Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bieleta 112381035R
    Suport dreapta 112105431R
    Suport stanga-cutie viteze 112209464R

    Comment


    • da ele sunt codurile, la suportul mai scump gasesti mai greu exact acelasi model

      Comment


      • Deși, la revizia nr.4, apare în My Dacia, pe lângă revizia propriu-zisa, schimbul de lichide și cureaua de accesorii, despre care am vorbit ca nu le schimb, momentan..... și " Control și completare nivel fluid refrigerant " și " Curățare și control A.C" . Igienizarea a aparut și la revizia cu nr.2, și nimic. În afara de revizie/filtre , nici una din cele enumerate mai sus nu su fost aduse nici măcar în discutie= concluzie, nu e cazul la km ăștia. Totuși, un control și o igienizare putea fi facuta. În consecință, am achiziționat din Lidl, un odorizant pt instalația de climatizare, ieftin și bun, l-a folosit cineva, e ok, raportat calitate-pret?
        Last edited by alex1ioan; 6 April 2022, 08:47.

        Comment


        • "Curățare și control A.C" - se face prin scoaterea filtrului de habitaclu, apoi se umple tot acel compartiment cu spumă de curățare AC, care se găsește în magazinele de piese auto în spray-uri cu tub flexibil de aplicare. Bagi tubul peste tot ca spuma să ajungă cât mai bine pe vaporizatorul AC.
          Se lasă 30 de minute să acționeze, apoi se dă drumul la AC să funcționeze 10-15 de minute (conform instrucțiuni de pe spray).
          Soluțiile lichide sau spray-urile cu aerosoli care sunt injectate în admisia aerotermei nu au aceiași eficiență ca spuma aplicată local pe vaporizator.

          Operațiunea se face doar vara - ăsta e și un motiv pentru care se sare peste ea în perioada rece.
          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

          Comment


          • Eu ii cred ca țin cont de temperatura, dar măcar sa vad preocupare, sa te informeze, ca e și interesul lor. Cum ma informează, ca plăcuțele mai țin un schimb de ulei(o revizie ,după ei le.ar schimba, de fiecare data), pot face și un control la nivel freon și o reprogramare la igienizare. La revizia 2, în perioada aceea(sfârșitul lui aplilie), era cald și bine, dar ei au argumentat, ca la ei nu apare nimic , în sistem.
            Last edited by alex1ioan; 6 April 2022, 10:04.

            Comment


            • Si eu am facut in regie proprie weekend-ul trecut(fiind f cald) "Curățare și control A.C" ...schimband filtrul cu unul de la MAN (carbon activ) + curatarea cu spay spuma cutia filtrului si galeriile ventilatiei . Din pct. meu de vedere este cel mai bun spay gasit care sa fie si accesibil la pret.ClimaXpert.jpg

              Comment


              • În timp ce finalizam actele, a fost sunat un cetățean, ce se afla în sala de așteptare, dacă i se înlocuiește bateria, cu probleme, i.a fost comunicat prețul, 1100 ron și dacă e de acord - chilipir nu altceva.

                Comment


                • Originally posted by alex1ioan View Post
                  Eu ii cred ca țin cont de temperatura, dar măcar sa vad preocupare, sa te informeze, ca e și interesul lor.
                  Ai așteptări prea mari de la personalul de service.
                  Interesul pentru mașina TA trebuie să fie în primul rând AL TĂU.


                  Originally posted by alex1ioan View Post
                  Cum ma informează, ca plăcuțele mai țin un schimb de ulei(o revizie ,după ei le.ar schimba, de fiecare data),
                  De asta TU trebuie să te duci în service informat.
                  Înainte de ORICE revizie verifici vizual:
                  - grosime plăcuțe;
                  - nivel lichide, ulei, antigel, frână, parbriz;
                  - mașina să fie spălată/curată, ca să poți vedea ușor dacă ți-o zgârie/pătează/etc - poți face și poze;


                  Originally posted by alex1ioan View Post
                  La revizia 2, în perioada aceea(sfârșitul lui aplilie), era cald și bine, dar ei au argumentat, ca la ei nu apare nimic , în sistem.
                  Operațiunea "Curăţare şi control sistem de aer condiţionat" se face la 24/48/72/etc. de luni după vânzare. În Aprilie aveai 22-23-24 (48/72/etc.) de luni de la vânzare?
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • Masina e 2018, km pe an ,in jur de 9k, revizie la an,numai în aprilie, bineînțeles ca aveam km, dar la ei nu apare nimic în sistem. Masina e încă în garantie, placute schimbate anul trecut(aproximativ 8k km), înregistrat în sistem. Temele făcute, de fiecare data, privind nivelul la lichide, ca doar nu dam 50 ron pe 100 g de antigel, când bidonul e 20 ron tot. Pretenții nu am și nu am avut niciodată de la ei, am descris experientele neplăcute, de fiecare data, pe forum(ulei în plus, acțiuni neconforme, carpeli, atitudine), dar am și lăudat când a fost cazul(rar). Le voi face singur , după expirarea garanției, ma pricep și îmi și place.

                    Comment


                    • ......sincer, nu am auzit pe nimeni, pe forum, ca ar fi aplicat, la vreunul, procedura de curățare și control, poate pe viitor.
                      PS. ..plăcuțele au fost schimbate la 28k,la insistente, deși aveau 6-7 mm carne ,în prezent 35,5k(atentionat) .
                      Last edited by alex1ioan; 7 April 2022, 12:29.

                      Comment


                      • Originally posted by Maiorul1230 View Post
                        Si eu am facut in regie proprie weekend-ul trecut(fiind f cald) "Curățare și control A.C" ...schimband filtrul cu unul de la MAN (carbon activ) + curatarea cu spay spuma cutia filtrului si galeriile ventilatiei . Din pct. meu de vedere este cel mai bun spay gasit care sa fie si accesibil la pret.ClimaXpert.jpg
                        Am luat astăzi, din Auchan, preț 17 ron, super decent, am sa.l folosesc când s.o încălzi. Mulțumiri de info.

                        Comment


                        • Schimb ulei + filtre
                          You do not have permission to view this gallery.
                          This gallery has 5 photos.

                          Comment


                          • Foarte mult praf în ultima vreme, la fel de negre au ieșit și de la mine. E mult la an, filtru de polen, am sa adopt metoda lui Gil26 .

                            Comment


                            • filtrul de polen a fost schimbat in septembrie 2021, nu are 1 an. pe el in schimb de 2 ori/an.

                              Comment


                              • asta am luat eu azi, la unele preturi mai mari, la altele mai mici. motorizare 1.0 SCE. sper sa le fi nimerit..

                                Filtru aer OE RENAULT 165467674R 1 34 34
                                Apa distilata AD 1L 3 3 9
                                Antigel concentrat fara silicati OE DACIA/RENAULT 6001997196 GLACEOL RX TYPE D 1L 3 22 66
                                Filtru ulei OE RENAULT 8200768927 1 18 18
                                Filtru polen OE RENAULT 272773277R 1 62 62
                                Piesa de origine OE RENAULT 8201712791 1 113 113
                                Inel etansare surub drena ulei OE RENAULT 110265505R 1 5 5
                                ULEI MOTOR ELF EVOLUTION 900 SXR 5W40 4L 1 85 85
                                Piesa de origine OE RENAULT 8201712784 1 120 120

                                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google