Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uleiul ELF nfx merge și la cutia de viteze manuală de pe 0.9tce? Sau are și alte specificații

    Comment


    • Bună seara, vă rog dacă mă puteți ajuta cu ceva informații pt niște consumabile la un 1.0 sce Prestige 2017:
      - plăcute frână cod
      - discuri frână
      - curele + role transmisie cod
      - antigel câți litrii
      -lichid de frână câți litrii
      Aveți idee de preturi manopera reprezentanta pt cele de sus? Mulțumesc frumos!

      Comment


      • Salut!
        Discuri TEXTAR 9217510 + placute textar 2570201, 1l antigel ATE dot 4- a intrat mai putin
        ​GLACEOL RX TYPE D​ 3L +3L apa demineralizata
        Curele 8201712791, 8201712784
        Asta am folosit eu. ​

        Comment


        • Mulțumesc frumos!

          Comment


          • Ce cod motor ai ?

            Comment


            • ... si sunt curios cum a desfacut fulia de la vibrochen

              Comment


              • pentru ce sa umbli la fulia de la vibrochen? Sa schimbi curelele? La una din curele vine cu o piesa de tabla si sarma groasa ce faciliteaza montarea curelei. Adica un fel de scula o poti numi, pentru ca pe tot traseul curelelor nu exista nici o rola intinzatoare.

                Comment


                • Procedura de demontare\montare si codul curelelor accesorii plus alte detalii inclusiv despre dispozitivul necesar montarii curelelor au fost oferite cu generozitate si de colegul @ oBED in topicul Revizii LoganII pag.421 post#6307 :
                  https://www.loganclub.ro/forum/forum...72#post3664272
                  ​(link-ul se acceseaza mai usor delogat)

                  Comment


                  • Salut, colegii! O recomandare de bujii pentru 1.0 SCE și vre-un magazin online de încredere, fizic am găsit doar OE la 13 RON.

                    Comment


                    • eu folosesc asa ceva dar e scump pentru unii, cu toate ca nu ar trebui sa fie daca folosesti masina in familie. Eu fac taxi cu ea si chiar sunt multumit de ele, la relanti mai ales nu se mai simte acel miros de benzina nearsa, ma tin undeva la 70k km si am gpl pe ea.

                      Comment


                      • Salutare!
                        De curand am constatat la motorasul 1.0 SCE ca sunt niste pete de ulei ,am inteles ca de vina ar fi garnitura/siliconul pus din fabrica la capacul de chiulasa, capacul fiind din termopastic.
                        Daca s-a confruntat cineva cu aceasta problema, cat ar costa inlocuirea acelei garnituri intr-un sevice multimarca si cat ar costa in reprezentanta?
                        Masina a iest din garantie, am doar vreo 35.000 km, nu consuma ulei si nici nu are vreo alta problema, vreau sa efectuez preventiv schimbarea garniturii.
                        Multumesc.

                        Comment


                        • Salut, aceeași problemă am constatat-o și eu. Cum aflăm sigur dacă avem garnitură sau doar silicon? Pe unele site-uri am găsit garnitură, dar la un post spunea un coleg că a întâmpinat probleme la montare, capacul nu se așeza bine.

                          Comment


                          • Ai garnitură din cordon de silicon la acel capac, garnitură ce e aplicată la limita etanșării. Demontare, curațare, degresare, reaplicare MASTIXO7711579085​ și apoi așteptare 24H
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Mulțumesc frumos pentru informații.

                              Comment


                              • Am avut si eu aceasi problema la capacul de la culbutori. Am cumparat de la un magazin garnitura (m-am dus cu talonul si a gasit -o) dar surpriză, nu se aseza bine pe capac, prin urmare a pus silicon (nu stiu de care - era alb) am asteptat cam vreo 2 ore, după care a pus capacul (de fapt pe capac a pus siliconul) si de atunci (50.000km) totul e ok (am 80.000km). Acum nu stiu cât rezistă, cea din fabrică nu am scos-o întregă, practic s-a sudat pe capac și chiluoasă, am scos-o pe bucăți, nu mi-am dat seama dacă e garnitură sau tot silicon.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google