Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am prezentat , sa nu dam in extreme, pana cand cade bara din cauza ruginii , mai este timp. A ruginit numai urma de frecare, nu se vede cu endoscopul, musai trebuie data bara de protectie jos. Atat timp cat nu se vede fierul , o las in pace. O sa fie probleme cu alte plastice care se freaca de caroserie, zona aripilor, carenajele.... de exemplu

    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Bara o demontezi si pui alta, daca te enervezi.
      Ce te faci cand rugineste aripa spate? Taiat, inlocuit, sudat, revopsit, manopera grupa mare, costuri pe masura.

      Comment


      • Caroseria la logan 2 este facuta din tabla zincata!E greu de crezut ca a ruginit!

        Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

        Comment


        • De aia rugineste mai repede decat tabla de acoperis.

          Comment


          • Ca sa rugineasca zincul se oxideaza dupa asta rugineste.Tabla este adusa din Slovacia de la CLN.Normal daca este indepartat stratul de zinc rugineste mai repede!

            Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

            Comment


            • Din economie masina este zincata numai prin partile esentiale si acolo zincul este in strat 0.000000001 mm adica lipseste sau daca face pipi un motan tabla se gaureste instant. Voiam sa spun ca dispare zincul.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Am in sectie doua usi de 10 ani negrunguite sau vopsite si nu au pic de rugina!Usile sunt pentru logan 1!Nu vreau sa contrazic pe nimeni doar sa punctez niste aspecte!

                Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                Comment


                • Vorbe.
                  Aici se vine cu fapte.

                  Comment


                  • Normal ca zincul la factori externi sare,apa acida etc reactioneaza se oxideaza dar sa nu uitam ca este si grunduita,vopsita caroseria!Colegul care lucreaza la Dacia-Vopsitorie ar putea sa ne explice cateva lucruri!

                    Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                    Originally posted by mr.K View Post
                    Vorbe.
                    Aici se vine cu fapte.
                    Pun foto diseara!

                    Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
                    Last edited by sorin74ivn; 29 October 2015, 11:36. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by sorin74ivn View Post
                      Caroseria la logan 2 este facuta din tabla zincata!E greu de crezut ca a ruginit!

                      Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
                      O fi zincul Made in China. Nici Logan 1 nu avea tabla zincata, dar Logan 2 care rugineste mai repede???
                      Zincul sare? stii cum se obtine tabla zincata, prin ce procedee?
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by sorin74ivn View Post
                        Normal ca zincul la factori externi sare,apa acida etc reactioneaza se oxideaza dar sa nu uitam ca este si grunduita,vopsita caroseria!Colegul care lucreaza la Dacia-Vopsitorie ar putea sa ne explice cateva lucruri!

                        Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk


                        Pun foto diseara!

                        Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
                        uploadfromtaptalk1446130578008.jpg

                        Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Tabla este adusa de la CLN

                          Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Cred ca nici macar tratament chimic nu mai are tabla aia goala, la cat de repede o ia rugina. Ei, nici firele stopurilor din portbagaj nu le mai trag cu simt de raspundere si din respect pt client si unii viseaza tabla zincata
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Am atasat foto cu tabla care o folosim la fabricarea profilelor(chederelor)!Tabla este zincata!Daca n-ar fi zincate ar curge rugina din garniturile de la geamuri la o ploaie!uploadfromtaptalk1446131371416.jpguploadfromtaptalk1446131405537.jpg

                              Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                              Comment


                              • daca chiar ar fi avut caroseria zincata, dacia ar fi dat mai mult de 6 ani garantie anticoroziune, minim 12 ar fi trebuit sa aiba; caroserie zincata regasim numai de la clasa premium in sus

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google