Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai are cineva temperaturile pentru fiecare linie la indicatorul de temperatura apa? Parca vazusem undeva fiecare liniuta ce temperatura corespunde, ma refer la afisajul din bord/ceas.

    Comment


    • Da, s-a mai discutat, daca tin bine minte (sper sa nu gresesc) doua liniute erau parca pe la vreo 50 grade, patru pe la vreo 80 grade, poti sa cauti \gasesti posturile respective.
      Sau (chiar mai bine) daca ai un program de diagnoza Dacia \Renault poti monitoriza temperatura lichidului de racire \apa si sa faci corelatia cu ce se afiseaza pe TdB exact pentru masina ta (doar ca exemplu atasez un grafic cu variatia temperaturii apa pentru masina mea, termostat de 83 °C).
      Attached Files

      Comment


      • La Logan II, t 30-60-90-100-110 +-5grade
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • De abia dupa 2 ani am inceput sa dau importanta la temperatura apei si aveam impresia ca sta la 3 linii tot timpul, acum am vazut ca dupa o perioada de stat bara la bara se duce in 4 linii si scade la 3 cand ies din acea aglomeratie. O sa o bag si pe tester sa vad daca sunt ceva probleme.
          Multumesc.

          Comment


          • Ai probleme cu masa imperfecta, normal ramane la 4 linii. Sa nu schimbi termostatul degeaba. In caz ca vrei mai tarziu, cauta Metzger (de calitate) foarte bun
            Comanda online termostat lichid racire pentru DACIA, model LOGAN II, motorizare 1.0 SCe 75, carburant benzina, putere 73 cai si plateste in 6 rata fara dobanda. Identificare dupa serie sasiu, consultanta gratuita, factura si garantie, retur in 14 zile.

            sau OE Renault codul scump de termostat.
            ​​​​​​

            Comment


            • Care masa, ca sunt mai multe? (iar probleme cu “masa imperfecta” au fost cateva la Logan1 X90)
              Unde a scris colegul ca doreste sa schimbe termostatul (degeaba)? (doar foarte bine si corect ca “O sa o bag si pe tester sa vad daca sunt ceva probleme.”)

              PS: t0rquemada multumim pentru valori

              Comment


              • 4 linii e normal, în anumite condiții...
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Am completat putin antigelul in ultimele 2 saptamani, pentru ca scazuse sub marcajul de pe rezervor. De asta vreau sa imi dau seama daca o fi ceva probleme la termostat unde se creeaza presiune si scapa pe unde e circuitul mai slab, sau e pe undeva furtunul slab prins sau o fi pe undeva vreun por.

                  Comment


                  • Despre pierderile de antigel doar ca info vezi si posturile acestea:

                    Originally posted by DannyMC View Post
                    Am zis sa-l pun si aici.
                    Am observat acum cateva luni scaderea nivelui de antigel din vasul de expansiune, iar dupa a doua completare era clar ca se pierde pe undeva. Am tot completat si urmarit sa vad pe unde curge dar pierderea era de mica amploare si cat a fost cald nu s-a vazut absolut nimic, motorul era uscat, sub masina nu ramanea pata. Noroc ca mi-a venit vremea rece si umeda in ajutor.
                    Asa ca azi s-a schimbat piesa defecta si anume carcasa corp termostat
                    S-a schimbat si antigelul desigur, oricum a trebuit scurs aproape tot si era deja momentul, adica 4 ani de la ultimul schimb.
                    Originally posted by t0rquemada View Post
                    Aia e cutie ieșire apă și dacă e cazul, se schimbă doar garnitura (vreo 25ron), aia veche(maro) își pierde elasticitatea, aia nouă (neagră) e din alt material.

                    Comment


                    • Inca nu am rezolvat problema cu pierderile de antigel pentru ca intre timp aparuse alta problema si anume intreruperi de putere in mers. Pe tester aparea ceva cu sonda de oxigen si ecu. Dar am schimbat bobinele de inductie si se pare ca totul e ok momentan, operatie facuta la 287k km.
                      Urmeaza sa schimb si termostatul plus frutunul de sus cel gros cu cot pe fiecare capat, furtunul pentru ca a stat sub rampa de injectoare gpl ce au frecat si subtiat destul de serios acel racord/furtun. Amandoua piesele 250 cu 250lei fiecare, iar bobinele 350 bucata pe original toate.

                      Comment


                      • salut colegi cine îmi poate da o fișă de întreținere pentru logan2 2018 1.0sce?nu am primit nicio fisă cînd am cumpărat mașina.

                        Comment


                        • cine mă poate ajuta cu o fișă întreținere la logan 1.0sce 2018, cînd am cumpărat mașina nu am primito.

                          Comment


                          • In postul 776 am atasat o fisa de intretinere pentru 1.0 SCe, iar daca cauti in topicul acesta dar si in altele din aceasta sectiune au mai fost oferite fise de intretinere (inclusiv pentru 1.0 SCe).

                            Comment


                            • Tot nu ii dau de cap la intreruperile de putere in mers. Se intampla undeva intre 2000-2500rpm in a 4-a dar mai mult in a-5a. Daca am gasit bine codul de eroare, care sper sa fie valabil pentru toate masinile ca echivalent, problemele pot fi mai multe. Acum intrebarea mea e din acea lista, senzorul de aer, valva pcv? unde este acest sistem de recirculare cu tot cu sonda banuiesc ca e? O poza cu pozitia lui plus furtune ar fi de ajutor, poate furtunele sunt infundate cu gazele recirculate.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Salut, ceea ce ai atasat cu erorile sunt unele generice multimarca (nu cred ca te ajuta prea mult), dar captura din CLiP este clara, vezi atasat procedura de diagnosticare a erorii DTC013613 =Sonda de oxigen aval pentru motorul tau B4D411, locatia (inclusiv cuplul de starngere 44 Nm), procedura de demontare \montare pentru masina ta si o schema electrica pentru o injectie asemanatoare, poate te ajuta, sau pe alti colegi de forum (problemele cu sondele de oxigen fiind destul de intalnite din pacate).
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google