul Dragnea profitul si sa-l dea la asistatii social care l-au votat.
                        Last edited by Fanez; 5 March 2017, 00:46.

                        Comment


                        • @stolniceanu, atât ai fost mulțumit de L1, ca ti-ai luat Opel astra. Dacă tu nu ai probleme cu rugina, înseamnă că am exagerat. As fi vrut sa-ti vad reacția când îți ruginește capota la motor la 1 an jumătate de la achiziție, fără sa-i faci nimic.

                          Comment


                          • Nu e chiar asa cum spui, e intradevar o problema estetica, dar e ca si cum ai spune ca nu e nicio problema daca masina ajunge in cativa ani ca in familia flinstone. Eu am capota, toata bombardata de pietricele, e sarita vopseaua pana la tabla, inclusiv pe aripi, si inca nu se vede urma de rugina. Singurul element care incepuse sa rugineasca era pragul, foarte foarte repede dupa ce a fost lovit a aparut rugina, dar a fost reparat.

                            Comment


                            • Buna explicatia;"Dupa ce a fost lovit"!!!!

                              Colegii elementele de caroserie sunt facute tabla zincata adusa din Italia de la CLN!Elasticitatea,compozitia,grosimea probabil este inferioara altor marci de masini.Asta cred ca intuiti de ce?!Pretul masinii!!Era un coleg pe aici care a explicat procesul tehnologic de gruduire si vopsire!Lucreaza la vopsitorie Dacia.Cred ca este singurul care poate explica unele lucruri!Il rog s-o mai faca o data!Multumesc.
                              Last edited by sorin74ivn; 5 March 2017, 09:35. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Stai asa, eu nu vorbesc de elemente lovite, vorbesc de capota motor pe interior și zona chederului de lângă grila. Asa și eu am zgâriat aripa spate și am mer vreo 2 luni pana am reparat-o și nu a ruginit, dar sunt elemente care ruginesc singure și sunt destule cazuri pe net, nu are rost sa le amintim, o fi masina mea, dar nici sa-i ridic osanale, sa o divinizez când vad ca a început sa ruginieasca de noua.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google