Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toate elementele de caroserie sunt ZINCATE!!

    Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

    Nu va imaginati ca daca este zincata nu mai rugineste!Stratul de zinc este foarte subtire!

    Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
    Last edited by sorin74ivn; 29 October 2015, 18:29. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • poate galvanizata dar nu zincata...
      caroserie zincata nu gasesti nici pe clasa medie peste tot....

      bine, sa admitem ca ar fi zincata. atunci cum se explica aparitia punctelor de rugina la numai cateva luni/saptamani de la achizitie?

      Comment


      • Stratul de zinc este extrem de subtire!In contact cu diferiti agenti se oxideaza apoi rugineste!Nu lucrez la tehnologia materialelor dar caroseria la logan 2 este fabricat cu tabla zincata de la CLN!

        Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

        Comment


        • Agentul hașdoio e de ajuns ca sa rugineasca direct prin vopsea, asa e de zincata.

          Comment


          • Posibil caroseria sa contina anumite elemente zincate doar in puncte cheie ce tine de siguranta pasagerilor , restul fiind tabla simpla cu vopsea super "simpla".
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Ma repet,toata elementele ce compun caroseria la logan 2 este zincata!Sustin lucrul asta pentru ca am fost in uzina,am intrebat pentru ca eram interesat si am vazut!Faptul ca la unii colegi le-a aparut aceste probleme nu-l cotest,pot aparea erori in fabricatia unui produs!Daca suprafata de zinc a fost indepartata accidentental loviri mecanice,zgarieturi etc in timpul procesului normal, acel element nu mai prezinta rezistenta la coroziuni!

              Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
              Last edited by sorin74ivn; 29 October 2015, 22:42.

              Comment


              • Probleme Rugina Logan II

                Gata Sorine...ne-ai convins!
                Baietii au venit cu ceva palpabil aici pe forum...rugina dupa niciun an, in te miri ce locuri. Asta cu erori de fabricatie e pentru gradinita...


                Sent from mobile
                Keep walking...

                Comment


                • Am vazut ca ai logan 2 din 2014,la tine a aparut de vorbesti?!

                  Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Ba eu nu am stat nicio secunda sa ma uit de rugina. N-apuca la mine sa faca rugina...ca o pun la treaba.


                    Sent from mobile
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Originally posted by cristi.... View Post
                      poate galvanizata dar nu zincata...
                      caroserie zincata nu gasesti nici pe clasa medie peste tot....
                      Domnu' injiner, ia iesplica-ne matale care este diferenta dintre zincat si galvanizat.
                      Last edited by vitriol; 30 October 2015, 08:51.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Prin depunere galvanica (cu ajutorul unui curent electric intre piesa si electrod in baie)poti acoperi cu cupru, nichel, crom, aur, nu doar cu zinc.
                        Zincare poti face si la cald, nu doar galvanic.
                        Asta stiam si eu, ca piesele de aspect (capote, usi , aripi) sunt zincate.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Galvanizare in baie de zinc

                          For decades, hot-dip galvanizing has been used as a means of corrosion protection, but today, many architects, engineers, and owners specify hot-dip galvaniz...


                          Gruppo Bordignon, zincheria sa, balotesti, Procesul de zincare termica, giancarlo Bizzotto
                          Last edited by FloNick; 30 October 2015, 11:54.

                          Comment


                          • pentru cine vrea sa invete ceva
                            Zincarea termica si electro-galvanizarea sunt doua procedee diferite ce sunt aplicate pentru a trata otelul impotriva coroziunii.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Aia de la Dacia ar trebui sa invete. Dar ar trebui sa-i si intereseze.

                              Comment


                              • Priviti un stalp de gard galvanizat, zincat, posibil prin metoda termica. Ce credeti, Dacia are un procedeu mai evoluat? Ma refer la cavitati si muchii.
                                Attached Files
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google