Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poate ma insel dar parca 0.9 si 1.0 au aceeasi cutie..

    Comment


    • Nu cred ca au...numai prin prisma rapoartelor deja sunt diferite (0.9 are vo 2500 rpm pe la 90 Km/h)

      Comment


      • catalonia, sau poate esti tu defect. De cand esti tu etalon sa raportam comportamentul cutiilor la "feelingul" tau?
        Am avut si Fiat si Opel, am mers si cu Logan 1 1.4 iar cutia asta de la 1.0 SCe nu are nimic in plus sau in minus. E o cutie "normala".

        Comment


        • Ai report, meseriasule in cutii de viteza!

          Comment


          • Din punctul meu de vedere este o cutie foarte ok. Am avut ocazia să testez cam toate motorizarile de la Dacia si nu este nicio diferență majoră între ele. Totul tine de gustul fiecăruia si de ce pretenții are dar sa nu uitam ca este totuși o mașină low cost. Mie personal nu-mi place deloc cutia robotizata si nici n-aș lua așa ceva pe marca Dacia. Repet părere personală!

            Comment


            • Ei na! Doamne ce m-am ofilit...o sa ma duc dupa Catalin S

              Deci eu, Vali si augustus posesori de 1.0 spunem ca e ok cutia dar tu etalonul cutiilor si posesor de 0.9 (ma indoiesK) ai feelingul ca nu e buna. Bravo!

              Comment


              • Oameni buni, ii dam apa la moara . Asta a urmarit si se pare ca ii iese.
                Proverb romanesc : "Un prost arunca o piatra in apa si 10 intelepti se chinuie s-o scoata " .

                Comment


                • Off topic de moderare.
                  Va rog sa nu incepeti iar circul; se vede treaba ca lupu' isi schimba parul dar naravul ba.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Eu sunt curios de ceva...cum se simte acest motor fata de 1.4
                    Nu am unde sa il testez. Just asking....
                    Are cineva MCV cu acest motor?

                    Comment


                    • AMR 6 zile pana la 1.0SCe. Dupa ce vine am ceva traseu de facut (chiar daca e la inceput ar trebui sa-mi fac o parere pertinenta de posesor). Inainte de acest 1.0SCe am condus o multime de masini benzina / motorina. La testul care l-am facut cu Loganul de 1.0 SCe am ramas placut surprins la plecare / rulare la viteze normale de oras mic (Caransebes). Clar este mult mai bun ca VW Golf IV 1.4 16V (si aici ma refer strict la demaraj / consum ). Dar diferenta vine din faptul ca acum 18 de ani (atat a avut golful) era alta tehnologie.

                      Referitor la alte pareri (taximetristii -- vocea poporului) am aflat ca desi este mai "puturos" decat un 0.9TCe (normal datorita turbinei), motorul de 1.0SCe este mai "sanatos" . Sincer nu stiu cum sa traduc sanatos.

                      O sa revin cu pararea personala dupa ce conduc propria mea masina.

                      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                      Comment


                      • S-o stăpânești sănătos și mulți km fără probleme.
                        N-o să fi dezamăgit

                        Comment


                        • Originally posted by Qberk View Post
                          Referitor la alte pareri (taximetristii -- vocea poporului) am aflat ca desi este mai "puturos" decat un 0.9TCe (normal datorita turbinei), motorul de 1.0SCe este mai "sanatos" . Sincer nu stiu cum sa traduc sanatos.
                          Herghelia noastra de 90 de caluti este "dopata", herghelia voastra de 75 caluti este hranita sanatos, "natural".
                          Altfel spus, noi suntem mai puternici, mai vioi si mai sportivi dar pe termen lung "murim" mai repede.

                          Comment


                          • Motoarele sunt demult considerate consumabile..
                            Chestia ca la inceput toata lumea era reticenta despre 0.9: 3 pistoane, capacitate mica, turbina, deci merge fortat, iar acum Renault nu mai dovedeste cu exporturile pe acest motor.
                            Daca si 1.0 SCE ar fi la fel de fiabil in timp, tare bine ar fi..ca doar urmasul lui 1.4 (Doamne ajuta!)..

                            Comment


                            • Sunt curios care este consumul de ulei la 1.0. La mine dupa 4K, nivelul de ulei a scazut la jumatate intre minim si maxim.Cand am ridicat masina, nivelul era aproape de maxim(aproape 2mm mai jos de maxim).Precizez ca am facut 3K numai in Bucuresti si schimb vitezele cam pe la 3000 de turatii
                              Last edited by meganel; 10 June 2018, 13:17.

                              Comment


                              • Cam mare consumul pentru un motor pe benzina aspirat. Ma asteptam sa nu scada semnificativ pe joja intre doua schimburi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google