Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by t0rquemada View Post
    Mașina la care faci referire avea 1an și 2 luni când a prins ce vede în poze!

    E îmbinarea între masca față și lonjeron pe stânga(lângă baterie)
    M-am uitat astazi, nu avea rugina. Dar in interiorul compartimentului motor, este foarte slab vopsit, a mea este culoare grena-rosie, si in compartimentul motor mai mult se vede alb decat culoarea originala.

    Ceea ce am observat este ca din cauza gainatilor de vrabie, chiar daca sterg la timp murdaria, ramane pata pe vopsea si nu se ia!

    Am inteles ca ramane patat mereu. Cu ce poate afecta aia?

    Comment


    • subtiaza/afecteaza stratul de lac, deci in acea zona nu vei mai avea protectie optima. in timp se poate ajunge la decojire....

      ce mi se pare ciudat ca am vazut destule masini, si negre unele pe deasupra, parcate langa a mea, care asta vara la 50-60 de grade in bataia soarelui si cu tabla fierbinte aveau gainat bine mersi si lasat asa pana au spalat-o. am vazut ca lumea nu e stresata si nu se sinchiseste sa curete, cum fac eu de exemplu si ieseam din 2 in 2 ore pana jos sa vad ce au mai facut pasarile... chestia e ca nu au nici o urma pe vopsea/lac, lacul straluceste bine mersi. e drept ca nu-s dacii... audi, passat, bmw, d-astea

      nici eu nu am dar cum am zis am fost exasperat si obsedat, ieseam cu servetelu si pulverizatoru dupa mine periodic, de 5-6 ori pe zi, mai ales ca am vreo 20 de inaripate care survoleaza vazduhu cat e ziulica de mare fix deasupra masinii mele, de se uitau oamenii aiurea dar na, asta e viata am citit ca nu neaparat rahatelu e o problema in sine ci ca, atunci cand tabla e fierbinte lacul se inmoaie/dilata iar rahatelu se ”scufunda” un pic iar cand tabla se raceste, lacul se contracta si ramane urma...acu nu stiu, asa am citit pe alte forumuri. solutii nu prea exista, trece si prin ceara solida, singura solutie ar fi niste servetele nu stiu de care...care neutralizeaza tot ce e nociv pt vopsea

      acu ca au scazut temperaturile nu mai e asa mare stres, nu trebuie sa stea pe tabla fierbinte prea mult, asta e toata chestia

      exista solutia infolierii masinii, asa pot sa se @#$% pe ea non stop, nu mai afecteaza nimic, singurul impediment e pretul, o infoliere de calitatea ajunge pe la 800-1 mie de euro...

      ramane patat lacul, nu vopseaua. se poate lua la polish dar mi se pare aiurea... dupa ce ca ti-a subtiat lacul, il mai subtiezi si tu cu polishu...

      solutia ar fi relacuirea dar nu stiu cat de rentabil e..poti sa mai astepti pana mai capeti niste ciobituri pe capota de la griblura/pietricele si o revopsesti complet pe casco daca ai
      Last edited by cristi....; 9 September 2015, 00:54. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • chiar 800 - 1000 E nu cred ca ajunge. dar se mai poate face si in etape. azi infoliezi cupola, apoi mai strangi putin din buzunar si acoperi alte elemente si tot asa pana vei avea o masina ca de expozitie.
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • Voi chiar vreti sa le duceti impecabile la remat sau sa le lasati mostenire nepotilor?Nu zic ca nu trebuie sa ne preocupam de masina ca multi dintre noi am facut sacrificii sa le cumparam, dar parca nici sa nu exageram.Chestia cu infoliatul sa nu se strice vopseaua mi se pare chiar maxim!!!
          Scuze de off, dar ,chiar de nu am L2, urmaresc cu interes acest topic inca de la deschidere si nu m-am putut abtine sa nu comentez!
          Last edited by gorica1979; 9 September 2015, 13:32.

          Comment


          • Eu dupa 10 ani daca masina dureaza si toate cele bune, am de gand sa o revopsesc daca e cazul.

            Comment


            • O vopsire de calitate=pretul masinii dupa 10 ani.
              Ai sa vezi atunci daca merita. Eu am zis ca nu.

              Comment


              • in functie de dimensiuea masinii precum si de calitatea folisie se poate ajunge la 1 mie de euro lejer

                din pct meu de vedere merita toti banii mai ales ca nu mai e atat de sensibila precum vopseaua, nu are lac sa se zgarie asa usor, nu mai ai treaba cu sarea si nisipul dat iarna, ciobiturile de pietricele...si vopsirea e ok dar facuta dupa niste cerinte mai speciale, adica cam cum a facut dr_mke: 2 straturi de vopsea si 3 de lac)

                ce e mai ieftin: sa dai 10-15 mii de euro pe o masina noua sau sa dai 1 mie de euro pe o revopsire?

                americanii de ex nu-si schimba asa des masinile, parcul lor auto e destul de invechit

                asa, ca sa nu pierzi foarte mult, trebuie sa schimbi masina la 3-4 ani. daca o tii mai mult atunci trebuie sa o pastrezi in stare cat mai buna, daca nu investesti nimic in intretinerea exterioara mi se pare normal ca dupa 10 ani sa ti se faca scarba sa mai bagi bani in revopsire si sa nu-i vezi rostul
                Last edited by cristi....; 9 September 2015, 15:19.

                Comment


                • ...daca tot se discuta de vopsea am si eu un "OFFFFF ! ! !" mare pe care vroiam sa-l "etalez"
                  ...cred ca mai proasta varianta de vopsire nu exista la autoturisme (si nici la alte auto sau numai vehicule) , eu detin varianta "bleu navy" , nu este "metalizata"
                  ...ma refer strict la rezistenta vopselei ,cel putin la rezistenta mecanica
                  ...doar daca o atinge o ramurica , o atingi cu unghia , cu pantoful , cu poseta , cu orice daca o atingi , ramane zgarietura , superficiala , dar e zgarietura si e inervanta
                  ...Scuze pentru "off-topic" ! , vroiam doar sa fac aceasta constatare , cu atat mai mult cu cat am inteles din postarile anterioare , ca cineva de la "fabrica" ar urmari acest forum....mira-m-as !...sau chiar daca il urmareste , nu cred ca tine cont de cele postate , asta intr-o eventuala imbunatatire a "starii de fapt".

                  Comment


                  • Originally posted by cristi.... View Post
                    ............

                    ce e mai ieftin: sa dai 10-15 mii de euro pe o masina noua sau sa dai 1 mie de euro pe o revopsire?

                    americanii de ex nu-si schimba asa des masinile, parcul lor auto e destul de invechit

                    asa, ca sa nu pierzi foarte mult, trebuie sa schimbi masina la 3-4 ani. daca o tii mai mult atunci trebuie sa o pastrezi in stare cat mai buna, daca nu investesti nimic in intretinerea exterioara mi se pare normal ca dupa 10 ani sa ti se faca scarba sa mai bagi bani in revopsire si sa nu-i vezi rostul
                    Pai dai mia aia de euro degeaba pe revopsire, rugina iti va zambi in cateva luni.
                    Ce grija sa ai de masina cand ea rugineste de noua? Poate o recarosare.
                    Cu schimbatul masinii la 3-4 ani, zic sa aplici sfatul pe tine, nu suntem toti din familia Rockenfeller.
                    De fapt, e defect profesional la tine, dai sfaturi altora, pe care tu nu le aplici, este?

                    Comment


                    • da, din pct asta de vedere m-ai nimerit, am depasit perioada optima de vanzare a masinii, acum nu prea mai merita sa o dau pt ca nu stiu daca o sa mai primesc cat as dori eu pe asa asa ca o tin in revopsire periodica...

                      daca imi pun mintea cu ea o fac de nu mai rugineste 10 de ani de aici incolo: revopsire totala cu 3-4 straturi de lac, colantare totala, injectie masiva de ceara si ulei prin toate cavitatile, toata partea inferioara a masinii data cu 3-4straturi de vopsea insonorizanta la pistol+ pasaje roti fata -spate+ portbagaj la fel momentan nu dispun de atatea fonduri, am doar casco la dispozitie

                      ideea e ca vopsea de calitate indoielnica am inteles ca se gaseste cam pe la toate masinile, inclusiv la bmw din ce am inteles de la doftor (dr_mke), e dat doar un strat subtire si de vopsea si de lac.

                      rugina cred ca re-apare numai daca a apucat sa rugineasca....
                      Last edited by cristi....; 9 September 2015, 20:50.

                      Comment


                      • vopseaua de Logan chiar e proasta, dupa un an si ceva e plina de zgarieturi fine , plus portierele au incasat cateva lovitiruri de la alte portiere unde au ramas dungi vizibile de vopsea sarita, pe alocuri se vede ceva grund alb de sub vopsea... nimic rugina deocamdata dar pe alocuri deja se duce lacul de protectie pe unde a mai aterizat gainat de pasare, se vede pata matuita ... numai asa de curiozitate - uitati-va la tabla de sub manerele de la portiere , la mine e plin de zgarieturi care nu pot proveni decat de la unghii... si nu am unghii de x-men
                        RTFM

                        Comment


                        • "uitati-va la tabla de sub manerele de la portiere , la mine e plin de zgarieturi care nu pot proveni decat de la unghii..."

                          poti aplica o folie de protectie transparenta in acel locas,ai scapat de problema de acolo cat despre restul,doar cu un schimb de masina (alta marca)
                          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                          Comment


                          • dadan, ai perfecta dreptate. la alte masini sta vopseaua groasa de-un deget.
                            iar grundul ala alb... ce sa mai vorbim... risipa...
                            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                            Comment


                            • Originally posted by dadan View Post
                              vopseaua de Logan chiar e proasta, dupa un an si ceva e plina de zgarieturi fine , plus portierele au incasat cateva lovitiruri de la alte portiere unde au ramas dungi vizibile de vopsea sarita, pe alocuri se vede ceva grund alb de sub vopsea... nimic rugina deocamdata dar pe alocuri deja se duce lacul de protectie pe unde a mai aterizat gainat de pasare, se vede pata matuita ... numai asa de curiozitate - uitati-va la tabla de sub manerele de la portiere , la mine e plin de zgarieturi care nu pot proveni decat de la unghii... si nu am unghii de x-men
                              eu intr-adevar am observat problema lacului/gainat pasare. Dupa ce sterg vopseaua (am teb76, la fel ca a ta) ramane urme pe lac cat de bine l-as sterge. sper sa nu dauneze mai mult. ba mai mult, nu numai gainat, ci si alte mizerii, daca spre exemplu sta la soare... ai incurcat-o!

                              Comment


                              • am explicat care e treaba cu soarele si dilatatul lacului

                                si eu am observat zgarieturi foarte fine sub manerele de portiera, chiar m-am mirat acu vreo 2 ani cand le-am observat pt prima data de unde naiba provin, ca de la mine in mod sigur nu, nici de la pasageri pt ca nu ating tabla cand deschid usa, bag mana pe sub maneru ala, singura explicatie e ca sunt numai de la spalatorii, cand o sterg cu laveta. din aceasta cauza mi-am cumparat eu laveta si le zic sa o stearga cu a mea, pe care o spal bine dupa fiecare stergere

                                cu lacul si gainatul in schimb nu am observat nici o problema pana acu, e drept ca nici nu apuca sa stea prea mult

                                probabil e o cauza legata de vopsea, parca si pe prima generatie vopseaua rouge de feu sau cum se numeste culoarea asta avea probleme legate de decolorare

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google