Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Catalin S., Vorbe-n vant. Cat timp postati consumuri foarte mici si ziceti ca e urban dar fara viteza medie e fix zero barat.

    36km/h e urban? Poate, dar nu in trafic normal de oras mare.

    Ca idee, vezi poza de atasata. Toti kilometrii urban facuti ,in Timisoara, ore de varf intre 7:45-8:30 si 16:30-17:00, pe un traseu nu foarte aglomerat. Ca sa scot cei 19km/h am tras de masina (MCVul din dotare) cu consumul aferent.

    Asta cereau toti: date reale nu fictiune.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 3 June 2018, 13:37.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Silviule, unde am zis eu că e doar urban? Am zis că e consumul de când am mașina cu urban in București. Că una e urban la Cucuieți unde ai un trafic și alta la București. Ce am spus mai sus e mixt.
      Poze am sa pun când am timp. Mă doare fix in cot dacă mă crede cineva sau nu.

      Comment


      • Silviule cred ca ai o masina nasoala.
        Consum de asta aveam eu cu golf IV 1.4 16 valve 300000 km in bord. Nasol consumul

        Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

        „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

        Comment


        • Originally posted by Silviu View Post
          @Catalin S., Vorbe-n vant. Cat timp postati consumuri foarte mici si ziceti ca e urban dar fara viteza medie e fix zero barat.

          36km/h e urban? Poate, dar nu in trafic normal de oras mare.

          Ca idee, vezi poza de atasata. Toti kilometrii urban facuti ,in Timisoara, ore de varf intre 7:45-8:30 si 16:30-17:00, pe un traseu nu foarte aglomerat. Ca sa scot cei 19km/h am tras de masina (MCVul din dotare) cu consumul aferent.

          Asta cereau toti: date reale nu fictiune.
          Mare consumul, în București scot mai mic pe 1,2 benzina
          Last edited by 77sky; 3 June 2018, 13:39.

          Comment


          • Qberk unde si cu ce viteza medie? Dupa cum spunea silviu...fara viteza medie...este 0 barat. Consumul asta este ok pt timisoara.
            P.S. Am un coleg cu Golf 1.6 16 valve...si are consum de 16% in TM. Altul cu skoda (noua), pe benzina, se lauda cu consumuri intre 14 si 18%. Tot in TM...si toti cu viteze medii asemanatoare (18Km/h)

            @aris86 am explicat mai sus de ce consumurile sunt uriase in TM. Nu ai unde merge mai mult de 300m fara sa te opresti. Plin de semafoare, montate aiurea, sincronizate execrabil.

            Comment


            • @aris86, masina are 1300kg, soferul 105+kg si mai sunt cateva considerente. Am condus un 1.2 16v, vreo 6 luni si nu a fost foarte bun consumul: vreo 10-11% in aceleasi conditii (dar era berlina, main"cheala"...)

              In fine ideea era ca trebuie specificate toate datele problemei.

              1.0SCe are consum bun, la ce ofera si cat costa, dar nici sa exageram.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Timisioara referitor la consum. Poze nu mai posibilitatea sa le fac , masina a fost data. Viteza medie? Tipic Timisoara 17- 30

                Depinde de ruta/ traseu

                Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • @Qberk, cu 1.6MPI aveam 12-13% cam in aceleasi conditii, exclusiv urban. Si cand zic urban ma refer la trafic serios si nu o plimbare pe bulevard seara...

                  In fine sa revenim la 1.0.

                  Vineri, am mers cu un taxi, 1.0SCe, avea vreo 12000km (masina are vreo 5 luni) si avea omul un consum mediu, pe ultimii 5000km, 8.2% in conditiile de trafic din TM. L-am intrebat explicit despre consum ca eram curios. Viteza medie nu am retinut-o dar la cum mergea de incet cu ea se incadra la ~14kmh. Nu avea GPL, ca sa-l citez "la consumul asta nici nu am nevoie"

                  Un consum decent as zice.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Pai nah, am dat golful pe Logan. Vedem in timp daca am ales bine, acest 1.0 Sce

                    Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

                    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                    Comment


                    • 1.4 16V are probabil un 90-100 cp...dar troaca veche. O sa-ti lipseasca la logan puterea de la golf...dar o sa-ti lipseasca si vizitele la service/reparat dupa bloc...si drumurile la benzinarie

                      Comment


                      • Nici atat, avea varianta de 80 CP, probabil Golf V, nu chiar troaca.
                        Sunt sigur ca o sa ne spuna cu ce l-a impresionat Loganul fata de Golf, eu cred ca nu o sa-l impresioneze decat cel mult cu consumul.
                        Originally posted by Qberk View Post
                        Confirm cele spuse de Meridiso. 1.4 de 80 HP e foarte slab.
                        Stai sa vezi 1.0 de 75CP.

                        Trebuia sa cumperi 0.9.
                        Last edited by catalonia; 3 June 2018, 16:54.

                        Comment


                        • Vizita la service m-a facut sa merg catre ceva nou. Am avut 8000 si Logan era singura varianta

                          Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

                          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                          Comment


                          • Dar ce probleme grave avea un 1.4 aspirat si amarat de stateai prin service? Mai ales ca motorul de pe Golf V chiar a fost fiabil.
                            Vezi ca asta nou 1.0 sce e new genereisan, adica netestat. Ramane de vazut in ce masura va testa nervii clientilor in ce priveste service-ul.

                            Comment


                            • @catalonia. Colegul Qberk a precizat ca era Golf 4 cu 300 000 km in bord. Plus ca: "Vedem in timp daca am ales bine, acest 1.0 Sce".
                              Si eu mai tin troaca Opel 1.2 aspirat care inca e OK dar merg din ce in ce mai rar cu ea (in service nu este nevoie). E alta viata in Sandarica cel nou.
                              Desi nu sunt fan al motoarelor in 3 cilindrii, Dacia nu ofera multe variante (si eu am stat mult in cumpana cand am facut alegerea).
                              Pana la urma facem o alegere luand in considerare mai multi factori.

                              Consumul lui 1.0 Sce este OK iar deocamdata cred ca este prematur sa ne pronuntam de fiabilitatea lui. Despre performante si comfort iarasi este discutabil: depinde fiecare ce i-si doreste si ce posibilitati are.

                              PS: Colegul sadicu se pare ca are cei mai multi km facuti cu "bestia".
                              Last edited by Gil26; 3 June 2018, 18:07.

                              Comment


                              • Haideți să ne întoarcem la păreri despre motor și nu consum că avem topic dedicat pentru asta. Nu am vreau sa laud motorul sau sa spun daca e mult puțin deoarece sunt multe variabile de luat in calcul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google